Crystal Castles kolejną gwiazdą Burn Selector Festival


2011.03.13

opublikował:

Crystal Castles kolejną gwiazdą Burn Selector Festival

Nie można przejść obojętnie obok Crystal Castles – intrygują i prowokują swoją muzyką, zachowaniem i wyglądem. Ich muzyka odpowiada najnowszym trendom muzycznym – jest taneczna, melodyjna, ale zarazem ostra i bezkompromisowa. Duet tworzą Kanadyjczycy – Alice Glass i Ethan Kath.

Początkowo zespół funkcjonował jako solowy projekt Ethana. Alice dołączyła w kwietniu 2005 roku nagrywając próbne wokale do wcześniej przygotowanych podkładów. Efekt został opublikowany na Myspace. Zanim powstały właściwe kompozycje, do Crystal Castles zaczęły dobijać się wytwórnie. Wczesną wiosną

2008 roku premierę miał ich debiutancki album, który jest właściwie wzorcowym przykładem tego, jakie brzmienia były wówczas najmodniejsze. Elementy disco mieszały się tu z przesterowanymi liniami basowymi i dźwiękami rodem z gier komputerowych, a wszystko to okraszone zostało przetworzonym głosem Alice.

Punkowy brud i klubowa energia łącząc się stworzyły nową jakość. Zespół zdobył nawet nominację do NME Award w kategorii „Najlepszy zespół zagraniczny”. Ale nie tylko muzyka Crystal Castles ma ogromną siłę rażenia – w głosowaniu czytelników magazynu NME to właśnie Alice Glass stanęła na czele listy najbardziej „cool” muzyków. Zespół zaprawiony jest też w bojach koncertowych, a niektóre jego występy przechodzą do historii, jak na przykład ten podczas Glastonbury czy na Open`erze 2009.

W ubiegłym roku ukazała się nowa płyta duetu „Crystal Castles II”. Album został nagrany w różnych miejscach, w tym w opuszczonym kościele w Islandii, w kabinie własnej konstrukcji w północnym Ontario, czy w opuszczonym garażu w Detroit. Album ponownie znalazł się w rankingu 50 najlepszych albumów roku NME i Pitchfork Media. Wszyscy, którzy mieli okazję kiedykolwiek być na koncercie Crystal Castles, zapewne już nie mogą doczekać się pełnego energii występu na tegorocznym Selectorze.

Polecane

Share This