Dagadana z trzecim klipem

Zobacz wideo do utworu "Kiribati".


2012.01.27

opublikował:

Dagadana z trzecim klipem

Tekst do tego utworu powstawał podczas trasy koncertowej Dagadana na Ukrainie i jest zbiorem refleksji na temat poznawania świata w trakcie podróży. Inspiracją do napisania tekstu, było przypadkowe wskazanie miejsca na globusie. Kiedy okazało się, że wybrane zostało Kiribati, ciekawość doprowadziła do odnalezienia na jednej z wysp Kiritimati wsi Poland.

„Wioska nazwana została Poland dla uczczenia Polaka o nazwisku Stanisław Pełczyński z amerykańskiego statku przewożącego koprę, który trafił na wyspę gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Stanisław Pełczyński pomógł im rozwiązać problem i na jego cześć osadę nazwano obecnym mianem, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.” (Wikipedia)

Kiribati, jako pierwszy kraj na świecie świętuje Nowy Rok. W Polsce jest wtedy 11.00 
Państwo składające się z 33 wysp koralowych na Oceanie Spokojnym Wyspom zagrażają wody mórz w związku z podnoszeniem się poziomu wód spowodowanym globalnym ocieplaniem klimatu. Wieś Poland niedługo może przestać istnieć!

Zdjęcia: Visual Heads

Tagi


Polecane