Dälek po raz pierwszy w Trójmieście.


2009.11.01

opublikował:

Dälek po raz pierwszy w Trójmieście.

Po raz pierwszy w Trójmieście zaprezentuje się avant hip – hopowy skład Dälek (US). Grupa na co dzień wydająca płyty dla wytwórni Ipecac Recordings charyzmatycznego Mike’a Patton’a (FAITH NO MORE), wystąpi 9.11.2009 w gdańskim Klubie Parlament.

Dälek to grupa avant hiphopowa pochodząca z Newark w stanie New Jersey (USA). W jej skład wchodzą: MC Dälek (Will Brooks) – teksty i produkcja, The Oktopus (Alap Momin) – produkcja.

Dälek reprezentuje współczesny nurt innowacyjnego i ambitnego hip-hopu, razem z zespołami takimi jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. Twórczość Dälek jest mroczna i intensywna. Jej podstawą są mocne old – schoolowe beaty, muzyka noise, ambient i rap. Sama produkcja stroni zdecydowanie od efekciarstwa. Jest szorstka i bezpośrednia. Grupa nawiązuje do tradycji zaangażowanych politycznie zespołów takich jak Public Enemy, Company Flow, czy Boogie Down Productions. Dälek wprowadza też inne nurty muzyczne do swoich utworów takie jak rock, jazz czy nawet muzykę etniczną. Sami o sobie mówią, że stanowią część wspólną dla takich zespołów jak My Bloody Valentine, Tool, wczesny Wu Tang, Massive Attack czy Aphex Twin. Wszystko to łączą z liryczną inteligencją i tekstami zdecydowanie dalekimi od słodkiej iluzji.

Dälek znany jest także z bardzo szerokiej współpracy z muzykami parającymi się różnymi, muzycznymi stylami. Grupa odbywała tournée z rockowymi zespołami takimi jak Melvins, czy Isis. Grała także koncerty z legendami hip-hopu Prince`em Paulem i De La Soul. Muzycy nawiązali również współpracę z DJ Spooky’m, The Rye Coalition, math-corowym zespołem The Dillinger Escape Plan, czy hiphopowymi zespołami The Pharcyde i The Roots. Nagrali płytę z grupą krautrockowym Faust, i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali z przedstawicielami współczesnej muzyki elektronicznej: Kid606 oraz z Techno Animal.

Debiutem Dälek jest płyta Necro Negro Nekros, wydana w roku 1998 nakładem wytwórni płytowej Gern Blandsten. Po wydaniu tego krążka zespół odbył długie tournée, koncentrując się na wschodnim wybrzeżu USA. Następnie grupa związała się z niezależną wytwórnią płytową Ipecac Recordings, której przewodzi Mike Patton muzyk m.in. niedawno reaktywowanej formacji FAITH NO MORE. W roku 2002 nakładem tejże wychodzi płyta From Filthy Tongues of Gods and Griots, która rozszerzyła brzmienie zespołu i pozwoliła mu szerzej wypłynąć.

W 2004 roku wydali trzeci album „ABSENCE”, który potwierdził jedynie fenomen grupy. Trzy lata później, światło dzienne ujrzał ich czwarty album – „ABANDONED LANGUAGE” (Ipecac Recordings 2007), o którym pisano: „najbardziej innowacyjny, hip-hopowy skład na Świecie” – XLR8R. „Rzadko się zdarza by ambientowy noise przywołujący na myśl dokonania Mogwai był zhip-hopowany na wzór Public Enemy.” – Spin.com

W styczniu 2009 roku Dälek wydał najnowszy, piąty już album – „Gutter Tactics”.

Zespół odwiedzi Trójmiasto w ramach swej europejskiej trasy koncertowej. Dälek poza Gdańskiem będzie można zobaczyć jedynie w Warszawie (10.11.2009) w towarzystwie grup ISIS oraz Mamiffier oraz Wrocławiu (11.11.2009)

W roli lokalnego suportu na gdańskim koncercie wystąpi grupa Kciuk & the Fingers.

Kciuk & The Fingers to trójmiejska formacja muzycznie poszukująca, stroniąca od konwenansów, dająca słuchaczowi zarazem porządną dawkę emocji jak i przekazu. Zespół narodził się z projektu „Kciuk” by przeistoczyć się w quintet którego domeną stała się improwizacja. Ich muzyka wyłania się z pogranicza takich gatunków jak: DnB, Noize, Elektro, czy rodzimy trójmiejski Yass.

08.05.2009 ukazała się debiutancka epka, którą zespół miał możliwość nagrać dzięki wygranej w pierwszej edycji konkursu Uchodrom. Realizacją materiału zajął się Piotr Pawlak znany miedzy innymi z takich projektów jak Kury, Loskot czy Bielizna, oraz producent szeregu innych wykonawców. Okładkę wydawnictwa zaprojektował Jacek Staniszewski (Dr. Jahkill).

Bilety w cenie 20 zł będą dostępne bezpośrednio przed koncertem.

Polecane

Share This