Dave Gahan & Soulsavers z drugim singlem


2021.10.25

opublikował:

Dave Gahan & Soulsavers z drugim singlem

„The Dark End Of The Street” to drugi singiel zapowiadający płytę „Imposter”, która pojawi się na rynku już 12 listopada 2021 roku.

Mający na swoim koncie setki złotych i platynowych płyt, członek Rock’n’Roll Hall of Fame – Dave Gahan, razem ze swoim wieloletnim muzycznym partnerem – Soulsavers (Rich Machin), podzielili się z fanami swoją interpretacją utworu „The Dark End Of The Road”, który pojawi się na albumie „Imposter”.

W 1966 roku Chips Moman i Dan Penn napisali piosenkę „The Dark End Of The Street”, która nagrał James Carr. Jego wersja trafiła na listę Billboard Hot 100 i zainspirowała m. in. Arethę Franklin, Dolly Parton, Portera Wagonera, Elvisa Costello, Franka Blacka i wielu innych do stworzenia swoich wersji piosenki. Dziś tego zadania podejmuje się Dave Gahan z niemożliwym do podrobienia bluesowym zacięciem.

Gahan i Soulsavers zaczęli zapowiedzi swojego albumu od coveru „Metal Heart” zespołu Cat Power. Na blogu Brooklyn Vegan możemy przeczytać opinię „Jego wersja zaczyna się tak jak oryginał Cat Power z 1998 roku, tylko wokalem i gitarą, ale w końcu rośnie do stadionowych rozmiarów epickiego rocka”. Na portalu mxdwn.com napisano za to „Ta spokojna i emocjonalna piosenka zalewa uszy słuchaczy cudownymi harmoniami. Towarzyszą im powoli budowane elementy perkusyjne, które rozrastają się aż do podniosłego zakończenia”. Kolejne pozytywne opinie wydały m. in. The Guardian, Pitchfork, Rolling Stone, Stereogum i wiele innych.

Na płycie Dave zabierze słuchaczy w osobistą podróż z 12 skrupulatnie dobranymi piosenkami z różnych gatunków i epok, w tym utworami Neila Younga, Boba Dylana, PJ Harvey, Charliego Chaplina, Cat Power i Marka Lanegana. Niedopatrzeniem byłoby nazwanie „Imposter” zwykłym albumem. To raczej opowieść pełna piosenek, których Dave Gahan & Soulsavers słuchali, które studiowali i którym dali nowe życie. Wszystkie utwory mają dla Dave’a głębokie znaczenie, czyniąc „Imposter” odzwierciedleniem jego drogi – historią opowiedzianą przez innych, ale przy pomocy własnego głosem.

W przeciwieństwie do poprzednich albumów Dave’a Gahana i Soulsavers, które były transatlantyckimi współpracami, „Imposter” zostało nagrane na żywo z dziesięcioosobowym zespołem w słynnym Shangri-La Recording Studio w Malibu w listopadzie 2019. Pozwoliło to nie tylko na intymną współpracę, ale także na stworzenie przestrzeni, by tchnąć nowego ducha w wybrane utwory. W wywiadzie z Chrisem Blackiem Dave zaznaczył: „był to pierwszy raz, kiedy wszyscy byliśmy w jednej przestrzeni. Mieliśmy sporo szczęścia… Codzienne przyjazdy do Shangri-La były magiczne. Piliśmy kawę, wchodziliśmy [do studia] i zaczynaliśmy pracę”.

„Imposter”, także wyprodukowany przez Richa Machina i Dave’a Gahana, to ich trzeci album po docenionym przez krytyków „Angels & Ghosts” (2015) i ich pierwszym wydawnictwie „The Light the Dead See” (2012). Płyta zostanie wydana w formacie cyfrowym i fizycznym na całym świecie 12 listopada.

Lista utworów na płycie „Imposter”:

1. The Dark End of the Street
2. Strange Religion
3. Lilac Wine
4. I Held My Baby Last Night
5. A Man Needs a Maid
6. Metal Heart
7. Shut Me Down
8. Where My Love Lies Asleep
9. Smile
10. The Desperate Kingdom of Love
11. Not Dark Yet
12. Always On My Mind

Polecane

Share This