Debiutancki album Republiki w całości w Jarocinie

Bilety na festiwal wciąż na eBilet.pl.


2014.05.07

opublikował:

Debiutancki album Republiki w całości w Jarocinie

Znane są już ostatnie zespoły, które uzupełnią skład tegorocznej edycji Jarocin Festiwalu! Agencja Go Ahead i firma Hortex mogą z przyjemnością poinformować, że na festiwalu usłyszeć będzie można album „Nowe Sytuacje” Republiki w całości, w wykonaniu trzech oryginalnych członków zespołu oraz dwóch wokalistów – Tymona Tymańskiego i Jacka „Budynia” Szymkiewicza.

W ubiegłym roku minęło trzydzieści lat od ukazania się legendarnej, debiutanckiej płyty zespołu Republika – „Nowe Sytuacje”. Album osiągnął ogromny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej: umieszczone na nim utwory „Arktyka”, „Śmierć w bikini”, „Halucynacje”, „Znak równości” momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami. Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami autorstwa Grzegorza Ciechowskiego do dziś elektryzuje.

Byli muzycy Republiki po raz pierwszy postanowili przypomnieć „Nowe Sytuacje” publiczności na koncercie w grudniu 2013 roku, kiedy wystąpili na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Koncertowe wykonanie albumu „Nowe Sytuacje” obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty „od deski do deski”, w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała w latach osiemdziesiątych.

Koncert „Nowe Sytuacje” odbędzie się dzięki wsparciu sponsora Festiwalu – firmy Hortex.

{Diil}

Ponadto do składu Jarocin Festiwalu 2014 dołączają zespoły: Lorein, Bulbwires, Weeping Birds, Łagodna Pianka, Ryba & The Witches i Offensywa. Pięć pierwszych dołącza do Jarocin Festiwalu po świetnie przyjętych koncertach na Spring Break Showcase Festival & Conference.

Zespół Lorein pochodzi z Suchedniowa i Skarżyska-Kamiennej. Muzycy grali już m.in. z Myslovitz, pojechali w trasę koncertową z happysad, mają na koncie kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. 14 kwietnia ukazał się drugi album grupy – „Drzewa i planety”.

Bulbwires to wszystko co w rock’n’rollu najlepsze – drapieżne brzmienie, energia, zmiany tempa i po prostu mnóstwo dobrej zabawy. Mieszanka wpływów The Black Keys, Wolfmother i Jacka White’a? Pewnie w dużej mierze tak. Debiutancka płyta miała premierę 15 stycznia.

Weeping Birds to projekt, którego liderem oraz założycielem jest Rafał Ptaszyński, basista Afro Kolektywu. Aktivist określił go mianem jednego „z najbardziej charyzmatycznych wokalistów, których jeszcze prawdopodobnie nie słyszeliście”. Twórczość Weeping Birds, wymyka się standardowej klasyfikacji, a punktem wyjściowym i inspiracją dla zespołu jest działalność takich artystów jak: Nick Cave, Peter Murphy, Talking Heads czy Jane’s Addiction.

Łagodna Pianka to czterech młodzieńców z malowniczego Podkarpacia. Ich największym atutem są porywające występy na żywo, dzięki czemu wystąpili już z powodzeniem na Coke Live Music Festival, Męskim Graniu, w radiowej Czwórce oraz zagrali trasę ze Strachami Na Lachy.

Ryba & The Witches to trzej doświadczeni muzycy, od ponad 20 lat działający w różnych grupach. Bartosz Muszyński, Wojciech Czarnowski i Piotr Rybicki wśród swoich inspiracji wymieniają: The National, Depeche Mode czy The Sisters of Mercy.

Offensywa to punk rockowa kapela ze Szczecina, która debiutowała w 2012 roku albumem „Jest jak jest”. Muzycy z powodzeniem występowali już na scenach w całym kraju. Podczas występów, oprócz autorskiego materiału, chętnie sięgają po utwory Ramones, Green Day czy Rancid.

Przypominamy, że w tym roku na Jarocin Festiwalu wystąpią również: Anathema, Matisyahu, Grabaż 30 (Strachy na Lachy & Pidżama Porno), Coma, Kult, Dezerter, Luxtorpeda, You Me At Six, Enej, The Real McKenzies, Czesław Śpiewa, Projekt Punk, Jamal, Maleo Reggae Rockers, Only Crime, The Analogs, Sorry Boys, Indios Bravos, Frontside, Variete, Ania Rusowicz, Masturbator, Oberschlesien, Shamboo Muniek, Cela Nr 3, Kabanos, Lola Lynch, BixBit i Thrudy.

{sklep-cgm}

Polecane