Dio – historia wybitnego wokalisty na dwóch płytach


2011.08.13

opublikował:

Dio – historia wybitnego wokalisty na dwóch płytach

W trakcie trwającej prawie 5 dekad kariery muzycznej, Ronnie James Dio występował w takich kultowych grupach jak: Elf, Rainbow, Black Sabbath, Dio, a także w założonym z kolegami z Black Sabbath – Heaven & Hell. Dio jest niezmiennie uważany za jednego z najlepszych wokalistów na rockowym panteonie. Muzyk zmarł w 2010 r., a jednym z ostatnich utworów, jakie nagrał przed śmiercią był „Metal Will Never Die”.

“The Ronnie James Dio Story: Mightier Than The Sword” to album, który prezentuje najlepsze dokonania Dio w pigułce. Krążek numer 1 otwiera nagranie “Caroline County Ball” pochodzące z debiutanckiego albumu zespołu Elf, który swego czasu poprzedzał koncerty Deep Purple. Gitarzysta Deep Purple – Ritchie Blackmore zafascynowany głosem Dio zaproponował mu współpracę po rozpadzie swojego macierzystego zespołu. Nowo powstała grupa przyjęła nazwę Rainbow i razem z Dio w swoich szeregach wydała 3 studyjne albumy, z których na “Mightier Than The Sword” znalazło się aż 8 utworów. Płytę nr 1 zamykają nagrania z czasów Dio z Black Sabbath – z Dio za mikrofonem zespół wydał dwa monumentalne albumy – “Heaven And Hell” (1980) i “Mob Rules” (1981), które zawierają jedne z najważniejszych utworów w historii muzyki heavy metalowej. Nagranie “Mob Rules” umieszczone na najnowszej płycie jest jednak wersją demo, jaka została wykorzystana w filmie “Heavy Metal”.

Utwory Black Sabbath otwierają też krążek nr 2, który jednak głównie wypełniły nagrania z czasów zespołu Dio. Na płycie nie mogło również zabraknąć dokonań grupy Heaven and Hell, która właściwie była wskrzeszonym pod inną nazwą zespołem Black Sabbath.

Tracklista:

Disc 1:

01. Carolina County Ball (ELF)

02. Love Is All (RONNIE JAMES DIO)

03. The Temple Of The King (RAINBOW)

04. Catch The Rainbow (RAINBOW)

05. Stargazer (RAINBOW)

06. Run With The Wolf (RAINBOW)

07. Kill The King (RAINBOW)

08. Long Live Rock `N` Roll (RAINBOW)

09. Lady Of The Lake (RAINBOW)

10. Gates Of Babylon (RAINBOW)

11. Die Young (BLACK SABBATH)

12. Heaven And Hell (BLACK SABBATH)

13. Children Of The Sea (BLACK SABBATH)

Disc 2:

01. The Mob Rules (BLACK SABBATH)

02. Voodoo (BLACK SABBATH)

03. Country Girl (BLACK SABBATH)

04. Holy Diver (DIO)

05. Rainbow In The Dark (DIO)

06. We Rock (DIO)

07. Rock `N` Roll Children (DIO)

08. All The Fools Sailed Away (DIO)

09. I (BLACK SABBATH)

10. Push (DIO)

11. One More For The Road (DIO)

12. Shadow Of The Wind (BLACK SABBATH)

13. Neon Knights (HEAVEN & HELL)

14. Bible Black (HEAVEN & HELL)

Polecane

Share This