Dlaczego Amerykanie mają większe problemy z policją niż Europejczycy? Snoop i Tom Morello wskazują przyczynę


2020.06.17

opublikował:

Dlaczego Amerykanie mają większe problemy z policją niż Europejczycy? Snoop i Tom Morello wskazują przyczynę

foto: mfk.com.pl

Śmierć George’a Floyda wywołała w Stanach dwa tematy – rasizm oraz brutalność policji. Brutalność policji jest często łączona z jej bezradnością, a ta z kolei ze słabym przygotowaniem.

Na instagramowych profilach Snoop Dogga, Toma Morello z Rage Against The Machine i innych artystów w ostatnich godzinach pojawiają się infografiki, zestawiające czas trwania szkolenia policjantów w Stanach i trzech europejskich krajach oraz liczbę osób zastrzelonych w trakcie interwencji. Dane są – delikatnie mówiąc – miażdżące dla „wyników” funkcjonariuszy w Stanach. Autorzy infografiki podkreślają, że w Norwegii, Finlandii i Niemczech szkolenie trwa znacznie dłużej niż w USA.

Amerykanie do pełnienia roli funkcjonariusza muszą skończyć szkołę średnią i odbyć trening trwający 21 tygodni. Dla porównania – Niemcy wymagają od kandydatów dwuletniego szkolenia, a Finowie i Norwegowie trzyletniego. Efekt? W latach 2002-2016 w Norwegii na skutek interwencji policyjnych zginęły zaledwie cztery osoby. W Finlandii mieliśmy siedem ofiar w latach 2000-2018, natomiast w Niemczech przez ostatnie 30 lat funkcjonariusze zastrzelili 267 osób. W Stanach w samym tylko 2019 odnotowano 1004 ofiary.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez snoopdogg (@snoopdogg)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tom Morello (@tommorello)

Polecane


Share This