“Dobra częstotliwość” Praktika w końcu na winylu


2018.04.13

opublikował:

“Dobra częstotliwość” Praktika w końcu na winylu

foto: mat. pras.

Blisko czternaście lat przyszło czekać słuchaczom na premierę analogowego wydania płyty “Dobra częstotliwość” – producenckiego wydawnictwa Praktika, które oryginalnie ukazało się jesienią 2004 r. nakładem Embargo Nagrania. Wydawnictwo błyskawicznie zyskało w wielu kręgach miano kultowego, pokazując, że w Polsce jak najbardziej jest miejsce na wysmakowany, w części instrumentalny hip-hop z elementami jazzu i soulu, wyraźnie inspirowany wpływami twórczości kolektywu Soulquarians.

Fanem Praktika byłem rzecz jasna dużo przed premierą jego autorskiego wydawnictwa, bo przecież już płytą “IQ” z Dizkretem z 2002 r. pokazał on niesamowity potencjał i kompozytorską wrażliwość – mówi Marcin “Groh” Grośkiewicz – założyciel JuNouMi Records, wydawca winylowej edycji albumu. – Jako że jestem w pierwszej kolejności fanem muzyki, bardzo brakowało mi tej pozycji na wosku. I ogromnie się cieszę, że mogę teraz przyczynić się do nadrobienia tej potężnej luki na rynku.

Lepiej późno, niż wcale – takie założenie przyświecało Grohowi, Praktikowi oraz Piotrowi Sadowskiemu z oficyny Embargo Nagrania, gdy jesienią 2017 r. rozpoczęli zaawansowane rozmowy na temat winylowego wydania niepisanego klasyka. “Dobra częstotliwość”, na której udzielili się gościnnie m.in. Pezet, Ten Typ Mes, Dizkret, JWP czy sam Michał Urbaniak, na nowo uzyska należny jej blask.

Zadbaliśmy w pełni o wszystko – zapewnia “Groh”. – Winyle mają klasyczny czarny kolor, brzmią rewelacyjnie. Głębia kompozycji Praktika zyskuje nowe oblicze. Do tego oryginalna grafika albumu została odświeżona przez jej autora – Fresha (SolidTrueColor).

Oficjalna premiera wydawnictwa została zaplanowana na 14 maja, ale płytę można zamawiać od dzisiaj pod tym adresem.

Dobra muzyka ma to do siebie, że z czasem tylko zyskuje na wartości. Być może część młodszych fanów polskiego hip-hopu już zapomniała o Praktiku i teraz będzie miała okazja odkryć go na nowo – kwituje “Groh”.

Oryginalnie “Dobra częstotliwość” ukazała się 24 października 2004 roku. Płyta trafiła wówczas na 49. miejsce listy OLiS.

Melodyjne podkłady Praktika mają korzenie w funku i czarnym jazzie, jednocześnie bardzo różniąc się choćby od ostatnich dokonań Ostrego. Są bogate i rozbudowane, a do tego łagodne, rozczulająco miękkie; przyjemnie rozleniwiają i poprawiają nastrój – co trzeba zaznaczyć, nawet jeśli większość rodzimych „artystów od bitów” odebrałoby takie słowa jako najgorszą zniewagę – pisał o płycie po jej premierze recenzent magazynu “Lampa”.

Longplay znalazł się także na 40. miejscu listy 120 najważniejszych płyt w historii polskiego hip-hopu, przygotowanej przez Marcina Flinta i Andrzeja Całę dla portalu T-Mobile Music Polska. – Praktik, zawieszony w swoich inspiracjach między Erickiem Sermonem, J Dillą, muzyką neo-souową i jazzem, na swoim jedynym albumie producenckim dał wręcz wzorowy przykład, jak można połączyć na jednym, w dodatku niezbyt długim krążku, światy pozornie oddalone od siebie tak, że bardziej się nie da – pisali autorzy zestawienia.

Polecane

Share This