Donald Glover pozwany przez byłą wytwórnię


2018.07.07

opublikował:

Donald Glover pozwany przez byłą wytwórnię

foto: mat. pras.

Glassnote Records, wytwórnia dla której Donald Glover, czyli Childish Gambino, nagrał trzy płyty, pozwała go z powodu braku otrzymania należności za streaming. Label domaga się od artysty 700 tysięcy dolarów.

Wytwórnia twierdzi, że jest uprawniona do otrzymywania połowy przychodów generowanych przez odtwarzania utworów Childisha Gambino na platformach streamingowych. Podkreśla także, że na przestrzeni kilkuletniej współpracy wypłaciła artyście 8 mln dolarów i w ciągu najbliższych trzech miesięcy miała zapłacić kolejne 2 mln. Glassnote powołuje się na podpisaną z Gambino umowę, na mocy której 50% przychodów trafia do niej, 45% do artysty, a pozostałe 5% do producentów zaangażowanych w nagranie jego płyt.

Umowa zawarta między Glassnote Records i Donaldem Gloverem, wygasła z końcem 2017 roku. Od tamtej pory artysta otrzymuje 100% przychodów, co nie podoba się jego byłej wytwórni. Przedstawiciele Glassnote podkreślają, że przyjęli na siebie ryzyko finansowe związane z uruchomieniem projektu Childish Gambino, a także zobowiązali się wypłacić artyście co najmniej 200 tysięcy dolarów na nagranie albumu „Awaken, My Love” i podkreślają teraz, że artysta „znacznie przekroczył budżet” przy tym krążku.

Przedstawiciele Glassnote zaznaczają w pozwie, że przez lata współpraca artystyczna i biznesowa na linii wytwórnia – artysta układała się znakomicie. Glover był właścicielem swoich nagrań i udzielał Glassnote licencji na korzystanie z nich. Choć Childish Gambino podpisał na początku roku kontrakt z wytwórnią RCA, jego relacje z Glassnote miały popsuć się dopiero niedawno. Przedstawiciele wytwórni informują, że pod koniec czerwca otrzymali od prawników artysty pismo z żądaniem wypłacenia mu 1,5 mln dolarów z tytułu „100 procent należnych praw do przyszłych przychodów”.

Childish Gambino nagrał dla nowojorskiej wytwórni trzy płyty – „Camp (2013), „Because The Internet” (2013) and „Awaken, My Love!” (2016). Największy sukces odniósł ostatni z tych krążków, to właśnie na nim znalazł się nagrodzony Grammy utwór „Redbone”.

Polecane

Share This