Donald Trump wydał rozkazy wykonawcze dotyczące TikToka


2020.08.07

opublikował:

Donald Trump wydał rozkazy wykonawcze dotyczące TikToka

Foto: Solen Feyissa / Unsplash

Jak podaje The Guardian, późnym wieczorem w czwartek, prezydent USA wydał dwa rozkazy, które zabraniają „transakcji dokonywanych przez jakąkolwiek osobę lub w odniesieniu do jakiegokolwiek majątku podlegającego jurysdykcji Stanów Zjednoczonych rozpoczynającymi się za 45 dni” ze spółkami będącymi właścicielami TikToka i WeChat.

Firma ByteDance, właściciel TikToka musi sprzedać aplikację Microsoftowi lub innej amerykańskiej firmie. Jeśli tego nie zrobi, jej używanie zostanie całkowicie zakazane do 15 września. TikTok stanął na celowniku rządu amerykańskiego ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. Zgodnie z chińskim prawem wprowadzonym w 2017 roku, firmy mają obowiązek wpierać i współpracować z krajowymi służbami wywiadowczymi.

– Rozprzestrzenianie się w Stanach Zjednoczonych aplikacji mobilnych opracowanych i będących własnością firm w Chińskiej Republice Ludowej nadal zagraża bezpieczeństwu narodowemu, polityce zagranicznej i gospodarce Stanów Zjednoczonych – napisał Trump w liście do mówcy Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

SPRAWDŹ TAKŻE: Amerykański gigant chce kupić TikToka, zanim zostanie zakazany w USA

Na razie nie jest do końca jasne jakie transakcje zostały zakazane na mocy postanowienia Trumpa. Wydanie ich jednak stanowi eskalację napięć między USA a Chinami w tzw. „zimnej wojnie technologicznej”. Nakaz prezydenta Stanów Zjednoczonych został wydany po tym, jak rząd Indii zakazał blisko 60 chińskich aplikacji mobilnych, w tym TikTokz i WeChat.

Warto wspomnieć, że Chiny od lat blokują amerykańskie firmy technologiczne na terenie swojego kraju.

Rozkazy wykonawcze zostały wydane w czwartek, gdy senat USA jednogłośnie przegłosował ustawę zakazującą pracownikom federalnym korzystania z TikTok na urządzeniach rządowych.

Zachęca mnie dwupartyjne wsparcie, jakie widzieliśmy w tej sprawie, aby pociągnąć do odpowiedzialności Komunistyczną Partię Chin, co obejmuje … pociągnięcie do odpowiedzialności korporacje, które tylko wykonałyby rozkazy Chin – powiedział senator Josh Hawley. I jeśli mam coś do powiedzenia na ten temat, nie poprzestaniemy na tym – dodał republikański senator.

Rzeczniczka TikTok powiedziała, że ​​jej zespół w USA pracuje nad promowaniem bezpiecznego korzystania z aplikacji, które chroni prywatność użytkowników. Platforma twierzi, że ​​nie udostępni informacji o użytkownikach partii komunistycznej, nawet jeśli zostanie o to poproszona – chociaż eksperci ds. bezpieczeństwa cyfrowego twierdzą, że jest możliwe, że chiński rząd zmusi firmę do przekazania danych.

SPRAWDŹ TAKŻE: Snapchat wprowadza nową funkcję muzyczną, podobną do tej z TikToka

W środę przedstawciiele TikToka powiedzieli, że współpracują z ekspertami z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA w celu „ochrony przed obcymi wpływami” i sprawdzenia potencjalnych dezinformacji na temat wyborów.

ByteDane wycenia obecną wartość całego TikToka na 50 miliardów dolarów.

Polecane


Share This