Druga płyta 52UM – formacji Brylewskiego i Januszka

Premiera 23 kwietnia podczas festiwalu Brylfest w Warszawie


2010.03.30

opublikował:

Druga płyta 52UM – formacji Brylewskiego i Januszka

52um to projekt Roberta Brylewskiego i Konrada Januszka – chirurga, który skalpel zamienia na gitarę, by w ten sposób kształtować otaczającą nas rzeczywistość. Jest to muzyka osadzona w tradycji post-punkowej – dojrzała w treści i nowoczesna w formie, pełna emocji i swoistej dramaturgii. Skład zespołu obok wymienionych Januszka i Brylewskiego tworzą: Wojciech Konikiewicz (legendarny pianista, kompozytor muzyki jazzowej, teatralnej i filmowej; współpracował z takimi artystami jak m.in: Grzegorz Ciechowski, Lech Janerka, Wojciech Waglewski, Tomek Lipiński, Tomasz Stańko, J.J. Burnell (The Stranglers), Ian Paice (Deep Purple), Asian DubFoundation…), wibrafonista Paweł Stawarz, perkusista Michał Leks (m.in. Koniec Świata) oraz basista Rafał Miciński (Yapko, Natural Mystic).

„Chcielibyśmy aby muzyka, która znalazła się na „Superego”, była zawieszona pomiędzy Sonic Youth – Joy Division – i Velvet Underground, czyli moimi ulubionymi kapelami” – mówi autor większości kompozycji na płycie: Konrad Januszek. Charakterystyczne brzmienie gitary i wokal Roberta Brylewskiego przywołuje z kolei w naturalny sposób skojarzenia z dokonaniami takich grup jak Falarek Band, czy Brygada Kryzys. Za całościowe brzmienie albumu odpowiada Studio As One w osobach Jarek „Smok” Smak i Mariusz „Activator” Dziurawiec, spadkobiercy po legendarnym studiu „Złota Skała”.

Nowy krążek 52UMu zawiera jeszcze drugie dno – message od lekarza – zestaw 10 dramatycznych utworów o przesłaniu egzystencjalnym. Bo 52UM to zespół z przesłaniem. Jakkolwiek stwierdzenie to wyświechtane – w przypadku 52UMu nie jest nadużyciem, ani odcinaniem kuponów od undergroundowych korzeni autorów. Autor tekstów, Konrad Januszek, stawia podstawowe pytania o wartości, które dziś znalazły się na marginesie. Dawno nikt nie postawił tak dosłownie i wprost pytań o zobojętnienie, egoizm i poddawanie się owczemu pędowi.

„Superego” – taki tytuł nosi druga płyta grupy 52UM (czyt. Szum).

Premiera płyty odbędzie się już 23.04 na festiwalu Brylfest w Warszawie.

Wydawcą płyty jest wytwórnia Offside Records (www.offside.com.pl)

Myspace zespołu http://www.myspace.com/52um

Polecane