Drugi i trzeci dzień festiwalu Jazz nad Odrą


2018.04.29

opublikował:

Drugi i trzeci dzień festiwalu Jazz nad Odrą

fot. Dunvael Photography

Kolejne dni koncertowe festiwalu to wyprzedane do ostatniego miejsca koncerty w Imparcie oraz cieszący się wielką popularnością, pierwszy w historii festiwalu – plenerowy piknik jazzowy. Po dwóch dniach konkursowych przesłuchań poznaliśmy także laureata Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową.

Wrocławski septet EABS nie mógł wymarzyć sobie lepszego momentu na zaprezentowanie płyty „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” – we wtorek przypadała 87 rocznica urodzin tego słynnego jazzmana i kompozytora. Legendarni Yellowjackets zagrali koncert, który jeszcze długo był na ustach wszystkich gości w festiwalowych kuluarach, a Dan Tepfer zaczarował publiczność w sali kameralnej. Trzeciego dnia festiwalu niezwykła energia popłynęła ze sceny podczas koncertu Kei Akagi Quartet, popis swoich umiejętności zaprezentował jeden z najciekawszych gitarzystów współczesnego jazzu (Mike Moreno Quartet), a na koniec zaprezentowała się grupa Trylobity Group – trio muzyków, dla których występ we Wrocławiu, to prawie rodzinne spotkanie.

Wczoraj poznaliśmy także laureatów konkursu na Indywidualność Jazzową. Jury w składzie: Paweł Brodowski, Paweł Kaczmarczyk, Dariusz Oleszkiewicz, Tomasz Szachowski oraz Piotr Wojtasik Grand Prix konkursu (w postaci 25 tysięcy złotych – nagrodę ufundowaną przez Rafała Dutkiewicza, Prezydenta Wrocławia) przyznało zespołowi Weezdob Collective. Grupa, w której połączenie pięciu muzycznych indywidualności zaowocowało stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Grupa otrzymała także możliwość udziału w sesji reklamowo-promocyjnej o wartości 3 tysięcy złotych, która ukaże się na łamach magazynu Jazz Forum w wydaniu tradycyjnym i internetowym. Repertuar zespołu składa się przede wszystkim z autorskich kompozycji, charakterystyczne dla formacji jest również nietypowe w jazzie połączenie harmonijki i saksofonu. Podczas przesłuchań Kacper Smoliński (harmonijka), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy), Piotr Scholz (gitara), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja) zaprezentowali trzy własne kompozycje: „Back at Lizard’s Canteen”, „Hermoso Lugar” i „Galactic Collision”.

Dziś wieczorem czekają nas kolejne muzyczne emocje. W sali teatralnej pojawi się, słynący z doskonałego warsztatu wykonawczego oraz korzystania z szerokiego instrumentarium (basowa gitara piccolo, fretless, kontrabas, pięciostrunowa gitara basowa) i innowacyjnych technik gry (Charnett Moffett ze swoim Network Quartet). Następnie, przyjdzie nam obcować z muzyką jednego z najwybitniejszych trębaczy naszych czasów (Tom Harrell), a reszta wieczoru należeć będzie do laureatów konkursu na Indywidualność Jazzową – tegoroczni zwycięzcy zagrają otwarty koncert w sali kameralnej, a Adam Jarzmik Quintet (formacja, która zgarnęła zeszłoroczne Grand Prix) zaprezentuje się wraz z gościem specjalnym –  Mike’em Moreno, który był jedną z inspiracji lidera kwintetu w czasie pracy nad debiutanckim albumem.

Dziś kontynuujemy także atrakcje zaplanowane na jazzowy piknik plenerowy, który obejmuje cały festiwalowy weekend.* Od 28 do 30 kwietnia przed Impartem działają specjalnie przygotowane strefy: gastronomiczna (dobrze znane wrocławianom Gastro Nocki); scena plenerowa (jazzowe improwizacje finalistów Konkursu na Indywidualność Jazzową oraz sety wrocławskich DJ’ów); rekreacyjna (loty balonem na uwięzi, a w nich koncerty w konwencji silent disco); dla najmłodszych (w ruch pójdzie kreda i piasek).  Dodatkowo dziś odbędzie się akcja znakowania rowerów, podczas której policja w godzinach 16:00-19:00 przeprowadzi akcję „Twój rower – twoja własność”. Na plenerowy piknik jazzowy zapraszamy w dniach od 14:00 do północy wstęp wolny.

Polecane

Share This