Drugie Afterparty od CKOD

A na płycie goście: Dick4Dick i Drivealone


2009.05.20

opublikował:

Drugie Afterparty od CKOD

Nowe wydawnictwo Cool Kids Of Death to kontynuacja ostatniego krążka zespołu „Afterparty”. Zatytułowana po prostu „Afterparty 2” płyta zawiera premierowy utwór „Śmierć turystom” nagrany wspólnie z krakowskim składem Supra1, a także niepublikowane wcześniej na CD remiksy nagrań łódzkiego zespołu.W sumie aż 15 piosenek. Wśród gości m.in Drivealone i Dick4Dick!

To prawdziwy rarytas nie tylko dla fanów CKOD. Na „Afterparty 2” łódzka grupa pokazuje bowiem swe nowe electro-taneczne oblicze. CKOD zaczynali karierę przemodelowując formułę gitarowego punka we współczesnym i polskim kontekście. Powszechnie znana jest jednak także fascynacja członków łódzkiej grupy tradycją outsiderskiego electro: od Johna Foxxa (i jego kluczowej płyty „Metamatic”), Fad Gadget czy Gary’ego Numana po nowe gwiazdy gatunku – Adult czy Dandi Wind, jak i całą spuścizną idei futurystycznych: od manifestu Marinettiego po powieści Ballarda. Inspiracje te znalazły swoje odzwierciedlenie na nowym krążku.

Kilka miesięcy po doskonale przyjętym „Afterparty” na limitowanym winylu ukazał się zbiór remiksów niektórych kompozycji z tej płyty. Ekskluzywna winylowa edycja zatytułowana „Ytrapretfa”, na którą składało się dziesięć utworów miała być swego rodzaju prezentem dla fetyszystów czarnego krążka wśród najwierniejszych fanów grupy.

A także testem, jak sprawdza się muzyka CKOD w klubowym kontekście. Efekt był jednak więcej niż zadowalający, dlatego zespół zdecydował się udokumentować taneczne eksperymenty na pełnowymiarowym wydawnictwie, które jeszcze szerzej rozwija idee „Afterparty”. Stąd tytuł „Afterparty2” – płyta przynosi bowiem nowe utwory powstałe z myślą o tej kompaktowej edycji W sumie aż 15 kompozycji, które łączą postpunkową szorstkosć z taneczną motoryką , niejako rozwijając formułę zaproponowaną przez Joy Division w legendarnym „Transmission”.

Największą niespodzianką wśród nich jest całkowicie nowa, znakomita kompozycja „Śmierć turystom” stworzona przez CKOD wspólnie z zaprzyjaźnioną krakowską ekipą Supra1, która ostatnimi czasy z powodzeniem podbija brytyjskie parkiety. „m2,m3m4 (…) m jak meble z pierdolonej Ikei” – dwuwers rozpoczynający ten znakomity kawałek, to jeden z najlepszych haterskich sloganów Ostrowskiego.

Niewątpliwym smaczkiem nie tylko dla fanów z pewnością będzie też zupełnie nowa wersja największego dotychczas przeboju Cool Kids Of Death – „Uważaj” z debiutanckiej płyty. Brawurowej interpretacji podjął się Drivealone, czyli Piotr Maciejewski znany także z Much. To wersja tym ciekawsza, że Drivealone nieco wyłamuje się z tanecznej konwencji wydawnictwa. Na płytę trafiła też świetna przeróbka „Leżeć” autorstwa DadaHipster – zwycięzcy ogłoszonego na MySpace konkursu na najlepszy remiks CKOD. Swe nowe wersje autorskiego repertuaru prezentują także: gitarzysta Marcin „Cinass” Kowalski i klawiszowiec Kamil „Methadone” Łazikowski. Łódzka grupa do współpracy zaprosiła również m.in. Dick 4 Dick, Deuce czyli Piotra Poloza znanego z projektu Psychocukier, nową nadzieję polskiego electro-popu: Kamp! i niemiecką brygadę Mediengruppe Telekommander. „Afterparty 2” to jednak przede wszystkim CKOD w klubowym make-upie: glam punk i electro-pieszczoty dla eleganckich psychotyków.

Data premiery 2009.05.29

Polecane