Drums Fusion na półmetku

Przed nami Ikony Jazzu, Terry Bozzio i Apocalyptica.


2018.05.31

opublikował:

Drums Fusion na półmetku

foto: mat. pras.

Dzisiaj Ikony Polskiego jazzu, jutro całodniowa Wyspa Perkusyjna dla dzieciaków, Drums Parade przez miasto i Terry Bozzio na największym zestawie perkusyjnym świata. A na wielkie zakończenie – fińska Apocalyptica. To plan na ostatnie trzy dni 12 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion w Bydgoszczy. Dołączcie do nas, nie przegapcie najlepszej muzyki.

Plan na ostatnie 3 dni Drums Fusion w największym uproszczeniu jest taki, jaki przedstawiamy poniżej. Ale zajrzyjcie dalej w tego maila, bo tam szerzej piszemy, w czym możecie wziąć udział i dlaczego warto.

* 31 maja: Ikony polskiego jazzu: String Connection & Krzysztof Ścierański Trio
* 1 czerwca: „Wyspa perkusyjna”, Drums Parade, Terry Bozzio LIVE concert
* 2 czerwca: Apocalyptica – „Plays Metallica by Four Cellos” LIVE concert

31 maja: Ikony polskiego jazzu: String Connection & Krzysztof Ścierański Trio

31 maja, we czwartek, o godz. 19.00, w MCK przy Marcinkowskiego 12, startuje koncert Ikony polskiego jazzu. Wystąpią: String Connection (Krzesimir Dębski – skrzypce, Andrzej Olejniczak – saksofony, Janusz Skowron – keyboard, Krzysztof Ścierański – bas, Krzysztof Przybyłowicz – perkusja) Krzysztof Ścierański Trio (Krzysztof Ścierański – bas, Marek Raduli – gitara, Piotr Biskupski – perkusja).

String Connection jest synonimem polskiego jazzu lat 80., grupą, która stała się żywą legendą i przeszła do historii jako jedna z najciekawszych formacji nurtu „young power”. Zespół założyli w 1981 roku trzej byli muzycy wielokrotnie nagradzanej grupy Warsztat: skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz i basista Zbigniew Wrombel, którzy zaprosili do współpracy objawienie tamtych dni, pianistę Janusza Skowrona. Mniej więcej rok później ukonstytuował się najbardziej znany skład zespołu, który pretendował do miana supergrupy: Dębski, Skowron, Przybyłowicz plus saksofonista Andrzej Olejniczak (ex-Extra Ball i Sun Ship) i basista Krzysztof Ścierański (ex-Laboratorium i Air Condition). Zespół regularnie występował na wszystkich ważnych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. Trio Krzysztofa Ścierańskiego. Krzysztof Ścierański – gitarzysta, szeroko znany w Europie jako innowator, który zatriumfował nad technologią i tworzy ciepłą i pomysłową muzykę. Po mistrzowsku opanowawszy elektroniczną technologię, zmienia brzmienie swojego basu w wielkie organy piszczałkowe lub w cały kwartet smyczkowy.

1 czerwca: „Wyspa perkusyjna”, Drums Parade, Terry Bozzio LIVE concert

1 czerwca od 15.00 Wyspa Młyńska zmieni się w „Wyspę Perkusyjną”. Wstęp wolny, więc zapraszamy wszystkich rodziców z dziećmi (w końcu to dzień Dziecka!) na warsztaty perkusyjne dla całych rodzin. A to ich plan:

* 15.00–19.00 warsztaty perkusyjne z DrumCenter
* 15.00–17.30 warsztaty perkusyjne z Drum Work, Wytwórnia rytmu
* 16.00–19.00 warsztaty perkusyjne, prowadzenie: Piotr Schutta
* 15.00–17.30 warsztaty na wielkich bębnach I, prowadzenie: Ryszard Bazarnik
* 18.30–19.15 warsztaty na wielkich bębnach II, prowadzenie: Ryszard Bazarnik

Piotr Schutta – pasjonat bębniarstwa, z zawodu dziennikarz, reportażysta, z wykształcenia pedagog. Prowadzi grupy warsztatowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Ryszard Bazarnik – perkusista, twórca nowej kategorii wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa. Artysta specjalizujący się w tworzeniu projektów na pozór niewykonalnych, takich jak m.in. Koncert na Ścianie, Największy Bęben Świata, Największy Instrument Recyklingowy, Koncert Tysiąca Bębniarzy, Niezwykłych Instrumentów.

1 czerwca po południu z Wełnianego Rynku, o godzinie 18:00 ruszy Drums Parade, wraz z która przejdziemy w rytm bębnów i samby przez całe centrum miasta.. Poprzedzą ją dwugodzinne warsztaty taneczne samby (prowadzenie: Rafał Krzanowski).

Sama Drums Parade przejdzie następującą trasą: Wełniany Rynek – Długa – Podwale – Grodzka – Mostowa – Focha – Wyspa Młyńska. O 19.15: Finał Parady Perkusyjnej na Wyspie Młyńskiej, prowadzenie: Ryszard Bazarnik. W jego ramach zagrają o 20.00: brazylijska Ilustra Samba i szczecińska Bloco Pomerania.

Dzień zakończy mocne uderzenie koncertowe! O godz. 21.30, na Wyspie Młyńskiej zacznie się Terry Bozzio Performance – koncert na największym zestawie perkusyjnym świata! Wstęp wolny. Terry Bozzio to muzyczny „gawędziarz” znany ze współpracy z Frankiem Zappą, Jeffem Beckiem, zespołem UK, który rzuca na publiczność czar, by przenieść ją w świat pełen muzycznych kontrastów, uniesień i pasji. Czerpiąc z jazzu, muzyki klasycznej czy etnicznych brzmień perkusyjnych z różnych stron świata, znajdzie w swoich utworach miejsce zarówno na klasyczne struktury, klimatyczne efekty perkusyjne, ambientowe elektroniczne loopy, jak i na mocne, podrywające publikę z foteli uderzenie. Bozzio sam akompaniuje sobie na bębnach basowych, równocześnie wyczarowując melodyjne solo na nastrojonych tomach. Poddajcie się atmosferze wieczoru i zachwyćcie monstrualną rzeźbą, jaką stanowi ten instrument!

2 czerwca: Apocalyptica – „Plays Metallica by Four Cellos” LIVE concert

To będzie wielki finał Drums Fusion. 2 czerwca, w sobotę, Wyspa Młyńska zabrzmi dźwiękami ‚metalowych wiolonczel” i bębnów fińskiej grupy Apocalyptica.

Ten znany już na całym świecie zespół rockowy, zaczął w 1996 roku wydając swój debiutancki album „Apocalyptica Plays Metallica by Four Cellos”. Wiolonczelowe dzieło instrumentalnego rocka na stałe zmieniło muzyczny pejzaż ciężkich brzmień. W 2016 roku, aby uczcić 20. rocznicę albumu, grupa postanowiła ponownie wydać swój debiutancki krążek w formie specjalnej, odnowionej edycji, na której znalazły się trzy premierowe utwory: Batter, Nothing Else Matters oraz Seek & Destroy. Apocalyptica Plays Metallica by Four Cellos to nowatorska interpretacja utworów najbardziej czołowego zespołu naszych czasów.

Co więcej, Apocalyptica stworzyła swój własny, odrębny gatunek, co posłużyło jako podwaliny dla kariery trwającej od ponad 20 lat – z milionami sprzedanych płyt oraz ogromną liczbą wyprzedanych koncertów na całym świecie. Start o 21:30.

Drums Fusion 2018 odbywa się w dniach 28 maja – 2 czerwca w Bydgoszczy. Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska, a dyrektorem festiwalu Marek Maciejewski.

Polecane