Dwa Sławy: „Ludzie oczekiwali, że wejdziemy do pokoju i będziemy opowiadać dowcipy”


2022.09.12

opublikował:

Dwa Sławy: „Ludzie oczekiwali, że wejdziemy do pokoju i będziemy opowiadać dowcipy”

fot. Szerszeń

Do premiery piątego tomu książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy” zostały tylko nieco ponad dwa tygodnie. Dziś na stronie wydawnictwa No Dayz Off ukazał się fragment dziesiątego już wywiadu z tej publikacji, przez wielu oczekiwanego najbardziej ze wszystkich piętnastu – z niepodrabialnym duetem Dwa Sławy.

Wywiad z Astkiem i Rado Radosnym został przeprowadzony w lutym pod Łodzią i trwał blisko pięć i pół godziny, co przełożyło się na aż 30-stronicowy materiał o objętości ponad 58 000 znaków. Podczas spotkania Dwa Sławy opowiedzieli Jackowi Balińskiemu między innymi o tym, dlaczego rapowe początki wspomina się z łezką w oku, z kim w duecie obu z panów mieli nagrać płytę w okolicach 2012 roku, dlaczego ich drabinka nie ma normalnych szczebli oraz co sprawiało, że czuli się niegdyś jak turyści z Azji, chodząc po względnie niedużych polskich miastach.

Na pytanie, skąd wzięła się zmiana w tekstach na bardziej osobiste, począwszy od płyty „Dandys Flow”, Astek odpowiedział: „Stąd, że ludzie zaczęli od nas oczekiwać, że wejdziemy do pokoju i będziemy opowiadać dowcipy. To było męczące. Nieprzypadkowo na pierwszy singiel promujący »Dandysa…« wybraliśmy »A może by tak?«. Po kolejne i najważniejsze – taką mieliśmy potrzebę serca. Gdybym tworzył ten zespół sam, to Dwa Sławy nagrywałyby wyłącznie smutne piosenki; mocno melancholijny się zrobiłem. Wydaje mi się, że często jestem nazbyt wrażliwy, przez co w muzyce też mnie ciągnie w taką stronę. Płaczę na filmach, więc dobrze, że jest Radek, który ciągnie nas z kolei w stronę bardziej skoczną. Dzięki temu jest balans”.

Z pełną treścią rozmowy będzie można zapoznać się już 30 września, kiedy to odbędzie się premiera „To nie jest hip-hop. Rozmowy V”. Do książki zaproszone zostało bardzo zasłużone, zróżnicowane i esencjonalne grono twórców – raperów, producentów, DJ-ów oraz tak zwanych szarych eminencji – z których większość debiutowała jeszcze w latach 90. Rekordowo długie spotkania (łącznie ponad 75 godzin nagrań!) dały rezultat w postaci pasjonującej lektury, pozwalającej szczegółowo poznać przebieg życia i kariery jej bohaterów.

Lista rozmówców V tomu: Bisz / Deszczu Strugi / Dwa Sławy / Hans / DJ Ike / Kixnare / Mr Krime / Lukasyno / Obywatel MC / Onar / Praktik / Pyskaty / Siwers / Franek Toeplitz / Vienio

Wszystkie tomy „To nie jest hip-hop. Rozmowy” znajdziecie na stronie wydawnictwa No Dayz Off.

Polecane

Share This