Dwudniowy festiwal jazzu w radiowej Dwójce


2018.04.27

opublikował:

Dwudniowy festiwal jazzu w radiowej Dwójce

foto: Kobas Laksa

Z okazji jazzowego święta radiowa Dwójka zaprasza 29 i 30 kwietnia do Studia Koncertowego im. Lutosławskiego na cztery znakomite, premierowe koncerty. W ich trakcie zaprezentują się: grupa Łoskot, Marcin Masecki w dwóch artystycznych wcieleniach oraz Wacław Zimpel i Jakub Ziołek z przyjaciółmi. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w tych wydarzeniach, Program 2 Polskiego Radia przygotował obszerne transmisje. Nie zabraknie również specjalnych audycji o tematyce jazzowej, a gościem Dwójki będzie nestor polskiego jazzu Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.

Gramy przez dwa dni. W niedzielę 29 kwietnia świętowanie rozpocznie o godz. 18.00 duet Wacław Zimpel (LAM, Saagara) i Jakub Ziołek (Stara Rzeka, różne wcielenia Alamedy). Właściwie nie duet, tylko septet, bowiem muzycy zaprosili na ten wyjątkowy koncert swoich przyjaciół – mówi Jacek Hawryluk, wicedyrektor radiowej Dwójki, który poprowadzi – wraz z Bartkiem Chacińskim – niedzielne i poniedziałkowe koncerty.

Wspomniani artyści wykonają w całości muzykę z albumu „Zimpel/Ziołek” (jednego z najlepszych wydanych w Polsce w 2017 roku), teraz rozpisaną na zespół. Mówi się o nich „ZZ Top”. I słusznie. Tym razem szykuje się jednak top topów, bo w takim składzie (Dys, Zemler, Tarwid, Kaliski, Szmańda) jeszcze nie występowali – dodaje Jacek Hawryluk.

Po przerwie pojawi się grupa Łoskot, czyli legenda polskiej sceny yassowej. Powstała w 1993 roku. Reaktywowała się przed rokiem, by wystąpić na Off Festivalu. Poszło im tak dobrze, że zaczęli ponownie grać razem. Do Trzaski, Walickiego i Pawlaka, dołączył perkusista Macio Moretti, który zastąpił zmarłego Jacka Oltera. Na zaproszenie Dwójki „Łoskot” nagrywa w radiowych studiach nowy album. Kończą w sobotę, a już w niedzielę grają dla nas – dodaje Jacek Hawryluk.

Poniedziałek 30 kwietnia będzie dniem Marcina Maseckiego. Ten znakomity pianista – niepokorny i szalenie utalentowany interpretator zarówno Chopina, jak i piosenek z repertuaru przedwojennych orkiestr jazzowych (m.in. płyta „Noc w wielkim mieście” jako Jazz Band Młynarski-Masecki), odda w drugiej części koncertu hołd klasyce. Marcin Masecki poprowadzi specjalnie na ten koncert stworzony 40-osobowy big band – Palais Royale. Na pulpicie – Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershwina w wersji na zespół jazzowy (w opracowaniu Ferde Grofé) – mówi Jacek Hawryluk.

Na początek wieczoru solowy recital pianisty Grzegorza Tarwida (z niespodziankami), a następnie Marcin Masecki – mając do dyspozycji tak duży zespół – zaprezentuje nowe opracowanie swoich Polonezów (wydanych na płycie w 2013 roku). Początek koncertu o godz. 20.00.

Transmisja wszystkich koncertów na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

W kwietniu swoje 90. urodziny obchodził nestor polskiego jazzu – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Jego działalność to nie tylko swing, ale przede wszystkim muzyka filmowa. Chyba wszyscy znają tytuły, jak „Stawka większa niż życie”, „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Czterdziestolatek” czy „Jak rozpętałem III Wojnę Światową”? Do wszystkich tych filmów i seriali muzykę napisał właśnie Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Ten wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, ale też i świadek historii, będzie – od poniedziałku 30 kwietnia do piątku 4 maja – gościem Andrzeja Zielińskiego w cyklu „Zapiski ze współczesności” (godz. 12.45-13.00).

Polecane