Dyrektor CSW odwołuje koncert zespołu Hungarica i przeprasza


2020.08.10

opublikował:

Dyrektor CSW odwołuje koncert zespołu Hungarica i przeprasza

Na facebookowym profilu CSW opublikowano oświadczenie Dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w sprawie koncertu Wolny Świat

SPRAWDŹ TAKŻE: Kękę zrezygnował z koncertu, na którym mieli zagrać neonaziści z Węgier

– Jako główny organizator koncertu Wolny Świat, który odbędzie się 14 sierpnia 2020 roku na scenie przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, informuję o rozwiązaniu współpracy z zespołem Hungarica. Zespół ten nie weźmie udziału w koncercie.

Zapraszając Hungaricę, opierałem się na znajomości działalności zespołu tworzonego przez następujących muzyków: Zoltán Fábián, Norbert Mentes, Péter Hoffer, Barnabás Preidl. W tym składzie zespół wielokrotnie występował w Polsce z jednoznacznie pozytywnym przesłaniem odnoszącym się do historii i braterskich relacji Polski i Węgier. Jednak w czerwcu w składzie zespołu nastąpiły zmiany. Grupę opuścił wokalista Zoltán Fábián, a ponownie pojawił się w nim Balázs Sziva. Z muzykiem tym związane są kontrowersje dotyczące jego wczesnej działalności w subkulturze skinhead oraz sięganiem po symbole kojarzone z ruchami neonazistowskimi.
Jakkolwiek Hungarica nigdy nie propagowała tego rodzaju postaw zarówno w tekstach swoich utworów, jak i w swojej działalności, to jednak nieoczekiwana obecność muzyka, który w swojej biografii odwoływał się do neonazistowskich treści jest niedopuszczalna. Tym bardziej, że w przesłanym do naszej wiadomości oświadczeniu Balázs Sziva nie odciął się stanowczo i jednoznacznie od wszelkich kontrowersyjnych zachowań. Niestety, zespół Hungarica nie przystał także na prośbę powrotu do dawnego składu na czas warszawskiego koncertu.

SPRAWDŹ TAKŻE: „Jesteśmy wdzięczni instytucjom, które nie ulegają medialnym atakom i umożliwiają nam występy dla polskich fanów” – jest oświadczenie zespołu Hungarica

Dlatego zdecydowałem o rozwiązaniu współpracy z zespołem Hungarica. Hungarica nie zagra w Warszawie 14 sierpnia 2020 roku. Chciałbym przeprosić fanów zespołu i tych, którzy właśnie ze względu na obecność Hungaricy wybierali się na koncert.
Przeprosiny należą się także fanom zespołów Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers i KęKę. Przykro mi, że sytuacja ta spowodowała wśród nich podziały, a zespoły spotkała niezasłużona krytyka.

Koncert Wolny Świat odbędzie się w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i zapraszam nań wszystkich, którzy w ten sposób chcą uczcić to wyjątkowe, patriotyczne święto.

Piotr Bernatowicz
Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski

Przypomnijmy, że  Maleo Reggae Rockers, Luxtorpeda i KęKę zrezygnowali z udziału w imprezie po tym, jak dowiedzieli się o tym, że będą dzielili scenę z Hungaricy.

Polecane


Share This