Ed Sheeran pozwany za plagiat. Znowu


2018.01.19

opublikował:

Ed Sheeran pozwany za plagiat. Znowu

foto: P. Tarasewicz

Ed Sheeran oprócz tego, że jest dziś jednym z najpopularniejszych artystów popowych na świecie, cieszy się również sporym wzięciem jako autor piosenek. Rudowłosy Brytyjczyk ma na koncie utwory napisane m.in. dla Justina Biebera, The Weeknda czy Taylor Swift. Niestety okazuje się, że nie wszystkie pomysły proponowane przez Sheerana rzeczywiście są jego autorstwa.

Rok 2014 przyniósł Edowi dwa gigantyczne przeboje – „Photograph” oraz „Thinking Out Loud”. Współautorami obu piosenek byli Johnny McDaid i Amy Wadge. Niestety, oba utwory przyniosły pozwy o plagiat, w efekcie czego Sheeran musiał zapłacić 20 milionów dolarów odszkodowania Thomasowi Leonardowi i Martinowi Harringtonowi, którzy zauważyli, iż przebój Sheerana brzmi podejrzanie podobnie do piosenki „Amazing”, którą napisali dla Matta Cardle’a.

Sprawdź też: Young Multi lepszy niż Taco i Tede

Teraz Brytyjczyk musi się zmierzyć z kolejnymi oskarżeniami, tym razem wstyd jest jeszcze większy, bowiem chodzi o piosenkę napisaną dla innych artystów. W październiku w sieci pojawił się singiel „The Rest of Our Life” Faith Hill i Tima McGraw, czyli popularnego małżeństwa muzyków country. Współautorami tej piosenki – podobnie jak w przypadku kontrowersyjnych singli z 2014 – są również Johnny McDaid i Amy Wadge. Cała trójka została pozwana przez dwójkę australijskich autorów – Beau Goldena i Seana Careya, którzy dostrzegli w „The Rest of Our Life” podejrzanie duże podobieństwo do piosenki „When I Found You”, którą napisali dla Jasmine Rae. Pozew o plagiat został złożony w środę.

Sheeran ani nikt z jego otoczenia nie chcę póki co komentować sprawy. Co ciekawe, Golden i Carey wynajęli Richarda Buscha, tego samego prawnika, który dowiódł przed sądem, że „Photograph” to plagiat. Busch ma na koncie także inne spektakularne zwycięstwo w tej dziedzinie – to właśnie on reprezentował rodziną Marvina Gaye’a w słynnym procesie, w którym Robinowi Thicke’owi i Pharrellowi Williamsowi zarzucono, że „Blurred Lines” to plagiat piosenki Marvina Gaye’a.

Poniżej prezentujemy odsłuchy utworów będących przedmiotem sporu.

Polecane

Share This