Eldo i Brodka zagrają z muzykami Massive Attack i The Herbaliser


2018.05.15

opublikował:

Eldo i Brodka zagrają z muzykami Massive Attack i The Herbaliser

foto: P. Tarasewicz

Trip hop i poezja. „Puls” – koncert poświęcony Halinie Poświatowskiej.

Halina Poświatowska żyła 32 lata, z których prawie 20 spędziła w szpitalach. Choroba serca, której nabawiła się w wyniku powikłań po anginie, na którą zachorowała podczas wojny, zdefiniowała całe jej życie. Przygoda z poezją zaczęła się w jednym z krakowskich szpitali – tamtejszy profesor zauważył jej talent i przyprowadził do niej Wisławę Szymborską. Męża, który również chorował na serce i po dwóch latach małżeństwa uczynił ją młodą wdową, poznała w sanatorium, a możliwość rozpoczęcia prestiżowych studiów w Stanach Zjednoczonych pojawiła się przy okazji wyjazdu na skomplikowaną operację serca. 

Koncert dla Haliny Poświatowskiej jest kolejnym z serii okolicznościowych koncertów, organizowanych przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowa. Od kilku lat w Dzień Samorządu Terytorialnego przygotowywane są specjalne koncerty, dedykowane osobom ze świata sztuki, muzyki, którzy związani byli z Częstochową. Po koncertach dla Janusza Gniatkowskiego, Kaliny Jędrusik i Krzysztofa Komedy nadszedł czas na urodzoną w Częstochowie poetkę – Halinę Poświatowską.

Jej historia zostanie przedstawione na kilku poziomach, pomogą w tym:  muzyka, taniec oraz video mapping. Chcemy uciec od przyjętego w Polsce sposobu opowiadania poezji, dlatego nie będzie to koncert poezji śpiewanej. Jej tragiczny życiorys, syndrom zamknięcia, fakt że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały nas w stronę trip hopu – gatunku, który chyba w najlepszy sposób jest w stanie oddać jej sytuację, osobowość i twórczość. Uznaliśmy, że dźwięki nawiązujące do muzyki Portishead, Massive Attack czy Roni Size najlepiej nam do tego posłużą.

Przygotowaniem aranżacji zajął się James Morton – jeden z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii, na co dzień grający m.in. z zespołem The Herbaliser. Natomiast do współpracy zaproszeni zostali muzycy z Bristolu w głównej mierze odpowiedzialni za rozwój tamtejszej sceny muzycznej.

Zespół tworzą:

James Morton (The Herbaliser, NPG Hornz, Raphael Saadiq) – alto sax

Angelo Bruschini (Massive Attack) – guitar

DJ Suv (Raprazent, Fresh 4, Mercury Prize winner) – DJ / producer

Si John (Roni Size Reprazent ) – bass guitar / synth

Oliver Parfitt (The Herbaliser) – Moog/ keyboards

Simon Lea (James Blunt, Ronnie Wood, Katie Melua, Temperance Movement) – drums

Tomasz  Bura (Etienne Mbappe) – piano/ keyboards

Everton Thomas – (Lee Scratch Perry, Courtney Pine) – sound engineer

Wiersze w specjalnych aranżacjach wykonają polscy wokaliści:  

Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhumnwangho, zespół Jarzębina, Skubas, Wojciech Waglewski oraz Eldo.

Na scenie muzykom towarzyszyć będą tancerze z Wrocławskiego Teatru Tańca. Za pomocą choreografii przygotowanych przez Bożenę Klimczak (wieloletni choreograf Opery Wrocławskiej) będą opowiadać historię życia Poświatowskiej. Całość widowiska dopełni specjalnie przygotowany na ten wieczór video mapping. Za scenariusz i reżyserię odpowiada wrocławski duet Generalnie Smakowicie – Marzena Kopczyńska Urlich i Michał Gawlicz. 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Polecane

Share This