Elton John, Ringo Starr i Stevie Wonder na solowej płycie Eddiego Veddera


2022.02.13

opublikował:

Elton John, Ringo Starr i Stevie Wonder na solowej płycie Eddiego Veddera

fot. mat. pras.

Eddie Vedder, wokalista zespołu Pearl Jam, wydał swój trzeci solowy album. Na płycie „Earthling” gościnnie pojawili się wielcy gwiazdorzy i idole rockmana – Elton John, Ringo Starr i Stevie Wonder.

„Earthling” to pierwszy solowy krążek Eddiego Veddera od ponad dekady, dokładnie od czasu wydanego w 2011 „Ukulele Songs”. Wraz z premierą krążka, ukazał się najnowszy singiel – pełen surowej energii, kinowych syntezatorów i bajecznych harmonii „Invincible”. Wydawnictwo wcześniej promowały „Long Way” („ostry, gitarowy kawałek” – „Variety”), „The Haves” („wzruszająca ballada o poszukiwaniu więzi i podziale między bogatymi i biednymi” – „Stereogum”) i „Brother the Cloud” („wielowymiarowy rockowy numer z potężnym finałem” – „Spin”) .

Pomysł na solową płytę pojawił się, gdy Eddie brał udział w imprezie zorganizowanej przez Global Citizen. Tam trafił na producenta, Andrew Watta, znanego ze współpracy z Justinem Bieberem czy Miley Cyrus. Zdobywca Grammy ostatecznie zajął się brzmieniem „Earthling”.
Choć album sygnowany jest nazwiskiem Veddera, wokalista zaprosił do współpracy całkiem imponujące grono muzyków: Watta, Chada Smitha (perkusja) i Josha Klinghoffera (gitara, klawisze, chórki) znanych z Red Hot Chili Peppers, a także Eltona Johna, Ringo Starra i Steviego Wondera.
W ostatnim utworze na płycie można usłyszeć głos biologicznego ojca wokalisty, o którego istnieniu dowiedział się gdy miał 17 lat. – Cała płyta została ułożona jak setlista koncertowa i goście specjalni pojawia się na koniec – mówi Vedder. – Najpierw Stevie, potem Elton, a dalej „Mr. Mills” z Ringo. Ostatni gość to mój ojciec, którego tak naprawdę nie zdążyłem poznać.

Wątek rodzinny pojawia się również w utworze „Brother The Cloud”, który nawiązuje do tragicznej śmierci brata Veddera podczas wspinaczki górskiej. – Zaczęło się od prawdziwego zdarzenia, które później zmieniłem w fikcję – opowiada artysta. – Na zasadzie: pisz coś o czym wiesz, ale to podkoloruj.

Vedder, znany z feministycznych poglądów, nagrał na płytę również piosenkę „Fallout Today” napisaną z perspektywy kobiety.
O pracy nad „Earthling” Eddie Vedder rozmawiał z Bruce’em Springsteenem, co zostało uwiecznione w dokumentalnej produkcji w reżyserii Thoma Zimny’ego. Film, nakręcony na farmie Bossa w New Jersey, będzie można najpierw obejrzeć na Amazon Live, a następnie – od niedzieli – na kanale YouTube Veddera.

Eddie Vedder w 2022 roku odbędzie trasę koncertową Pearl Jam, w ramach której odwiedzi także Polskę. Zespół zagra 14 lipca w Tauron Arenie Kraków.

Pierwszym solowym projektem Eddiego był soundtrack „Into the Wild” do filmu znanego pod polskim tytułem „Wszystko nad życie”. Wydawnictwo zapewniło artyście Złoty Glob za piosenkę „Guaranteed”. W 2012 roku ukazał się drugi solowy album Amerykanina „Ukulele Songs”, który otrzymał nominację do Grammy w kategorii Najlepszy album folkowy. Niedawno Eddie nagrał z Glenem Hansardem piosenkę „My Father’s Daughter” do obrazu „Flag Day”.

Eddie Vedder urodził się 23 grudnia 1964 roku w Evanston w stanie Illinois. Dzieciństwo w tym właśnie miejscu sprawiło, że do dziś kibicuje bejsbolowej drużynie Chicago Cubs. W połowie lat 70. razem z rodziną Eddie przeprowadził się do południowej Kalifornii, dokładnie do San Diego County, gdzie każdą wolną chwilę poświęcał na surfing i muzykę. W 1990 roku otrzymał demo od zespołu Seattle, który poszukiwał wokalisty. Vedder napisał teksty do trzech piosenek, które później zostały nagrane przez Pearl Jam jako „Alive”, „Footsteps” i „Once”. Eddie przeprowadził się na północ i dołączył do Jeffa Amenta, Stone’a Gossarda oraz Mike’a McCready’ego i ich zespołu Mookie Blaylock, który później został przemianowany na Pearl Jam.

Teksty Eddiego Veddera poruszają wiele współczesnych problemów jak przemoc z użyciem broni, rasizm czy zmiany klimatyczne. Aktywizm jest nieodłączną częścią jego muzyki, a wokalista otwarcie opowiada się za postępowym społeczeństwem i polityką, w tym za dostępem do aborcji i ochroną środowiska. Ostatnio sprzeciwiał się odwiertom na amerykańskim wybrzeżu.

Polecane

Share This