Ennio Morricone 1928 – 2020


2020.07.06

opublikował:

Ennio Morricone 1928 – 2020

fot. mat. pras.

Decca Records jest głęboko zasmucona śmiercią – w wieku 91 lat – znanego na całym świecie włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Podczas niezwykłej kariery zawodowej, która trwała ponad sześć dekad, stworzył ponad 600 oryginalnych kompozycji. Maestro podpisał kontrakt z Decca Records w 2016 roku, gdy świętował 60. rocznicę rozpoczęcia kariery kompozytorskiej oraz dyrygenckiej.
Po otrzymaniu w 2007 roku honorowego Oscara za Jego wyjątkowy wkład w rozwój muzyki filmowej, Ennio Morricone otrzymał statuetkę Akademii w 2016 roku, za muzykę do „Nienawistnej ósemki” Quentina Tarantino. Wcześniej artysta był już nominowany do Oscara za muzykę do filmów: „Niebiańskie dni”, „Misja”, „Nietykalni”, „Bugsy” i „Malena”.

SPRAWDŹ TAKŻE: Ennio Morricone nie żyje

Ennio Morricone skomponował ponad 500 partytur dla kina i telewizji, a także ponad 100 autonomicznych dzieł muzycznych i jest jednym z dwóch kompozytorów filmowych w historii, którzy otrzymali honorową nagrodę Akademii za całokształt twórczości. Inne, ważne partytury filmowe Ennio Morricone to między innymi: „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Za garść dolarów” oraz oczywiście przejmująca muzyka do „Cinema Paradiso” z 1988 roku. Muzyka napisana do filmu: „Dobry, zły i brzydki” zajmuje drugie miejsce w rankingu Top 200 najlepszych ścieżek dźwiękowych do filmów, jakie kiedykolwiek skomponowano.

Kompozytor nie wycofał się z występów na żywo aż do wieku 90 lat, a Jego ostatnie koncerty przyniosły owacje na stojąco i gremialne uznanie krytyków, umacniając pozycję Ennio Morricone jako jednego z najbardziej płodnych i wpływowych kompozytorów filmowych wszech czasów.

Polecane


Share This