Escape the Fate oraz Paula i Karol przed Gogol Bordello


2011.05.13

opublikował:

Escape the Fate oraz Paula i Karol przed Gogol Bordello

Znamy już wszystkie zespoły, które wystąpią obok formacji Gogol Bordello podczas pierwszej odsłony tegorocznego Rock in Summer 21 czerwca w warszawskim Parku Sowińskiego. Ostatnie ogłoszone grupy to Escape The Fate oraz Paula I Karol.

Pełen skład jaki zaprezentuje się 21 czerwca przedstawia się zatem następująco: Gogol Bordello, Happysad, Heroes Get Remembered, Escape The Fate oraz Paula I Karol. Szczegóły na www.rockinsummer.pl.

Escape The Fate to amerykańska grupa muzyczna uformowana w 2004 roku w Las Vegas. W muzyce zespołu odszukać można wpływy metalu oraz post hardcore’u, jednak sami muzycy precyzyjnie określają gatunek swojej muzyki mianem screamo/emocore.

Początki kariery zespołu sięgają roku 2005, w którym to muzycy wygrali lokalny konkurs radiowy, oceniany przez członków zespołu My Chemical Romance. Nagroda ta dała im szansę wystąpić następnie jako support przed grupami Alkaline Trio oraz Reggie and the Full Effect. Rok później został wydany pierwszy album zespołu zatytułowany „Dying Is Your Latest Fashion”. Znalazły się na nim dwa utwory pochodzące z poprzedzającego płytę singla „There’s No Sympathy for the Dead” oraz dziewięć zupełnie nowych kompozycji. Tuż po pojawieniu się płyty na rynku, z powodu problemów z heroiną, kapelę zmuszony był czasowo opuścić wokalista Ronnie Radke.

Ostatecznie Radke opuścił zespół na dobre w 2008 roku, po tym jak został skazany na karę więzenia. Zastąpił go Craig (Craigafer) Mabbitt z zespołu Blessthefall. W tym samym roku na rynku ukazał się również drugi album Escape the Fate (a zarazem pierwszy z Mabittem na wokalu), zatytułowany „The War Is Ours”. Znalazły się na nim single “The Flood”, “Something”, “10 Miles Wide” oraz “This War Is Ours (The Guillotine Part II)”. 27 kwietnia 2010 płyta doczekała się swojej re-edycji: “This War Is Ours (Deluxe Special Edition)”.

W roku 2009 pojawiły się informację o planowanym trzecim wydawnictwie Escape the Fate. Album, zatytułowany po prostu „Escape the Fate”, trafił na rynek w listopadzie 2010 roku, nakładem firmy DGC. Promującymi go singlami zostały utwory „Massacre”, „Issues” oraz „Georgeous Nightmare”. Płyta już w pierwszym tygodniu sprzedaży rozeszła się w około 18 tysiącach kopii.

Obecny skład zespołu tworzą: Craig Mabbitt (2008 wokal), Bryan „monte” Money (2005 gitara, drugi wokal), Max Green (2005 bass, trzeci wokal) oraz Robert Ortiz (2005 perkusja).

Paula I Karol grają niezależny pop w bardzo ciekawych aranżacjach z pogranicza alt country i miejskiego folku. Zostali okrzyknięci najważniejszym debiutem tego roku na polskiej scenie alternatywnej. Zespół został powołany przez Paulę Bialską (doktorantkę studiów w Lancaster, UK, pracownika Wydziału Socjologii UW) i Karola Strzemiecznego (muzyka, socjologa, aktywistę) w 2009 roku. Zaczęli grać, korzystając wyłącznie z akustycznych instrumentów bez nagłośnienia (gitara, skrzypce, glockenspiel, stare klawisze firmy Casio). Później, przez ponad pół roku grali w rozszerzonym składzie, z odpowiedzialnym m.in. za nagranie EPki, Igorem Nikiforowem (członkiem zespołu Stwory), który wzbogacił dotychczasowe instrumentarium duetu o melodyjkę, harmonium i perkusję. Dziś, choć oboje stanowią trzon grupy, nie ograniczają swojego brzmienia i zapraszą do współpracy różnych muzyków.

„Paula i Karol” grają koncerty nie tylko w klubach i galeriach jak Plan B, Café Kulturalna, Obiekt Znaleziony, OSiR, Studio Melon, Kontener Art i wiele innych, ale także w miejscach zupełnie nietypowych – na ulicach, w parkach, a nawet w prywatnych mieszkaniach, gdzie bezpośredni kontakt z publicznością zawsze wytwarza atmosferę wspólnego artystycznego przedsięwzięcia.

Jeśli chodzi o festiwale, to „Paula i Karol” wystąpili prawie na wszystkich ważnych imprezach w Polsce w 2010r. Są to: Open’er Festival, OFF Festivaj, Jarocin Festival, czy Smooth Festival. Pokochała ich także zagraniczna publika, o czym przekonali się podczas występu na niemieckim Fusion Festival, czy koncertu w Rejkiawiku w ramach akcji sztuki współczesnej. Wystąpili jako support przed amerykańskim zespołem Beirut czy kanadyjką Basią Bulat.

Ich występy to zawsze bezpośredni kontakt ze słuchaczami. Każdy, kto zdecyduje się ich posłuchać, może liczyć na solidną dawkę niezależnego popu w ciekawych aranżacjach z pogranicza alt country i miejskiego folku. Twórczość grupy najbliższa jest takim współczesnym gatunkom muzycznym jak indie folk i alt country. Zespół „Paula i Karol” jest prekursorem tego typu muzyki w Polsce. Można pokusić się o stwierdzenie, że jak dotychczas – jedynym. Inspirują się zespołami takimi jak: Noah and the Whale, Coco Rosie, Arcade Fire, Great Lake Swimmers i The Decemberists.

W styczniu 2010 roku grupa wydała EPkę „Goodnight Warsaw”, a w grudniu – debiutancką płytę pt. „Overshare”. Płyta zawiera 10 premierowych kompozycji, opowiadających o dorastaniu w północnym Ontario, pieczeniu chleba na Żoliborzu, przyjaźniach na całe życie, przypadkowych znajomościach i wielu jeszcze rzeczach.

Polecane

Share This