Eurowizja: Czy dane ze Spotify pozwolą przewidzieć zwycięzcę w 2022 roku?


2022.05.14

opublikował:

Eurowizja: Czy dane ze Spotify pozwolą przewidzieć zwycięzcę w 2022 roku?

fot. Karol Makurat / @tarakum_photography

Z danych Spotify wynika, że liczba streamów eurowizyjnych playlist wzrosła aż o 594% podczas Eurowizji 2021, a ich łączna liczba odtworzeń wyniosła prawie 27 milionów minut. Polskę w tegorocznym konkursie reprezentuje znany z programu The Voice of Poland Krystian Ochman, którego debiutancki singiel osiągnął w 2021 roku aż 3 miliony odtworzeń na Spotify.

Czy Włochom uda się wygrać po raz drugi?

Dane Spotify dokładnie wskazywały na zwycięstwo zespołu Måneskin w zeszłym roku, ponieważ ich piosenka ZITTI E BUONI była najczęściej streamowaną piosenką Eurowizji w okresie od marca 2021 do maja 2021. Z danych Spotify wynika, że Włochy mogą mieć szansę na kolejną wygraną. Piosenka Brividi w wykonaniu Mahmooda i BLANCO jest obecnie najczęściej streamowaną piosenką Eurowizji 2022, streamowaną pięć razy częściej niż druga na liście piosenka Hold Me Closer szwedzkiej wykonawczyni Cornelii Jakobs. Z danych wygląda na to, że trzecie miejsce zajął holenderski wykonawca De Deipte z piosenką S10. W Polsce Brividi jest drugą najczęściej streamowaną piosenką Eurowizji 2022.

Jeśli nie liczyć popularności piosenek, w krajach które reprezentują, to Brividi jest najczęściej odtwarzanym spośród utworów biorących udział w Eurowizji 2022 w 28 z 40 krajów uczestniczących w konkursie, co daje 70% ze wszystkich państw. Do tej pory konkurs ten dwa razy z rzędu wygrały tylko cztery inne kraje – Hiszpania, Luksemburg, Izrael i Irlandia.

 

 

Ochman dociera do milionów słuchaczy na Spotify

Polskę w 66. konkursie Eurowizji 2022 reprezentować będzie wokalista oraz kompozytor Krystian Jan Ochman o amerykańsko-polskich korzeniach. Jego piosenka River jest najczęściej granym utworem eurowizyjnym w Polsce. Młody artysta swój sukces i rozpoznawalność zawdzięcza wygranej w 11. edycji programu The Voice of Poland w 2020 roku. Po finale Ochman wydał swój debiutancki singiel „Światłocienie”, do którego muzykę wyprodukował @atutowy. Utwór do tej pory uzyskał ponad 4 miliony odtworzeń. Na Spotify do końca marca 2022 r. jego debiutancki album „Ochman” do końca marca 2022 został odtworzony ponad 8,5 miliona razy.

Od 20 lutego bieżącego roku liczba odtworzeń tej piosenki w Polsce wzrosła o 137%. W pierwszym dniu prób do Eurowizji 2022 roku, które odbywały się 30 kwietnia, utwór zanotował wzrost liczby streamów o kolejne 20% w porównaniu z poprzednim dniem. O awans powalczy z szesnastoma innymi artystami, m.in. z Finlandii, Izraela, Cypru, Rumunii, Belgii, Szwecji czy Australii.

 

 

Wsparcie dla ukraińskich uczestników Eurowizji 2022

Utwór „Stefania” zespołu KALUSH zdobywa fanów również w krajach biorących udział w Eurowizji. Po ponad 6 milionach odtworzeń, piosenka jest numerem 1 lub 2 w jednej czwartej krajów. Piosenka jest obecnie numerem 1 w Gruzji i Mołdawii oraz numerem 2 w Azerbejdżanie, Bułgarii, Czechach, na Litwie i w Polsce.

Beggin’ zespołu Måneskin tworzy historię, wchodząc do Spotify’s Billions Club

Zeszłoroczna Eurowizja zapoczątkowała późniejszą globalną popularność zwycięzcy Måneskina w 2021 roku. W rocznicę sukcesu zespołu na Eurowizji 2021, ich utwór Beggin’ trafił do Billions Club na Spotify. Swoją popularność zawdzięczają fanom na całym świecie. Ich pięć największych rynków (według słuchalności w serwisie Spotify) to Stany Zjednoczone, następnie Włochy, Brazylia, Niemcy i Meksyk. Od czasu zwycięstwa na Eurowizji, włoski zespół rockowy odnotował ogromny wzrost – w okresie od stycznia do marca 2022 r. zanotował o 5400% więcej międzynarodowych streamów w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

W związku z Eurowizją 2022 fani mogą również korzystać z rozbudowanych i zróżnicowanych list odtwarzania na Spotify, które słuchacze będą mogli dostosować do swojego nastroju i okazji. Listy odtwarzania już dostępne na Spotify obejmują: Eurovision Winners, Eurovision Party i Eurovision Ballads, zawierające piosenki z poprzednich lat, a także specjalne playlisty ułożone według dekad – Eurowizja z lat 20-tych, 10-tych, 00-tych, 90-tych, 80-tych. Spotify wyróżniło również piosenki z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych w playliście Eurovision Gold, która celebruje bogate dziedzictwo muzyczne konkursu.

Najczęściej odtwarzane utwory z konkursu Eurowizji 2022 na świecie

BLANCO, Mahmood – Brividi
Cornelia Jakobs – Hold Me Closer
S10 – De Diepte
Chanel – SloMo
Subwoolfer – Give That Wolf A Banana

 

 

Najczęściej odtwarzane utwory z konkursu Eurowizji 2022 w Polsce

Ochman – River
KALUSH – Stefania (Kalush Orchestra)
BLANCO, Mahmood – Brividi
LUM!X, PIA MARIA – Halo (feat. PIA MARIA)
Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

Polecane

Share This