Eurowizyjna piosenka Michała Szpaka plagiatem? Mamy oficjalne oświadczenie wytwórni


2016.03.13

opublikował:

Eurowizyjna piosenka Michała Szpaka plagiatem? Mamy oficjalne oświadczenie wytwórni

Serwis Fakt.pl zauważył podobieństwo piosenki „Color of Your Life”, czyli utworu, którym Michał Szpak wygrał polskie eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji, z nagraniem „Dawaj za…” rosyjskiej formacji Lube. „Dawaj za…” to nieoficjalny hymn rosyjskich sił specjalnych, a sama formacja Lube jest podobno jedną z ulubionych grup Władimira Putina.

Wytwórnia Sony Music Entertainment Poland, dla której nagrywa Michał Szpak, zleciła muzykologiczną analizę obu utworów. Po otrzymaniu jej wyników label wydał oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej.W obliczu pojawiających się zarzutów o plagiat w stosunku do piosenki „Color Of Your Life” Michała Szpaka (piosenki wyłonionej w preselekcjach jako polski reprezentant w konkursie Eurowizji 2016), Sony Music Entertainment Poland  zdecydowało się oddać utwór do dogłębnej analizy muzykologicznej.

Informujemy, iż wynik profesjonalnej ekspertyzy przeprowadzonej przez niezależnego eksperta dr Rafała Rozmusa, cenionego muzykologa i kompozytora, jest jednoznaczny – piosenka nie jest plagiatem.

„(…) mamy tutaj do czynienia z dwoma oryginalnymi utworami w których poszczególne elementy dzieła muzycznego wykazują więcej cech odmiennych niż wspólnych (…)”

Pełna ekspertyza dostępna jest do pobrania ze strony Sony Music

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że nieuzasadnione publiczne oskarżanie autorów i wykonawców piosenki o plagiat stanowi naruszenie ich dóbr osobistych i może skutkować podjęciem przez nich kroków prawnych wobec osób rozpowszechniających takie nieprawdziwe informacje.

Jest to ostateczny komentarz firmy Sony Music Entertainment Poland w tej sprawie.

Z poważaniem

firma Sony Music Poland

Polecane

Share This