Fiński goth’n’roll na I edycji Open Mind Festival


2010.05.20

opublikował:

Fiński goth’n’roll na I edycji Open Mind Festival

Jeden z najważniejszych przedstawicieli sceny gotyckiej czyli formacja The 69 Eyes wystąpi na I edycji Open Mind Festival.

Pięciu fanów The Ramones zakłada własną kapelę i dokonuje prawdziwego przewrotu na skandynawskiej scenie rock-metalowej. Początki kariery nie były jednak różowe. Zespół grywa w undergrandowych helsińskich klubach dla wąskiej lecz wiernej grupy fanów. Dopiero krążek „Wrap your troubles in dreams” (1997 r.) odbija się szerokim echem w rodzimej Finlandii i zespół rozwija skrzydła. Muzycy zaczynają koncertować nie tylko w Finlandii, ale i w sąsiedniej Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, a nawet Japonii.

Mroczna i jednocześnie dynamiczna muzyka zdobywa przychylność krytyki i pozyskuje coraz więcej fanów. Prawdziwym przełomem w karierze Finów okazał się wydany w 1999 roku przez wytwórnię Roadrunner album „Wasting the Dawn”. Do pracy nad płytą muzycy zaprosili przyjaciela zespołu Villa Valo (wokalista HIM), który w klipie „Wasting The Dawn”, zagrał Jima Morrisona spacerującego z butelką wina po starym cmentarzysku! Od tego czasu w terminologii muzycznej na stałe zadomowiło się określenie goth’n’roll, będącego melanżem gotyckiego, melancholijnego brzmienia z mocnym rock’n’rollem.

Największy fiński magazyn muzyczny Soundi w swoim corocznym plebiscycie, właśnie 69 Eyes przyznał palmę pierwszeństwa w kategoriach: Najlepszy fiński zespół, Najlepszy album i Najlepsza piosenka, ale Finowie stali się również benjaminkiem niemieckich magazynów Orkus i Zillo. Sami muzycy mówią o swojej twórczość obiecująco: mroczny matrix…

Zakupu karnetów można dokonać na www.omfestival.pl i w sieci Eventim na terenie całego kraju. Sprzedaż karnetów w cenach promocyjnych potrwa do 20 lipca.

Organizatorem festiwalu, który odbędzie się w Szczytnie w dniach od 12-14 sierpnia, jest stołeczny Klub Stodoła.

Polecane

Share This