Fisz, Krzysztof Zalewski, Maria Peszek, Daria Zawiałow i inni oburzeni aferą w radiowej Trójce


2020.05.17

opublikował:

Fisz, Krzysztof Zalewski, Maria Peszek, Daria Zawiałow i inni oburzeni aferą w radiowej Trójce

foto: P. Tarasewicz

Po usunięciu ostatniego notowania Listy Przebojów Trójki (znikło ono ze strony rozgłośni) wybuchła afera. Przypomnijmy: w ostatnim, piątkowym, notowaniu na liście zadebiutował singiel Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Porusza on m.in. wizytę prezesa PiS na cmentarzu w czasie kiedy obowiązywał rządowy zakaz wstępu na nekropolie. Niedługo po ogłoszeniu sukcesu Kazika, lista znikła ze strony polskiego radia. Słuchacze, artyści oraz dziennikarze są oburzeni i uważają zaistniałą sytuację za cenzurę sztuki o czym głośno mówią w swoich social mediach. Dawid Podsiadło i Organek oficjalnie oświadczyli, że nie chcą aby ich kawałki były grane w radiowej Trójce. Współpracę z rozgłośnią zawiesiła także wytwórnia Mystic Productions.

SPRAWDŹ TAKŻE: Wiceminister PiS atakuje Marka Niedźwieckiego

Krzysztof Zalewski udostępnił screen z klipu Kazika z sarkastycznym komentarzem.

Oczywiście zaraz się okaże, że to samowola prezesa Trójki, nie ma żadnej cenzury a wybory się już odbyły, tylko nie zauważyliśmy. Car jest świetny, tylko urzędnicy źli – możemy przeczytać na profilu artysty.

Maria Peszek podsumowała wszystko jednym słowem – „tchórze”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

TCHÓRZE #gdziejestkazik #stopcenzurze #twójbóljestlepszyniżmój #kończysiętlen

Post udostępniony przez maria peszek (@mariapeszek_official)

SPRAWDŹ TAKŻE: #Hot16Challenge2: Lech Roch Pawlak wraca z mocnym przekazem

Fisz natomiast wrzucił zdjęcie w białej koszulce z napisem „Nie ma Kazika Pyk Pyk Znika!” i poruszył inny problem. Otóż dyrekcja Trójki miała zakazać koledze artysty i wydawcy „Magla Wagli”, Bartkowi Gilowi.

Bartek nie podpisał kuriozalnej i kłamliwej „lojalki”.To właśnie także jemu dedykuję nasz kawałek, który znajdzie się na nowym dwupłytowym albumie Tworzywa. Utwór nazywa się „Mój kraj znika” właśnie siedzimy i kończymy go w pocie czoła by jeszcze dzisiaj w nocy zawiesić klip . Premierę oficjalnego singla „Nie za miłe wiadomości” przekładamy. Nie można być obojętnym, udawać, że nic się nie dzieję. Sprawy zaszły za daleko – napisał Fisz.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dzień dobry. O znikającym przeboju Kazika wszyscy już chyba słyszeli . Miło, że Kazik zmienił swoje sympatie polityczne, a przynajmniej przejrzał na oczy. Oprócz gwiazd rozgłośni, które odchodzą, dyrekcja zakazała prowadzenia audycji mojemu kumplowi i wydawcy Magla Wagli – Bartkowi Gilowi. Bartek nie podpisał kuriozalnej i kłamliwej „lojalki”.To właśnie także jemu dedytykuję nasz kawałek, który znajdzie się na nowym dwupłytowym albumie Tworzywa. Utwór nazywa się „Mój kraj znika” właśnie siedzimy i kończymy go w pocie czoła by jeszcze dzisiaj w nocy zawiesić klip . Premierę oficjalnego singla „Nie za miłe wiadomości” przekładamy.Nie można być obojętnym, udawać, że nic się nie dzieję. Sprawy zaszły za daleko.#trójka #kazik #kult #bartekgil #fiszemadetworzywo #fisz #protestsong

Post udostępniony przez Fisz Emade Tworzywo (@fisz_emade_official)

Daria Zawiałow udostępniła zdjęcie z markiem Niedźwieckim i uważa za zaszczyt poprowadzenie Markomanii w zastępstwie za dziennikarza. Zawiałow była przez ostatnie tygodnie na szczycie listy przebojów, a zdetronizował ją singiel Kazika. Przyznała także, że przez jakiś czas nie będzie udzielać się na antenie rozgłośni.

To co wydarzyło się po piątkowym notowaniu, mogło spotkać rownież nas jak i każdego artystę. Piszę to z bólem serca, bo Trójkę kocham szczerze od najmłodszych lat – buntuje się przeciwko ograniczeniom wolności słowa i wolności artystycznej. Niestety przez jakiś czas nie będę udzielała się na antenie radiowej Trójki. Nie godzę się na polityczną dewastację radia. Czekam aż Trójka wróci – poinformowała Zawiałow.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jednym z największych zaszczytów jakie mnie spotkały było poprowadzenie Markomanii w zastępstwie za Pana Marka. To co mi się teraz ciśnie na język lepiej pozostawię dla siebie, bo po co tak brzydko pisać. Przez ostatnie tygodnie to my byliśmy na 1 miejscu Listy Przebojów Trójki. Z dumą i radością oddaliśmy to miejsce Kazikowi – nie mogło być inaczej. To co wydarzyło się po piątkowym notowaniu, mogło spotkać rownież nas jak i każdego artystę. Piszę to z bólem serca, bo Trójkę kocham szczerze od najmłodszych lat – buntuje się przeciwko ograniczeniom wolności słowa i wolności artystycznej. Niestety przez jakiś czas nie będę udzielała się na antenie radiowej Trójki. Nie godzę się na polityczną dewastację radia. Czekam aż Trójka wróci. Wszyscy na to czekamy! Jestem ogromnie wdzięczna dyrektorowi artystycznemu Piotrowi Metzowi i wszystkim wspaniałym redaktorom za ich wieloletnią pracę na rzecz polskiej muzyki. Dziękuję również za wielkie wsparcie mojej twórczości przez ostatnie lata.

Post udostępniony przez Daria Zawiałow (@zavialovd)

W sprawie wypowiedzieli się również Sorry Boys, Zbigniew Preiser oraz Piotr Stelmach.

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Ciężko jest udźwignąć dwa wirusy na raz. Ten wiadomy i ten który w polskiej polityce rozszalał się już bez żadnych zahamowań. Nasz stosunek do tego, co się w Trójce działo od długiego czasu znacie – wyraziliśmy go już rezygnacją z koncertu w Trójce w marcu. To co się dzieje w naszym państwie przeraża od dawna, ale zawsze jest kropla, która przelewa czarę goryczy, często mogłoby się wydawać niewielka w całym morzu zdarzeń, ale tak ewidentna, że nie pozostawia złudzeń, gdzie jesteśmy. Bo niezależna kultura i sztuka jest ostatnim bastionem nadziei, że prawda, dobro i siła ludzkiego ducha zwycięży kłamstwo, zło i cynizm. Nie zamkniecie artystom, ani ludziom myślącym ust. Nie godzimy się na cenzurę, na kłamstwa, na propagandę i dyktaturę. Niszczenie radia, które było synonimem kultury i listy przebojów, która dla wielu Polaków była świątynią muzyki przelewa czarę goryczy. Pytamy wszyscy od wczoraj, co można zrobić? Kolejny obywatelski protest? Szerowanie piosenki Kazika? To też ważne, to też forma sprzeciwu. Ale wydaje się, że to już za mało. Czy są tu jakieś tęgie umysły, prawnicy, którzy mają pomysł, jak ruszyć cegłę w tej ścianie? Anulowanie głosowania słuchaczy w publicznym radiu, noszące znamiona bezpardonowej cenzury – czy można złożyć obywatelski pozew, pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy za tym stoją? Pozdrawiamy Was mocno, trzymajmy się razem, nie poddawajmy się. Dziś dzień walki z homofobią. Wszyscy, którzy czujecie się wykluczeni, zagrożeni, wiedzcie że macie potężne wsparcie w artystach, w ludziach myślących, w ludziach dobrej woli. Niech będzie nas więcej. PS. Nasz wydawca @mysticproduction przed chwilą wydał oświadczenie, w którym prosi o nieemitowanie utworów zarówno z katalogu artystów międzynarodowych (m.in. Deep Purple, Nick Cave, Skunk Anansie, Marillion i innych), jak i polskich (Organek, Lao Che, Sorry Boys, Artur Andrus, Piotr Bukartyk i innych) w PR3 do czasu przywrócenia w radiu podstawowych standardów, których oczekujemy od mediów, szczególnie publicznych. #wolność

Post udostępniony przez Sorry Boys (@sorryboysmusic)

Polecane

Share This