Fryderyki 2018 rozdane


2018.04.24

opublikował:

Fryderyki 2018 rozdane

foto: mat. pras.

W Teatrze Polskim trwa gala Fryderyki 2018, podczas której poznajemy zdobywców nagród polskiego przemysłu muzycznego. Poniżej znajdziecie pełną listę nominowanych, na której będziemy na bieżąco zaznaczać zwycięzców w kolejnych kategoriach związanych z muzyką rozrywkową.

Fryderyka dla najlepszej rockowej płyty wręczali Katarzyna Cerekwicka i Jan Borysewicz. Nagroda trafiła do grupy Hey za kompilacyjne wydawnictwo „CDN.”. Statuetkę odebrał perkusista Heya Robert Ligiewicz, który powiedział: – Jak być może państwo wiedzą, zawiesiliśmy działalność. Jak widać, było warto. Dzisiejszy Fryderyk był już 32. w karierze Katarzyny Nosowskiej.

Statuetkę za najlepszy album alternatywny wręczyli  Monika Brodka i Dawid Podsiadło. Każde z nich ma na koncie po sześć statuetek, dziś z ich rąk nagrodę za płytę „A kysz!” odebrali Daria Zawiałow i Michał Kush.

Prowadzący przyznali, że „Fonograficzny debiut roku” to ich ulubiona i zarazem prawdopodobnie najważniejsza kategoria, ponieważ pozwala patrzeć w przyszłość i obserwować rozwój kariery laureata, poza tym… można ją otrzymać tylko raz.  Nagrodę wręczali Barbara Schabowska, dyrektor TVP Kultura, na antenie której trwa transmisja gali (stacja kończy dziś 13 lat) oraz Wojtek Mazolewski. Nagroda trafiła do Darii Zawiałow.

Kolejna kategoria to „Najlepszy album hip-hopowy”. Piotr Metz określił gałąź rapową najzdrowszym odłamem rodzimej branży muzycznej. Kapituła doceniła „Szprycer” Taco Hemingwaya. Artysta nie pojawił się na scenie, więc nagrodę z rąk Rahima odebrał wydawca – Marcin „Tytus” Grabski. Szef Asfalt Records powiedział kilka słów na temat prestiżu nagród, zauważając, że wśród nominowanych nie znalazła się „Egzotyka” Quebonafide, czyli najlepiej sprzedający się album 2017 roku w Polsce. Zdaniem Tytusa warto, by kapituła uważniej przysłuchiwała się płytom, które nominuje.

Następnie na scenie pojawili się członkinie grupy Tulia oraz Tomasz Organek, wręczający nagrodę w kategorii „Album roku muzyka korzeni (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)”. Wyróżnienie trafiło do Kapeli Ze Wsi Warszawa (album „Re:akcja mazowiecka”).

W kategorii „Album roku muzyka elektroniczna” statuetkę z rąk Andrzeja Smolika i Keva Foxa odebrali Paulina Przybysz oraz producenci albumu „Chodź tu”.

Nominacje do Fryderyków zawsze budzą kontrowersje, w tym roku nie było inaczej.  Jedną z najszerzej komentowanych kategorii był „Utwór roku”, gdzie kapituła zakwalifikowała po dwie piosenki Ani Dąbrowskiej i Darii Zawiałow. Artystki pogodził jednak Kortez, którego doceniono za „Na skróty”.

Mieczysław Jurecki i Jacek Cygan wręczający nagrodę dla najlepszej płyty pop zauważyli, że polska muzyka nie jest należycie promowana w mediach. Jacek Cygan wspomniał przy okazji, że 24 lata temu wręczał nagrodę na pierwszej gali Fryderyków. Nagrodę otrzymali Natalia Przybysz i Jurek Zagórski, autorzy albumu „Światło nocne”.

Maciej Stanecki i Ryszard Poznakowski wręczyli ostatnią tego wieczoru nagrodę dla teledysku roku. Ryszard Poznakowski zauważył, że ta statuetka to wprowadzenie do Oscara. Jeśli pójdziemy tym tropem, w przyszłości nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej odbierze Kobas Laksa, autor klipu do „Abduł Bey” jazz bandu Masecki-Młynarski.

Już w momencie ogłoszenia nominacji poznaliśmy zdobywców Złotych Fryderyków, za sprawą których kapituła docenia całokształt osiągnięć artystycznych. Wyróżnienia przyznano w tym roku Agnieszce Duczmal (muzyka klasyczna), Zbigniewowi Wodeckiemu (muzyka rozrywkowa) i Andrzejowi Dąbrowskiemu (muzyka jazzowa).

Utwór roku:
Ania Dąbrowska – „Porady na zdrady”
Ania Dąbrowska – „Z Tobą nie umiem wygrać”
Daria Zawiałow – „Jeszcze w zielone gramy”
Daria Zawiałow – „Na skróty”
Kortez – „Dobry moment”

Fonograficzny debiut roku:
Daria Zawiałow
Jacek Królik
Mery Spolsky
Rosalie.
Smolasty

Album roku rock (w tym hard, metal, punk):
Coma – „Metal Ballads vol. 1”
Decapitated – „Anticult”
Dr Misio – „Zmartwychwstaniemy”
Hey – „CDN.”
Jamal – „1994”

Album roku hip-hop:
Grubson – „Gatunek L”
Guova – „Headliner”
Miuosh – „POP.”
O.S.T.R. – „MTV Unplugged: Autentycznie”
Taco Hemingway – „Szprycer”

Album roku pop:
Anita Lipnicka & The Hats – „Miód i dym”
Grzegorz Hyży – „Momenty”
Kortez – „Mój dom”
Maciej Maleńczuk – „Maleńczuk gra Młynarskiego”
Natalia Przybysz – „Światło nocne”

Album roku alternatywa:
Daria Zawiałow – „A kysz!”
LemON – „TU”
Mikromusic – „Tak mi się nie chce”
Mrozu – Zew
Voo Voo – „7”

Album roku muzyka korzeni (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae):
Hańba – „Będą bić!”
Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa – „Re:akcja mazowiecka”
Kroke – „Traveller”
Krzysztof Krawczyk – „Wiecznie młody. Piosenki Boba Dylana”
Zakopower i Atom String Quartet – „Zakopower i Atom String Quartet”

Album roku elektronika:
Bovska – „Pysk”
Dick4Dick – „Dick4Dick Is A Woo!Man”
Mery Spolsky – „Miło było pana poznać”
Natalia Nykiel – „Discordia”
Paulina Przybysz – „Chodź tu”

Teledysk roku:
Daria Zawiałow – „Na skróty”
Dr Misio – „Pismo”
Krzysztof Zalewski – „Polsko”
Jazz Band Młynarski-Masecki – „Abduł Bey”
Mrozu – „Duch”

Poniżej znajdziecie odsłuch albumu „Czarna Madonna” Organka – ubiegłorocznego triumfatora w kategorii rockowy album roku. Pochodzący z tej płyty singiel „Mississippi w ogniu” wybrano utworem roku.

Polecane

Share This