Fryderyki 2020 kim są nominowani do nagród branży muzycznej

Rozdanie nagród już w czwartek


2020.09.28

opublikował:

Fryderyki 2020 kim są nominowani do nagród branży muzycznej

Foto: fryderyki.pl

Fryderyki to najważniejsze nagrody branży muzycznej na polskim rynku, wręczane od 1994 r. Tegoroczna, 26. edycja nagród przypada na wyjątkowo trudny okres, w którym cała branża muzyczna zmaga się z konsekwencjami ograniczeń związanych z pandemią. Dlatego ogłoszenie laureatów Fryderyków również musi przybrać niecodzienną formę.

Już w najbliższy czwartek 1 października odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną ogłoszeni zwycięzcy w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Wydarzenie to będzie można śledzić na żywo na profilu facebookowym Fryderyk Festiwal oraz stronie głównej Interii, antenie Radia Zet oraz portalu tvn24.pl. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w ramach przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal – ogłasza Związek Producentów Audio Video – organizator konkursu .

Przypominamy nominowanych artystów, którzy tworzyli obraz polskiej muzyki w roku ubiegłym.

W bieżącej edycji konkursu najwięcej nominacji, a co za tym idzie, najwięcej szans na Fryderyka, ma Hania Rani – pianistka, kompozytorka i wokalistka, która ma już na swoim koncie sukcesy z zespołem Tęskno. Teraz zmierzyła się z solowym materiałem i będzie walczyła o wyróżnienie jako debiutantka, kompozytorka i producentka muzyczna. W kategorii Album Roku Alternatywa nominację otrzymał także jej album Esja, a w kategorii Najlepsze Nowe wykonanie – utwór wykonywany z Melą Koteluk pt. Odprowadź (piano version).

Daria Zawiałow, która może się pochwalić już dwoma Fryderykami, zdobytymi w 2018 r. w kategoriach Debiut Roku oraz Najlepszy Album Alternatywny, tym razem będzie walczyła w czterech kategoriach: Autor Roku, Kompozytor Roku (wspólnie z Michałem Kushem), Album Roku Pop Alternatywny (za płytę Helsinki) oraz Utwór Roku (za piosenkę Hej! Hej!). Nominację otrzymała także reżyserka teledysku do piosenki Darii Zawiałow Szarówka – Dorota Piskor – oraz producent albumu Helsinki – Michał Kush.

Cztery nominacje otrzymał również Błażej Król – kompozytor, wokalista i autor tekstów. Nagrywa często i pod różnymi szyldami. W karierze solowej używa po prostu swojego nazwiska. Akademia wyróżniła go w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku, a także Album Roku Pop Alternatywny za płytę Nieumiarkowania i Utwór Roku za Te smaki i zapachy.

Debiutująca w roku ubiegłym sanah, której charakterystyczny głos podbija listy przebojów, może się pochwalić trzema nominacjami. Artystka ma szanse na to prestiżowe wyróżnienie w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Pop Alternatywny za album ja na imię niewidzialna mam i Najlepsze Nowe Wykonanie za utwór projekt nieznajomy nie kłamie.

W trzech kategoriach będzie walczył również Baranovski. Zadebiutował w 2018 roku i od tamtego czasu konsekwentnie zdobywa rynek i uznanie. Potwierdzeniem pierwszych solowych sukcesów była ubiegłoroczna nominacja – Fonograficzny Debiut Roku. Tym razem Akademia Fonograficzna wyróżniła go nominacjami w kategoriach Autor Roku, Albumu Roku Pop za płytę Zbiór oraz Utwóru Roku za singiel Czułe miejsca.

Młodziutka wokalistka Viki Gabor, która już ma na koncie takie sukcesy jak zwycięstwo w konkursie Eurowizja Junior, o swojego pierwszego Fryderyka będzie konkurowała w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Utwór Roku za Superhero. Nominacją wyróżniono także twórców tej piosenki: Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka, Patryka Kumóra oraz Małgorzatę Uściłowską (Lanberry), którzy otrzymali nominacje w kategoriach Kompozytor Roku oraz Album Roku. Szansę na statuetkę ma także Pascal Pawliszewski, który wyreżyserował teledysk do Superhero.

Rok 2019 to także powrót Muńka Staszczyka z solowym wydawnictwem, po zawieszeniu działalności grupy T.Love. Syn miasta to album, który zwrócił uwagę Akademii i przyniósł Muńkowi nominację w kategoriach Album Roku Rock oraz Utwór Roku dla singla Pola. Artysta został doceniony również nominacją w kategorii Autor Roku.

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej znajduje się na stronie fryderyki.pl.

Laureatów Fryderyków 2020 w kategoriach muzyki poważnej Akademia Fonograficzna nagrodziła w marcu br., tuż przed wprowadzeniem zakazu organizacji koncertów, podczas niezapomnianej uroczystości w katowickim NOSPR. Lista laureatów w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest na stronie fryderyki.pl.

W tegorocznej edycji Fryderyków zarejestrowano rekordową w historii konkursu liczbę ponad 1 800 zgłoszeń, w tym 356 albumów z muzyką rozrywkową, 108 albumów jazzowych, 411 utworów i 362 teledyski. O nominację w kategorii Fonograficzny Debiut Roku ubiegało się łącznie 118 artystów.

Źródło: ZPAV

Polecane