Gala PL Music Video Awards za nami. Zobaczcie listę zwycięzców

Poznaliśmy najlepsze polskie teledyski.


2022.12.05

opublikował:

Gala PL Music Video Awards za nami. Zobaczcie listę zwycięzców

fot. mat. pras.

Spektakularną galą na łódzkiej ASP zakończyła się 5. edycja PL Music Video Awards – festiwalu polskich teledysków. Nagrody w 9 kategoriach oraz Grand Prix festiwalu przyznało Jury, w skład którego weszli: Zuzanna Plisz, Maciej Buchwald, Agnieszka Szydłowska, Krzysztof Ostrowski oraz Szczyl.

Grand Prix festiwalu zdobył teledysk w reżyserii Macieja Aleksandra Bieruta: BOKKA – Walk On a Wire. Jury przytoczyło następujące uzasadnienie wyboru zwycięskiego klipu: Za konsekwentne przeprowadzenie spójnej opowieści, która intryguje i porusza.

Zwycięzca poza statuetką otrzymał również od firmy ATM System voucher na 10 000 zł na usługi wynajmu sprzętu filmowego do wykorzystania w następnym projekcie. Ten sam klip równocześnie zdobył nagrodę w kategorii Alternatywa.

Uzasadnienie Jury: Alternatywa okazała się chyba najciekawszą kategorią. W sumie nic dziwnego, bo gdzie jak nie z dala od głównego nurtu można pozwolić sobie na ryzyko, eksperyment i niekonwencjonalne myślenie, z którymi teledyskom tak do twarzy. Mieliśmy trzech prawie równorzędnych kandydatów. Ostatecznie wygrała historia zrealizowana na ostentacyjnie nieteledyskowych założeniach, historia która nas zafrapowała, wciągnęła i autentycznie wzruszyła.

Ważny Przekaz
Reż. Magdalena Zielińska | Bovska – Wielka cisza
Uzasadnienie: Za wykorzystanie sztuki jako przestrzeni, w której można odważnie przerabiać poważne problemy nagroda w kategorii Ważny Przekaz dla Bovskiej za Wielką ciszę. Artystka wraz z reżyserką Magdaleną Zielińską nakręciła klip na temat niepłodności i zmagania się z niespełnionym marzeniem o macierzyństwie. To bezcenne wsparcie dla wielu osób w podobnej sytuacji. Żyjemy w świecie, w którym rozwój nauki przynosi cały czas nowe metody rozumienia przyczyn i leczenia niepłodności. Ale, żyjemy w kraju, w którym w imię ideologii odmawia się kobietom dostępu do zdobyczy medycyny i ogranicza prawo do decydowania o sobie. Dlatego tak ważne są artystyczne wypowiedzi jak Wielka cisza.

Debiut Reżyserski
Reż. Konrad Królczyk | Lua Preta – Essa Preta Me Mata
Uzasadnienie: Za poczucie humoru oraz zaskakujący i odważny punkt zwrotny w nieoczywistej historii.

Dodatkowo reżyser otrzymał nagrodę i wsparcie produkcyjne w kwocie do 5000 zł od firmy Film Produkcja.

Dance/Muzyka Elektroniczna
Reż. Paweł Fabjański | Catz n’ Dogz feat. Baasch – Jestem
Uzasadnienie: Za wrażliwość plastyczną, oryginalną i estetyczną wizję oraz realizację, która emocjonalnie współgra z utworem muzycznym.

Hip-Hop
Reż. Igor Ignacy Leśniewski | favst / gibbs ft. Kabe, PLK – tour de france
Uzasadnienie: Chcemy przede wszystkim nagrodzić pomysł i kreatywne podejście. Klip się definitywnie wyróżnia spośród reszty nominowanych w kategorii hip-hop. Uważamy, że oryginalność i pomysł to podstawa dobrego teledysku.

Pop
Reż. Michał Oziewicz | IGO – Better be alive
Uzasadnienie: Za pomysł, który nas zaskoczył, stworzenie ciekawej estetyki i jakość realizacji.

Animacja
Reż. Kamil Wójcik | Hiob Dylan – Nabita Lufa
Uzasadnienie: W kategorii animacja nagroda za lekkość, bezpretensjonalność, urok klasycznie rysowanych cartoonowych postaci i świetne wyczucie konwencji.

Extra
Reż. Piotrek Matejkowski | Sevphoe – Immersion
Uzasadnienie: Uznaliśmy jednogłośnie że Immersion wybija się za pomocą niesamowicie zbudowanego uniwersum i wciąga widza pozostawiając niedosyt na ciąg dalszy. Bardzo oryginalny i estetyczny projekt.

Rock i ostre brzmienia
Reż. Błażej Jankowiak | Behemoth – The Deathless sun
Uzasadnienie: Za umiejętne poprowadzenie historii i idealne dopasowanie jej do muzyki, za dbałość o detale i jakość realizacji.

Nagrodę publiczności

Walka o nagrodę publiczności okazała się niezwykle wyrównana. Ostatecznie wygrała ją Karolina Fronik za teledysk Kinny’ego Zimmera  – 200 osób w kawalerce.

PL Music Video Awards to nie tylko nagrody branżowe. Poza galą wręczenia nagród w ramach festiwalu od 1 grudnia odbywały się warsztaty i master classy z reżyserami, scenarzystami, choreografami i producentami skierowane do twórców wideoklipów.
Wszystkie te wydarzenia zostały w całości zarejestrowane i będą dostępne na stronie festiwalu.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster. Festiwal realizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Polecane

Share This