Gitarowe Isis dziś w Proximmie


2009.11.10

opublikował:

Gitarowe Isis dziś w Proximmie

Już dziś (wtorek 10 listopada) w Proximie zagra formacja Isis. Jedna z najważniejszych formacji gitarowych na świecie, często porównywana do Neurosis, Toola czy Godflesh będzie tym występem promowała swój najnowszy krążek „Wavering Radiant”. Przed gwiazdą wieczoru publicznosci zaprezentują się dwa bardzo ciekawe projekty: Mamiffer (grupa lidera Isis) oraz bodaj najistotniejszy zespół avant-hip-hopowy – duet Dälek. Bilety na to wydarzenie kosztują w dniu koncertu 85 zł.

Isis to formacja grająca muzykę na pograniczu sludge metalu, post rocka i eksperymentalnych brzmień – wywodząca się bezpośrednio z ruchów hardcore`owych. Kompozycje grupy charakteryzują się tak bardzo złożoną budową, iż niemożliwe jest odnalezienie w nich jakiegokolwiek podziału na zwrotki i refreny. Co wcale nie oznacza, że kawałki Isis są w jakimkolwiek choćby sensie chaotyczne. Mimo sporej dawki hałasu czy sprzężeń gitarowych ich piosenki tworzą przepiękną, hipnotyczno-transową całość.

Zespół został założony w Bostonie w 1997, po paru wspólnych sesjach nagraniowych rdzenni członkowie grupy: Aaron Turner (gitara, wokal), Chris Mereschuk (elektronika, wokal), Jeff Caxide (bas) i Aaron Harris (perkusja) jesienią 1997 roku zawiązali projekt muzyczny Isis. Nazwa pochodziła od egipskiej bogini płodności Izydy. W tym składzie nagrywali pierwszą EPkę, „Mosquito Control” (1998). Po wydaniu płyty i odbyciu serii koncertów z zespołu odszedł Mereschuk. Wkrótce jego miejsce zajął Jay Randall. Jednak w zespole nie zabawił długo, wkrótce po wydaniu w 1999 roku drugiej EP „Red Sea” odszedł, jego miejsce zajął Cliff Meyer, a nowym ogniwem został drugi gitarzysta Mike Gallagher.

W tym właśnie składzie formacja w 2000 roku wydała pierwszy długogrający album „Celestial”, który wypełniła muzyka utrzymana w stylistyce post industrialu z domieszką elektroniki i metalu. Dwie kolejne płyty, „Oceanic” (2002) i „Panopticon” (2004), zapewniły im status kultowej kapeli na niezależnej scenie muzycznej. Kolejne “In The Absence Of Truth (2006) oraz „Wavering Radiant” (2009) nieźle namieszały już na scenie mainstreamowej. O kapeli zaczęło być coraz głośniej. Amerykanie odwiedzą Polskę promując ostatni longplay „Wavering Radiant”, wydany w kwietnia 2009 roku. Nad produkcją czuwał Joe Barresi, mający na koncie współpracę z takimi zespołami, jak Queens Of The Stone Age, Melvins i Tool.

Dälek to dwuosobowy zespół z NEW JERSEY, o którym odważnie można powiedzieć – jeden z najlepszych zespołów alternatywnego, hip-hopowego grania. Ich muzyka jest mroczna i intensywna, jej podstawą są mocne beaty, noise i rap. Uciekają od mainstreamu mieszając hipnotyczne rymy z połamaną elektroniką i hard-core`ową wrażliwością. Znajdziemy tu wszystko od hip-hopu po jazz, od metalu po punk i noisecore. Sami o sobie mówią, że stanowią część wspólną dla takich zespołów jak My Bloody Valentine, Tool, wczesny Wu Tang, Massive Attack czy Aphex Twin. Wszystko to łączą z liryczną inteligencją, tekstami dalekimi od słodkiej iluzji. W styczniu wydali nowy album „Gutter Tactics”. W kawałkach Däleka często jest wyrażana rozpacz i bezsilność człowieka wobec sił go przerastających – polityki, ekonomii, mediów. Krytykowany jest również stan w którym się znajduje muzyka popularna, w szczególności jałowość współczesnego komercyjnego hip-hopu. Dälek nawiązał współpracę z muzykami działającymi w różnych nurtach muzycznych. Grupa odbyła tournee z zespołami takimi jak Melvins czy Godflesh, ale grała koncerty również z legendami hip-hopu Prince`em Paulem i De La Soul. Grali też z DJ Spooky, The Rye Coalition czy zespołem The Dillinger Escape Plan. Nagrali płytę z grupą krautrockową Faust i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali z przedstawicielami muzyki elektronicznej: z Kid606 oraz z Techno Animal. Na swoim koncie mają pięć albumów. Już pierwszy z nich – „NEGRO NECRO NEKROS” (Gern Blandsten 1998) – wzbudził uznanie wśród krytyków. Kolejny album – „FROM FILTHY TONGUE OF GODS AND GRIOTS” (Ipecac Recordings 2002), pewnie uplasował zespół w gronie innowatorów alternatywnych, hip-hopowych brzmień takich jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. W 2004 roku wydali trzeci album „ABSENCE”, który potwierdził fenomen grupy. Trzy lat później, światło ujrzał ich czwarty album – „ABANDONED LANGUAGE” (Ipecac Recordings 2007), o którym pisano: “…najbardziej innowacyjny, hip-hopowy skład na Świecie” – XLR8R. “Rzadko się zdarza by ambientowy noise przywołujący na myśl dokonania Mogwai był zhip-hopowany na wzór Public Enemy.” – Spin.com

Mamiffer to formacja, która powstała w pustynnej Kaliforni a obecnie funkcjonuje w deszczowym Seattle. Założycielami zespołu było rodzeństwo Faith Coloccia i Travis Rommereim grający wcześnie w Everlovely Lightningheart (album wydany w 2006 przez Hydrea Head Records) oraz ich przyjaciel Daniel McCoy. Muzyka powstawała poprzez improwizację, którą zespół rejestrował grając w tunelach deszczowych by uzyskać swoje specyficzne brzmienie. Nieco później do zespołu doszedł Aaron Turner – wokalista i gitarzysta Isis. Muzycy wydali w Hydra Head album „Hirror Enniffer”, na którym delikatne melodie wygrywane na pianinie przez Faith Coloccia`e mieszają się z powolnymi, ale energetycznymi uderzeniami w bębny, instrumentami smyczkowymi, gitarami i wokalami. Wszystko to bardzo spokojne z nieco eterycznym, „oceanicznym” tłem. Dodatkowo każdy ich koncert zawiera sporą dawkę improwizacji, ciężko więc sprecyzować gdzie kończą się granice ich brzmienia.

Zespół wystąpił jako duet w Polsce na Asymmetry Festival w kwietniu tego roku. Tym razem zaprezentują się w poszerzonym składzie poza Faith Coloccia (fortepian, sample) i Aaronem Tunerem (gitara, sample), na scenie Proximy pojawi się z nimi Travis Rommereim. Brzmienie grupy zostanie więc wzbogacone o elementy perkusyjne – różnorodne metalowe elementy, puszki, dzwonki, efekty. W czasie swojej drugiej wizyty, na koncercie w Warszawie zaprezentują m.in. dwie całkowicie nowe kompozycje z nadchodzącego albumu, który zostanie wydany w styczniu 2010.

Tagi


Polecane

Share This