Goran Bregović & Wedding and Funeral Band zagra we Wrocławiu


2013.06.01

opublikował:

Goran Bregović & Wedding and Funeral Band zagra we Wrocławiu

Najbardziej znany muzyk Bałkanów, uwielbiany przez polską publiczność, Goran Bregović,  będzie gwiazdą kolejnej edycji festiwalu wROCK for Freedom organizowanego, tradycyjnie już, w legendarnej Zajezdni Autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, w miejscu, gdzie w sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska „Solidarność”.

31 sierpnia Goran Bregović w towarzystwie słynnej już Orkiestry Weselno – Pogrzebowej przedstawi polskiej publiczności swoje największe, doskonale znane w naszym kraju przeboje, takie jak Kalashnikov, Ederlezi, Gas, Gas, Gas i Mesecina oraz utwory z ostatniego albumu – Alkohol.

Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Występy Gorana Bregovića z Orkiestrą Weselno – Pogrzebową to intensywne, egzotyczne widowisko, które przynosi przyjemność widzom w każdym wieku.

To będzie prawdziwa wybuchowa mieszanka różnych kultur i nacji. Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock’n’rolla i sam dyryguje orkiestrą grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu. Twórczość Bregovića jest jedyna w swoim rodzaju. W jawny sposób odwołuje się do słowiańskiej tradycji. Żaden inny kompozytor nie odważyłby się połączyć bułgarskiej polifonii dętej i piosenek popowych.

Artystę charakteryzuje kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków muzycznych. Udało mu się znaleźć wspólny język z innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem ich współpracy były wybitne i niepokojące filmy: Czas Cyganów, Arizona Dream i Underground. Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Było to dla niego drugie wyróżnienie. Rok wcześniej  Bregović odebrał nagrodę za mistrzowskie arcydzieło, jakim była muzyka do filmu Królowa Margot.

Goran Bregović jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są jednymi z najbardziej oszałamiających i atrakcyjnych widowisk.

W ramach festiwalu wROCK for Freedom 2013, obok Gorana Bregovića i jego Orkiestry, wystąpią polskie zespoły łączące tradycyjne folkowe dźwięki ze współczesnym brzmieniem.

Ich skład poznamy już wkrótce.

31.08.13 godz.17.00,  Zajezdnia MPK, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław

wROCK for Freedom 2013

GORAN BREGOVIĆ & WEDDING AND FUNERAL BAND

Polecane

Share This