Grammatik: Oddaliśmy Fenomenowi bit do “Szansy”

Artyści wspominają czasy "EP+" i "Świateł miasta".


2016.12.09

opublikował:

Grammatik: Oddaliśmy Fenomenowi bit do “Szansy”

foto: kadr z materiału wideo

Przy okazji premiery reedycji pierwszej płyty Grammatika Noon, Jotuze i Eldo spotkali się z Mateuszem Natalim, by powspominać czasy “EP plus” i “Świateł miast”. Na kanale Popkillera możecie już zobaczyć pierwszą część wywiadu, w którym artyści wspominają prowadzone przez Tytusa z Asfalt Records forum hip-hopowe, porównują hejt sprzed blisko 20 lat z dzisiejszym oraz opowiadają o okolicznościach, w jakich nagrywali pierwsze wydawnictwa.

Z rozmowy dowiadujemy się m.in., że bit, na którym grupa Fenomen nagrała kawałek “Szansa”, pierwotnie miał się pojawić na “Światłach miasta” Grammatika. – Do dziś ci tego nie wybaczyłem – śmieje się mówiąc do Noona Eldo. Oddał bit do “Szansy”, to miał być bit dla nas – wyjaśnia Eldoka. – Dysk im się zepsuł Fenomen przyszedł nagrywać utwór “Szansa” i dysk im padł, bo było zmorą ówczesnych producentów rapowych. Mówię: “a, mam taki bit, który zrobiłem wczoraj” i tak powstała “Szansa” – mówi Noon. – Jak usłyszałem ten bit, od razu wiedziałem, że mamy singiel – przyznaje po latach Eldo.

Noon zdradza, że w przeszłości było więcej przypadków, kiedy jego bity trafiały na inne płyty niż było to pierwotnie zakładane. Jako przykład podaje “Teraz albo nigdy” z płyty “Gdzie jest Eis?” Eisa. Podkład miał się znaleźć na “Muzyce klasycznej” Pezeta.

Krążek “Światła miasta” Grammatika trafił do sklepów w 2000 roku. Rok później Fenomen wydał krążek “Efekt”, na którym znalazła się “Szansa”.


Polecane