Granie Na Żywo: Żywiołak w Krakowie


2012.01.21

opublikował:

Granie Na Żywo: Żywiołak w Krakowie

Koncert: Żywiołak

Miejsce: Hard Rock Cafe Kraków, Plac Mariacki 9

Start: 20:00

Wstęp: 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu)

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r. – pierwotnie jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: „ich troLe”, czy „Kapela ze Wsi Warszawa”, oraz Roberta Wasilewskiego – współzałożyciela i gitarzysty zespołu „Open Folk”. Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu „Goście z Nizin” i Izabela Byra z zespołu „Detonacja” (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).

Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie „Jadłodajnia Filozoficzna” 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymuje Grand Prix – Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej „Nowa Tradycja” w Warszawie. Kolejne sukcesy to: Grand Prix na „Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym” w Starogardzie Gdańskim, Pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych „Młode Wilki – Rebelia” organizowanym przez warszawski klub „Stodoła”. Wybór przez Piotra Kaczkowskiego utworu „Oko Dybuka” na składankę Minimax 4 oraz nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze 2007” – za nowatorstwo w zmaganiu się z folkową materią (2007).

Zespół ma za sobą mnóstwo występów w min. na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi (2007), Opener Festival (2008) oraz Przystanku Woodstock (2008). Żywiołak grał na wielu plenerach i imprezach klubowych w całym kraju, promował polską kulturę w Moskwie, koncertował w Niemczech, Norwegii, Czechach i na Węgrzech.

Do tej pory formacja nagrała 3 albumy: “Muzyka Psychodelicznej Świtezianki”, “Nowa Ex-Tradycja” oraz “Nowa Mix-Tradycja”.

Polecane

Share This