Hip-hop wraca na antenę TVP


2013.02.11

opublikował:

Hip-hop wraca na antenę TVP

Telewizja Polska zmienia oblicze audycji muzycznych. Po kilkunastu latach zdominowanych przez programy typu talent show powraca do transmisji koncertów. Projekt „Made in Polska”, przygotowany w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, ma na celu tworzenie i aktualizowanie audiowizualnej bazy danych rodzimej muzycznej popkultury.

Koncerty organizowane przez Telewizję Polską zostaną zarejestrowane 10 i 11 grudnia, a ich emisja odbędzie się już wkrótce na antenie TVP2. Aby jak najpełniej zrealizować cel projektu, audycja została podzielona na części.Reaktywacja
– koncert zespołu, który zakończył już swoją działalność i zostanie reaktywowany specjalnie z okazji projektu. Telewidzowie będą mogli zobaczyć np. legendarną formację reggae/ragga/funkową Transmisja. Warszawska grupa działała w latach 1994 – 1999 i nagrała dwa oficjalne albumy: „Lekkie Uderzenie” i „Lekkie Urojenie”. Po rozpadzie zespołu wokalista Marcin „Gorg” Krasowski dołączył do nowo powstającego składu Vavamuffin.Debiut
– w tej części zaprezentują się obiecujący nowi artyści jak np. Skubas, czyli Radek Skubaja, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jako wokalista współpracował z Kayah, Smolikiem, Noviką, Fiszem i Emade. We wrześniu 2012 wydał swoją autorską debiutancką płytę „Wilczełyko”.Klasyka gatunków
– koncerty zespołów, które znacząco wpłynęły na rozwój różnych gatunków i tworzą współczesną historię muzycznej popkultury.

Reprezentantami hip-hopu będą prawdziwi giganci polskiej sceny muzycznej:Molesta Ewenement
: grupa działająca od 1995 roku, posiadająca dwie wytwórnie muzyczne. Ich debiutancki album „Skandal” zwiastował przełom hip-hopowy na polskiej scenie muzycznej i rozpoczął dominację tego typu muzyki w polskim show-biznesie.

Abradab & Gutek
: duet jednego z najoryginalniejszych polskich raperów, Abradaba, zdobywcy dwóch Fryderyków, weterana Kalibra 44 i Gutka, na co dzień wokalisty Indios Bravos, który współpracował m. in. z Kalibrem 44, Paktofoniką, Vieniem, Pelem, Warszafskim Deszczem, Fokusem.

Hemp Gru: zespół mający na koncie pięć płyt, uznawany za jeden z najpopularniejszych obecnie składów hip-hopowych. Jednym z założycieli grupy był związany z Molestą Ewenementem Robert „Wilk” Darkowski.

W kategorii reggae zobaczymy Indios Bravos, pacyfistyczną grupę grającą mieszankę reggae, rocka i bluesa, założoną przez twórcę zespołu Hey, Piotra Banacha.

Polski rock natomiast zaprezentują Cool Kids Of Death. Grający muzykę alternatywną łodzianie zadebiutowali w 2002 roku i od razu zostali wybrani Nadzieją Roku w plebiscycie czytelników magazynu muzycznego „Tylko Rock”. Od tamtej pory nagrali 6 albumów, a liczba ich fanów stale rośnie.

{reklama-hh}

Koncerty zostaną nagrane w Centrum Produkcji Filmowo Telewizyjnej – ATM Studio, które jest najnowszą i jedną z najnowocześniejszych wytwórni filmowych w naszym kraju, znaną z realizowanych przez Telewizję Polską programów „Bitwa na głosy” i „The Voice of Poland”. Do każdego nagrania zostanie sfilmowany materiał pokazujący atmosferę za kulisami, wywiady z muzykami oraz powstawanie koncertu (próby, przygotowania). Te kilkuminutowe klipy, reżyserowane przez Tomasza Knittla, będą wprowadzały widza w historię zespołu oraz pokazywały sylwetki muzyków.

Widowiskowa oprawa graficzna koncertu została zaprojektowana przez Monikę Graban-Dębniak i może być uznana za dzieło plastyczne samo w sobie. W swojej twórczości artystka specjalizuje się w wykorzystywaniu surowców wtórnych i odpadów przemysłowych, scenografia utrzymana zostanie więc w modnej, industrialnej, futurystycznej koncepcji: pełna metalu, szkła, grafiki nawiązującej do wczesnych gier komputerowych i współczesnej technologii.

Polecane

Share This