Hip-hopowa mapa Polski – sprawdź, jakie płyty królują w Twoim regionie


2019.03.22

opublikował:

Hip-hopowa mapa Polski – sprawdź, jakie płyty królują w Twoim regionie

fot. Karol Makurat / tarakum.pl

Słuchanie ulubionych wykonawców i piosenek może być zarówno tłem do wszelkich aktywności, jak i pasją samą w sobie. W przeprowadzonych przez Empik badaniach aż 63% respondentów, zadeklarowało, że w wolnym czasie słucha muzyki. Zestawienie najchętniej kupowanych polskich płyt 2018 roku w Empiku pokazało, że aż 30% w pierwszej 20 to hip-hop. Jakie albumy były najczęściej wybierane w tej kategorii?

Na listach bestsellerów króluje polski rap

Muzyka jest pasją wielu ludzi, jednak sposoby jej realizacji bywają bardzo różne. Część osób gra na instrumentach, zakłada własne zespoły, występuje na przeglądach czy festiwalach muzycznych, inni podążają za swoimi idolami od koncertu do koncertu, jeszcze innym wystarcza słuchanie muzyki w zaciszu własnego domu, są i tacy, którzy zgłębiają muzykę w teorii i pasjonują się jej historią. Wszyscy jednak spotykają się przy półce z płytami, a tam okazuje się, że triumfy święci polski rap. W zestawieniu 20 najczęściej wybieranych w ubiegłym roku w Empiku albumów muzycznych niemal 1/3 stanowi ten gatunek. „Soma 0,5mg” projektu Taconafide, „Czerwony dywan” Palucha czy „W drodze po szczęście” O.S.T.R. to pozycje, po które klienci sięgali w minionym roku najchętniej.

Te wyniki nas nie dziwią. W ubiegłym roku pojawiło się mnóstwo świetnych hip-hopowych płyt. Od lat obserwujemy, jak prężnie ten gatunek się rozwija, współpracujemy z wydawcami przy wybranych premierach i staramy się posiadać jak najszerszą ofertę. Zwłaszcza, że fani hip-hopu kupują i chcą posiadać na półce albumy ważnych dla siebie artystów – mówi Dominik Sadowski, szef działu Muzyka w Empiku.

W przypadku zakupu albumów tego gatunku bardzo dużą rolę odgrywa cała kultura związana z hip-hopem, gdzie nabycie krążka jest wyrazem szacunku dla ulubionego twórcy.

TOP 10 polski hip-hop

Aż dwa albumy Palucha: „Czerwony dywan” i „Złota Owca” trafiły do zestawienia 10 najczęściej kupowanych płyt Empiku w kategorii hip-hop. Na samym szczycie listy uplasował się też O.S.T.R., a podium zamyka projekt Taconafide z krążkiem „Soma 0,5mg”. Natomiast analizując wybory fanów hip-hopu w regionach, okazuje się, że walka o pierwsze miejsce była wyrównana. „Czerwony Dywan” Palucha najczęściej kupowali fani z Wielkopolski. Album poznaniaka cieszył się ogromnym zainteresowaniem także w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim czy podlaskim. Z kolei O.S.T.R. jest bezkonkurencyjny w swoim mieście – Łodzi. Najwięcej aktywnych fanów, poza województwem łódzkim, ma w: śląskim, dolnośląskim czy warmińsko-mazurskim. Projekt Taconafide, zawładnął centralną Polską. Oczko niżej za wspólnym albumem Taco Hemingwaya i Quebonafide uplasował się solowy album Taco.

1. O.S.T.R. – „W drodze po szczęście”
2. Paluch – „Czerwony dywan”
3. Taconafide – „Soma 0,5 mg”
4. Taco Hemingway – „Cafe Belga”
5. KęKę – „To tu”
6. Szpaku – „Atypowy”
7. Kali – „V8T”
8. PRO8L3M – „Ground Zero Mixtape”
9. Hinol PW – „Mej duszy dziecko”
10. Paluch – „Złota owca”

Najpopularniejsze albumy w regionach, bez rozróżnienia na gatunki muzyczne, podane są na tej stronie.

Hip-hopowa mapa Polski

Polecane

Share This