Hirek Wrona: „Jest Bogiem?”


2012.09.21

opublikował:

Hirek Wrona: „Jest Bogiem?”

„Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida to oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie hip-hopowej Paktofonika. Określany jako „rewelacja festiwalu filmowego w Gdyni” film od samego początku porównywany jest przez krytykę do Oscarowej „8. Mili”. W główne role członków Paktofoniki wcielają się Marcin Kowalczyk (Magik), Dawid Ogrodnik (Rahim) i Tomasz Schuchardt (Fokus). Wspierają ich Marcin Dorociński i Arkadiusz Jakubik.

Na blogu Hirka Wrony pojawił się wpis związany z premierą tego obrazu. Za zgodą autora cytujemy go w całości:

„Pytań związanych z Magikiem – raperem z Paktofoniki jest wiele. Nie z bohaterem filmu Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”, ale z MC z Katowic. Przede wszystkim dlaczego w tak młodym wieku, mając żonę i synka odebrał sobie życie? Dlaczego wyskoczył z 9 pietra mieszkania w którym się wychował? Dlaczego zrobił to w chwili, kiedy do tego właśnie mieszkania został przywieziony sprzęt, na którym 28 grudnia 2000 roku miał rozpocząć nagrywanie swojej solowej płyty? Jaka rolę odegrały narkotyki? Czy cierpiał na manię prześladowczą? Jaki był stosunek do Fokusa i Raha w ostatnich dniach jego życia? Dlaczego w tekstach Daba szukał disów na siebie? Czy rzeczywiście miał tak trudną sytuację finansową, a jeżeli tak to z jakiego powodu?

Odpowiedzi na te pytania pozwoliły by przybliżyć postać tragicznie zmarłego rapera. Bo film Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” jest oparty na faktach, ale nie jest biografią Magika. Jest inspirowany jego życiem i działalnością Paktofoniki. To jednak fabuła ze wszystkimi swoimi prawami. Ze znakomitymi kreacjami Marcina Kowalczyka, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i  Arkadiusza Jakubika. Film wzruszający, chwytający za serducho i pokazujący jak wiele zmieniło się w Polsce przez ostanie 12 lat. Ten film polecam każdemu, ponieważ jest wybitny. Jednak musimy pamiętać i podkreślę to jeszcze raz – że nie jest to film biograficzny, a jedynie inspirowany faktami z życia Fokusa, Gustawa, Magika i Rahima. Odpowiedzenie zaś na pytania zadane przeze mnie na początku – lepiej pozwoliłyby zrozumieć to co wydarzyło się 26 grudnia 2000 roku. Po to by nie kreować  czegoś czego nie było”.

Polecane

Share This