Historia big-beatu już w kwietniu


2014.03.22

opublikował:

Historia big-beatu już w kwietniu

Nieprawdopodobne historie zza kulis polskiego big-beatu:

– z jakiego powodu Niemen nie dotarł na przyjęcie u Roda Stewarta?

– dlaczego Budka Suflera występowała na scenie wśród sedesów?

– jak przebiegało zakrapiane spotkanie u Karola Wojtyły?

– dlaczego jeden ze Skaldów trafił do radzieckiej „psychuszki”?24 marca w gdańskim CH Manhattan (Al. Grunwaldzka 82) o godzinie 18.00
uroczyste otwarcie wystawy bigbeatowych zdjęć Marka Karewicza, dzień
później w również w Gdańsku – tym razem w Ratuszu Staromiejskim (ul.
Korzenna 33/35) o godzinie 18.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z
Markiem Karewiczem i Marcinem Jacobsonem. Wtedy będzie można także
przedpremierowo kupić książkę „Big-beat”. W obu przypadkach wstęp jest bezpłatny.

Oficjalną premierę książki „Big-beat” wyznaczono na 4 kwietnia. W naszym sklepie można już zamówić książkę. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć tutaj.Marek Karewicz – człowiek legenda – dzieli się z Marcinem Jacobsonem swoimi wspomnieniami, które ujmują szczerością, bawią humorem i zaskakują bezpośredniością. Udostępnia też bogatą kolekcję fotografii upamiętniających polską estradę lat 60. i 70. „Big-beat” pozwoli przenieść się w czasie i poczuć na nowo specyficzną atmosferę tamtego szalonego okresu.

„Big-beat” to zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednej z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości naszej powojennej sceny muzycznej, okraszone kilkuset zdjęciami z jego archiwum. Z opowieści Karewicza można się dowiedzieć, jak funkcjonowała polska estrada w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Książkę czyta się jednym tchem, ponieważ Karewicz – wspaniały gawędziarz – ma dar opowiadania. Jego historie z życia gwiazd rodzącego się w Polsce rock’n’rolla są pełne życia, humoru, a czytelnik znajdzie w nich mnóstwo wcześniej niepublikowanych informacji dotyczących najważniejszych wydarzeń i postaci tamtych czasów. Co najważniejsze, nie są to tylko pochwały, Karewicz dzieli się z czytelnikami obserwacjami i komentarzami często kontrowersyjnymi. To przezabawna, a zarazem fascynująca opowieść o tym jak w czasach absurdy i zniewolenia, hartowała się polska estrada i kim byli z bliska ludzie, których przeboje pamiętamy po dzień dzisiejszy. 

Na kolejnych stronach „Big-beatu” znajdziecie opowieści o Czesławie Niemenie, Karin Stanek, Marku Grechucie, Kasi Sobczyk, Krzysztofie Klenczonie, Helenie Majdaniec, Tadeuszu Nalepie, Adrianie Rusowicz, Józefie Skrzeku, Stanie Borysie, Wojciechu Gąssowskim, Franciszku Walickim, a nawet o Karolu Wojtyle i biskupie Macharskim. Karewicz opisuje też kulisy funkcjonowania wielu zespołów, m.in.: SBB, Czerwone Gitary, Czerwono- i Niebiesko-Czarni, Breakout, Skaldowie, Budka Suflera, No To Co, Klan czy Test.

{sklep-cgm}

Informacje o autorach:

 

Marek Karewicz – jeden z najbardziej znanych w Europie fotografików muzycznych, ale też ceniony konferansjer, dj, dziennikarz i bon vivant przez pół wieku brylujący na festiwalach, imprezach muzycznych i warszawskich salonach. Karierę zaczynał w połowie lat 50., był więc czynnym uczestnikiem narodzin polskiego jazzu, rocka (big-beatu) i w ogóle tzw. show biznesu. Sam mówi, że z wielkich świata jazzu nie udało mu się sfotografować jedynie Louisa Armstronga, ale za to pił wódkę z Rolling Stonesami… Karewicz ma na swym koncie doskonały, wsparty autorskimi anegdotkami, album fotograficzny „This Is Jazz” oraz napisany wspólnie z Tomaszem Dominikiem tomik wspomnień „Moja Warszawka lat 60-tych”.

Marcin Jacobson należy do najbardziej znanych animatorów polskiej sceny muzycznej. Współtworzył ruch Muzyka Młodej Generacji i festiwal w Jarocinie. Był menedżerem grup: Dżem, TSA, Krzak, Proletaryat, String Connection, WU.HAE, a także Martyny Jakubowicz, Johna Portera i Sławka Jaskułki. Jest też cenionym publicystą. Jego teksty publikowały m.in. Machina, Tygodnik Kulturalny, Jazz Forum, Magazyn Muzyczny, Warsaw Voice i Scena. Jest autorem książki „Rolling Stones – Warszawa ཿ” oraz redaktorem albumów „This Is Jazz” i „Muzyka Młodej Generacji” oraz zbiorów prac nadesłanych na coroczny konkurs „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”.

Polecane

Share This