Historia wyśpiewana od jutra w sprzedaży


2012.08.09

opublikował:

Historia wyśpiewana od jutra w sprzedaży

Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova czy Marika – to tylko niektóre ze znanych polskich wokalistek, które można usłyszeć na nowej płycie „Morowe Panny”. Projekt inspirowany historiami kobiet z czasów II wojny światowej to kolejna muzyczna inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego. 10 sierpnia 2012 roku odbędzie się premiera nowego wydawnictwa.

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojego istnienia historię wojennej Polski stara się przekazywać w nowoczesny sposób. Wykorzystuje np. teatr, performence, fotografię czy muzykę. Do tej pory ukazało się już kilka płyt o Powstaniu i stolicy. 10 sierpnia 2012 do kultowego wydawnictwa „Powstanie Warszawskie”, „Gajcy” czy „wawa2010.pl” dołączy nowy projekt muzyczny – „Morowe Panny”. To autorski komentarz artystek, uwolniony od stereotypów postrzegania historii, jak i współczesnej Warszawy.

Ideą projektu Morowe Panny jest opowiedzenie powstańczej historii Warszawy z perspektywy młodych dziewczyn. Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach akcji po raz pierwszy stworzyło przestrzeń do wspólnych działań wokalistek reprezentujących całkowicie różne style i gatunki muzyczne. Płyta jest kolejnym, zupełnie wyjątkowym sposobem opowiedzenia o losach kobiet Powstania – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na płycie „Morowe Panny”, której producentem muzycznym jest Dariusz Malejonek – lider zespołu Maleo Reggea Rockers, pojawi się 13 różnorodnych utworów. Do projektu zaproszono młode i zdolne wokalistki: Jadwigę Basińską, Lilu, Monę, Marikę, Annę Brachaczek, Katarzynę Groniec, Halinę Mlynkovą, Paulinę Przybysz, Anitę Lipnicką i hip-hopowy duet Paresłów. To one są autorkami tekstów, dla których inspiracjami były losy kobiet Powstania i ich historie, zarówno prawdziwe, pochodzące z Archiwum Historii Mówionej, jak i te, które zostały przedstawione w komiksach o Powstaniu Warszawskim w ramach 3. Międzynarodowej Edycji Konkursu.

Do utworu Mariki „Idziemy w noc” został zrealizowany także animowany teledysk, którego autorem jest Ernesto Gonzales – odpowiedzialny za oprawę graficzną wydawnictwa „Morowe Panny”.

Płyta do kupienia w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w dobrych salonach muzycznych na terenie całej Polski.

Z kolei na CGM.pl możecie wygrać 5 egzemplarzy albumu „Morowe Panny”. Należy tylko odpowiedzieć na pytanie: Podaj imię i nazwisko polskiego olimpijczyka, żołnierza AK, który zasłynął jako fotograf powstańczego zrywu. Termin nadsyłania odpowiedzi na adres konkursy@cgm.pl: niedziela, 12 sierpnia, godz. 12:00.

Polecane

Share This