Hooverphonic, Monika Brodka, Skinny Patrini oraz Piotr Rogucki

- kolejne gwiazdy ARTPOP Festival Złote Przeboje Bydgoszcz 2011


2011.05.19

opublikował:

Hooverphonic, Monika Brodka, Skinny Patrini oraz Piotr Rogucki

Wybitna belgijska grupa Hooverphonic to kolejna po Amy Winehouse gwiazda ARTPOP Festival. Ich koncerty są jak spektakle. Ich fascynacja muzyką filmową i brzmieniem lat osiemdziesiątych znakomicie wpisuje się w klimat popkultury będącej motywem przewodnim festiwalu.

W Myślęcinku pojawią się także gwiazdy polskiej sceny muzycznej: tryumfatorka tegorocznych Fryderyków Monika Brodka (3 statuetki), popartowsko malownicze Skinny Patrini oraz łamiący stereotypy, kontrowersyjny i uwielbiany Piotr Rogucki (Coma). 30 lipca, podczas wielkiego święta muzyki zagrają wybitne indywidualności, które usatysfakcjonują najbardziej wymagających entuzjastów muzyki.

Hooverphonic

Nietuzinkowy, hipnotyzujący i trudny do zaklasyfikowania Hooverphonic to jeden z tych zespołów, które polska publiczność ceni szczególnie wysoko. Przez krytykę okrzyknięci spadkobiercami Massive Attack i Portishead, przez 13 lat istnienia wypracowali jednak własny, niepowtarzalny styl. Belgowie podbili trip-hopowy świat singlem „2 Wicky”. Ich kariera nabrała tempa dzięki Bernardo Bertolucci’emu, który wykorzystał ten utwór w ścieżce dźwiękowej „Ukrytych Pragnień”. Od tej pory muzyka Hooverphonic związana jest z filmem (The Real Blonde, Koszmar Minionego Lata, Shades, serial La Femme Nikita), ich koncerty zaś są niczym spektakle łączące muzykę, światło i obraz w jedną harmonijną całość. Wspólne występy z Moloko i Massive Attack ugruntowały ich pozycję, zaś najnowszy album „The Night Before” uważany jest za najlepsze wydawnictwo grupy. Ostatni warszawski koncert potwierdził wielkość zespołu. Był swoistym misterium, którym na dobre zawładnął sercami publiczności.

Amy Winehouse

„Amy przywraca muzyce pop jej buntowniczego ducha” – tak o artystce wyraził się Mark Ronson, producent „Back To Black” – multiplatynowej płyty, która przyniosła jej aż 5 nagród Grammy, w tym za najlepszy album popowy. Jednocześnie ten sam album został uznany przez krytyków za na najlepszą płytę soulową ostatnich lat. I taka jest Amy Winehouse. Łączy  soul z  popem, R&B z jazzem, tworząc tym samym artpopową mieszankę, dynamiczną i liryczną, taką jak ona sama.  Ta niepokorna dziewczyna, kontrowersyjna osobowość jest laureatką wielu prestiżowych nagród muzycznych (BRIT Awards i Grammy). Wokal Amy Winehouse to potęga na miarę głosu Arethy Franklin. Jego siłę poznają wszyscy, którzy 30 lipca przyjadą do Bydgoszczy na ARTPOP Festival.

Skinny Patrini

Niezwykle ekscentryczny duet z Trójmiasta. Wykonują muzykę z pogranicza post-punku, electro i cold- wave. Anna Patrini i Michał „Skinny” Skórka są także autorami utworów wykorzystanych w ścieżce dźwiękowej „Galerianek” Katarzyny Rosłaniec. „Tworzenie muzyki we dwoje można przyrównać do dialogu (…) Jeśli pojawia się więcej osób, traci się intymność, będąc/pracując we dwójkę można naprawdę stworzyć coś niesamowitego.” – mówi Michał. Ich koncerty to audiowizualny performance – psychodeliczne wizualizacje oraz ekstrawaganckie stroje to element obowiązkowy ich występów.

Monika Brodka

Jej ostatnia płyta to objawienie fonograficzne ostatnich miesięcy w Polsce. Bezceremonialnie zgarnęła 3 statuetki Fryderyka 2011 w kategorii Wokalistka Roku, Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku. Monika Brodka wraz ze swoją płytą „Granda” radykalnie zmieniła obrany wcześniej muzyczny kierunek. Po 4 latach przerwy artystka powróciła z bezkompromisowym materiałem, z  którym utożsamia się od początku do końca. Muzyczny eklektyzm, jak określa swoje dokonania, rock, folk, trochę elektroniki, w tle słychać nawet trombitę, dudy, skrzypce czy mandolinę. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani Nosowskiej, jak i Peszek.

Piotr Rogucki

Doskonale znany jako frontman i wokalista zespołu Coma.. Pierwsza solowa płyta w dorobku wokalisty znajduje się w czołówce zestawienia najlepiej sprzedających się albumów w Polsce.  „Loki – wizja dźwięku”  jak mówi sam artysta, jest zapisem ścieżki dźwiękowej do filmu, który nigdy nie powstał.

W 2001 roku zdobył II nagrodę na 37. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 2004 roku wraz z zespołem Coma otrzymał Grand Prix, nagrodę im. Agnieszki Osieckiej i wyróżnienie na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za interpretację piosenki „Underground” Toma Waitsa i „100 tysięcy jednakowych miast” własnego autorstwa. Jest też laureatem nagrody im. G. Ciechowskiego. Wraz z zespołem Coma otrzymał w 2007 nagrodę „Złotego Bączka” na XIII Przystanku Woodstock.

ARTPOP Festival Złote Przeboje Bydgoszcz 2011 jest kontynuacją Smooth Festival, którego wcześniejsze edycje odbyły się na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy gromadząc liczną publiczność. Wraz z nową nazwą zmienia się miejsce i formuła festiwalu, jednak poziom artystyczny i dbałość o odbiorcę pozostają takie same. 

Usatysfakcjonowani będą zarówno miłośnicy smooth-jazzowego klimatu z jakim kojarzy się Bydgoszcz, jak i zwolennicy ostrzejszych brzmień, a także fani elektropopu czy muzyki filmowej. Takiego nastroju nie będzie miał z pewnością żaden inny festiwal w Polsce a to za sprawą nie tylko muzyki, ale także urokliwego Myślęcinka.

Ikona popkultury jaką jest Amy Winehouse czy Hooverphonic oraz Monika Brodka, Skinni Patrini i Piotr Rogucki zagrają podczas imprezy organizowanej przez Sony Music Polska oraz Agencję SNAP. Partnerami strategicznymi festiwalu są: Miasto Bydgoszcz i Radio Złote Przeboje. 

Bilety na ARTPOP Festival dostępne są w salonach Empik, Saturn, Media Markt oraz na portalach eventim.pl i ticketpro.pl:VIP – 700 PLN

GOLDEN CIRCLE – 300 PLN

SEKTOR A – 200 PLN

SEKTOR B – 130 PLN

Polecane

Share This