Ifi Ude – „My Baby Gone” (home-made video)


2012.11.24

opublikował:

Ifi Ude – „My Baby Gone” (home-made video)

Ifi Ude jest kompozytorką, producentką, autorką tekstów i wokalistką. To postać wyrazista i wyjątkowa na polskiej scenie muzycznej. Z dziewczęcą lekkością porusza się po skrajnych gatunkach muzycznych: od hipnotyzującego i mocnego transu, po egzystencjalny minimalizm. Odważnie sięga po elektronikę, którą dopełnia szeroką gamą instrumentów akustycznych. W swojej twórczości konfrontuje, zderza spuściznę swoich nigeryjskich i polskich korzeni z aktualnymi muzycznymi prądami. 

Śpiewa po angielsku, polsku i w ibo, subtelnie łącząc ludyczną śpiewność z ciężkimi brzmieniami d&b i electro. Stawia na bardzo współczesny, ale odwołujący się do tradycji muzyczny eklektyzm. Ucieka przed szufladkami i kategoriami. Podąża własną muzyczną ścieżką. Zimne elektroniczne bity i arpeggia zestawia z nostalgią bluesa, ciepłem neo soulu oraz plemiennością i witalnością afrykańskich gatunków jak waka, highlife, afrobit, juju.

 

Pomimo młodego wieku, jej twórczość jest zaskakująco dojrzała i świadczy o dużej erudycji muzycznej oraz świetnym guście. Jej siła to wpadające w ucho melodie połączone z ekstremalną dbałością o brzmienie i produkcję. Całość dopełnia spójny i oryginalny wizerunek sceniczny. W nagraniu debiutanckiego albumu pomagają jej najlepsi polscy muzycy, realizatorzy i producenci.

Polecane