IMPREZA TYGODNIA: Enter Enea Festival w Poznaniu


2016.10.26

opublikował:

IMPREZA TYGODNIA: Enter Enea Festival w Poznaniu

 Enter Enea Festival to dwa dni muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego imprezy. Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Każdy z koncertów festiwalu dowodzi, że jazz to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań, przestrzeń muzyczna, która wymaga ciągłej akcji i odkrywania nowej drogi.

Enter Enea Festival – 24-25 maja, Poznań (Plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim)

Leszek Możdżer zaprasza na scenę artystów, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam wymarzy sobie usłyszeć na żywo. Za każdym razem są to wyjątkowe osobowości sceniczne, o niepowtarzalnym języku muzycznym. Niektórzy z nich zyskali już uznanie światowej publiczności i krytyki, inni stawiają swoje pierwsze poważne kroki na scenie. Dyrektor również dzieli się z publicznością swoimi często premierowymi muzycznymi projektami, występując obok zaproszonych artystów.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Po piątej edycji festiwalowych spotkań, gdzie silną dominantą płynącą ze sceny były teksty Juliana Tuwima i Mirona Białoszewskiego, Leszek Możdżer w swoim programie wraca do czysto-muzycznego brzmienia prezentując publiczności panoramę swoich inspiracji. Możdżer zaprosił na scenę trzy kwartety, orkiestrę, a sam zagra w dwóch muzycznych projektach na trio. Możemy więc jednocześnie odmieniać konfiguracje przez gatunki, a następnie szukać wśród nich wspólnych mianowników.

{reklama-eventim}

Tradycyjnie Festiwal rozpocznie koncert młodego lidera z zespołem. Wieczór zainauguruje Jakub Płużek Quartet, który pięknie łączący faktor młodości i poszukiwania z posłuszeństwem wobec klasyki i korzeni gatunkowych. Na zakończenie tego samego dnia słuchaczy zahipnotyzuje, poruszy i jednocześnie ukoi Zohar Fresco Quartet. Fresco zagra materiał z pierwszej płyty swojego kwartetu pt. „Tof Miriam”, gdzie finezyjnie łączy etniczne brzmienia, żonglowanie rytmem i prawdziwie jazzową improwizację w której doskonale odnajdują się jego towarzysze. Pomiędzy klasyką, a rdzennym korzeniem uplasować należy koncert wiedeńskich wirtuozów improwizacji na kwartet smyczkowy. Znani ze scenicznej charyzmy bazującej na precyzji wykonania, muzycy radio.string.quartet zakończą Festiwal, skupiając niczym w soczewce emocje dwóch poprzedzających koncertów. Energię publiczności rozbudzi drugiego dnia porywający koncert Nikola Kołodziejczyk Orchestra. Sam lider: kompozytor, dyrygent i pianista, mówi że zaprosił do dwudziestoczteroosobowego składu muzyków z trzech krajów, o trzech różnych muzycznych zapleczach: klasycznym, mainstreamowym, oraz freejazzowym. Na płycie i w scenicznym wydaniu, te różnorodne inspiracje układają się jak w kalejdoskopie. W składzie powiększonym o chór ptaków znad Jeziora Strzeszyńskiego zauroczą każdego.

W obydwa wieczory festiwalu na scenie usłyszymy projekty Leszka Możdżera. W tym roku będą to dwa tria. Pierwsze, będące próbą powrotu do idei jazzu środka, gdzie obok Możdżera zobaczymy niemieckiego basistę Dietera Ilga i amerykańskiego, ale zakorzenionego w Polsce perkusistę Erica Allena. Drugie, które poszukiwania kieruje bardziej na tory emocji i impresji, zawsze silnie umocowanych w muzycznym warsztacie. W środę usłyszymy bowiem wspólny koncert Leszka Możdżera, uwielbianej w Polsce czeskiej artystki Ivy Bittowej i Oskara Töröka. Będzie to ponowne spotkanie muzyków po latach, w trakcie których muzyczne ścieżki każdego z nich rozwijały się w innych kierunkach. Publiczność Enter Enea Festival będzie uczestniczyć w jedynym koncercie tego składu w Polsce.

<div class=”tidal-embed” data-type=”a” data-id=”23164246″></div>

<script src=”//embed.tidal.com/tidal-embed.js”></script>

 

 

Polecane

Share This