IMPREZA TYGODNIA: Enter Music Festival


2015.05.19

opublikował:

IMPREZA TYGODNIA: Enter Music Festival

Enter Music Festival to dwa dni muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 2-3 czerwca w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Każdy z koncertów festiwalu dowodzi, że jazz to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań, przestrzeń muzyczna, która wymaga ciągłej akcji i odkrywania nowej drogi.

Leszek Możdżer zaprasza na scenę artystów, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam wymarzy sobie usłyszeć na żywo. Za każdym razem są to wyjątkowe osobowości sceniczne, o niepowtarzalnym języku muzycznym. Niektórzy z nich zyskali już uznanie światowej publiczności i krytyki, inni stawiają swoje pierwsze poważne kroki na scenie. Dyrektor Festiwalu również dzieli się z publicznością swoimi często premierowymi muzycznymi projektami, występując obok zaproszonych artystów.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

02.06, godz.19:00

19:30 – Sorin Zlat Trio

21:00 – Mateusz Pospieszalski – Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

22:30 – Leszek Możdżer – Bal w Operze

03.06, godz.19:00

19:30 – Leszek Możdżer/Dominik Bukowski/Atom String Quartet

21:00 – Ambrose Akinmusire Quartet

22:30 – Michael Wollny/ Tamar Halarpin ft. Hanno Busch – Wunderkammer

Sorin Zlat Trio

Sorin Zlat – fortepian

Laurentiu Zmau – Perkusja

Razvan Cojanu – bas

Rumuńskie trio pianisty Sorina Zlata powstało w 2008 roku. Zespół, który od lat wykonuje własne kompozycje, jest dobrze znany w Rumunii (gdzie zdobył główną nagrodę w 2009 na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Targu Mures, Sibiu Jazz Festival 2010 czy 2011 Bukarest International Jazz Competition), jak również za granicą.


Mateusz Pospieszalski – „Pamiętnik z powstania warszawskiego”

Koncert oparty jest na fragmentach „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Opowieść o tragedii Warszawy ma dla realizatorów znaczenie metaforyczne – staje się opowieścią o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa, przemocy czy terroryzmu. Jest obrazem okrucieństwa historii i cierpienia niewinnych ludzi, również tych, którzy dziś stają się ofiarami działań wojennych.

W koncercie obok kompozytora i Adama Nowaka gościnnie wystąpi Anna Maria Jopek.

Koncert operuje nowoczesnymi środkami obrazowania i adresowany jest przede wszystkim do widzów młodego pokolenia. Łączy przekaz historyczny z refleksją na temat współczesności.

Na koncert składa się kilkanaście utworów ukazujących różne sceny z życia walczącej Warszawy, między innymi:

– Litania piwnic – modlitwa tłumów stłoczonych w piwnicach i schronach i przeżywających tam grozę nalotów i bombardowań;

– Studnia w poprzek – kompozycja wykorzystująca efekty ciszy, szeptów, plusku i kapania wody, oparta na dramatycznym opisie przejścia kanałami Starego Miasta;

–  Katedralności – mówią o zagładzie katedry warszawskiej; w utworze wykorzystano motywy muzyki oratoryjnej i kościelnej;

– Koncert szopenowski – ten utwór przypomina autentyczne zdarzenie z lata 1944 r., gdy w jednej z kawiarni w centrum Warszawy pod niemieckim ostrzałem grano dla powstańców koncert szopenowski;

Nie jedni w biegu – to pełna zaskakujących zmian tempa kompozycja, ukazująca ucieczkę z zagrożonych dzielnic miasta.

–  Inne sekwencje koncertu mówią m. in. o powstańczych szpitalach i ratowaniu rannych, o warszawskich pejzażach z gruzów (Sypka Warszawa), o dniu kapitulacji (Wywoływania na głosy).

Leszek Możdżer – „Bal w operze”

Spektakl muzyczny w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z muzyką Leszka Możdżera miał swoją premierę we Wrocławiu w 2005 roku. W wersji koncertowej, która będzie zarazem wznowieniem sztuki po latach przerwy, weźmie udział 11 solistów (Jacek Bończyk, Sambor Dudziński, Konrad Imiela, Paweł Kamiński, Piotr Kamiński, Mariusz Kiljan, Barbara Melzer, Cezary Studniak, Justyna Szafran, Bogna Woźniak, Beata Wyrąbkiewicz) i kwartet muzyczny na żywo. Spektakl oparty jest na tekście Juliana Tuwima.Leszek Możdżer Dominik Bukowski Atom String Quartet

Leszek Możdżer

Pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii „fortepian” i wielokrotnie zostawał Muzykiem Roku. Leszek Możdżer regularnie koncertuje na wszystkich najważniejszych europejskich i światowych festiwalach oraz współpracuje z muzykami takiej klasy jak: David Gilmour z legendarnego Pink Floyd, Nana Vasconcelos czy Marcus Miller i John Scofield (muzycy, którzy przez szereg lat nagrywali z Milesem Davisem). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, z którym nagrał min. nagrodzoną Oscarem muzykę do FindingNeverland. Możdżer jest jednym z nielicznych pianistów, którego płyty sprzedają się w nakładach zbliżonych do artystów wykonujących muzykę popularną.

Dominik Bukowski

Gdański wibrafonista jazzowy i kompozytor. Studiował w Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym i na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 1999 r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 roku zespół ten zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej oraz otrzymał statuetkę Aniołka Jazzowego. Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu.

Jego płyta „Projektor” znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum zaś kolejna Vice Versa została nominowana do nagrody Fryderyki.

Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Tim Hagans, Cikada Quartet, Brian Melvin, Ulf Adaker, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Piotr Wojtasik, Krystyna Stańko, Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan.

Atom String Quartet

Atom String Quartet to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej Tych czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu (jak określił członków zespołu Jan „Ptaszyn” Wróblewski) stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts. W 2011 roku ukazała się płyta „Fade In”, która zdobyła nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kolejny album – „Places” – wydany w 2012 roku nakładem wytwórni Kayax otrzymał Fryderyka w kategorii: „Album Roku – Muzyka Jazzowa”. Ponad to Atom String Quartet otrzymał Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii Nowa Nadzieja oraz Złote Gęśle na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Zespół współpracował z takimi artystami, jak Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Paolo Fresu, Wolfgang Haffner, Christian von Kaphengst, Rupert Stamm, Mathias Haus, Vladislav „Adzik” Sendecki, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Marek Moś, Kayah, Aga Zaryan, Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Józef Skrzek, a także zespołami: Elbląska Orkiestra Kameralna, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva oraz Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela Bułecki i Motion Trio.Ambrose Akinmusire Quartet

Ambrose Akinmusire urodził się i dorastał w Oakland w Kalifornii. Był uczniem Berkeley High School Jazz Ensemble, gdy zwrócił na niego uwagę Steve Coleman i zaprosił go do swojego składu Five Elements już jako 19-latka. Po powrocie z trasy na Zachodnie Wybrzeże Ambrose kontynuował studia wyższe na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, następnie udał się do Thelonious Monk Institute of Jazz w Los Angeles, gdzie studiował u Herbiego Hancocka, Wayne’a Shortera i Terence’a Blancharda.

W 2007 Akinmusire wygrał prestiżowy Międzynarodowy Theloniousa Monk Jazz Competition, zadecydowało jury, w składzie: Blanchard, Quincy Jones, Herb Alpert, Hugh Masekela, Clark Terry i Roy Hargrove. Tego roku Akinmusire zdobył również Carmine Caruso Międzynarodowego Konkursu Jazz Trumpet Solo i wydał swój debiutancki album Prelude. Gdy przeniósł się do Nowego Jorku i zaczął występować z takimi artystami jak Vijay Iyer, Aaron Parks, Esperanza Spalding i Jason Moran. Podczas tych koncertów zwrócił na niego uwagę prezes Blue Note Records i zaprosił muzyka do współpracy. W 2011 roku Akinmusire wydał kolejny album ,który zebrał wyłącznie entuzjastyczne recenzje. Los Angeles Times chwali go: „Akinmusire brzmi mniej jak wschodząca gwiazda, a bardziej jak ta, która była już na dużych wysokościach i tylko czekają na odkrycie”. Do Poznania Akinmusire przyjedzie ze swoim kwartetem, z którym nagra krążek dla legendarnego wydawnictwa Blue Note.


Wunderkammer – Michael Wollny Tamar Halperin Hanno Bush

Michael Wollny – fortepian

Tamar Halperin – klawesyn

Hanno Bush – gitara

Michael Wollny – dobrze znany enterowej i światowej publiczności – od 16 roku życia z dużą swobodą i rozmachem porusza się po jazzowych ścieżkach. Grał w orkiestrach jazzowych i big bandach, ale najlepiej odnajduje się w mniejszych składach. Jest uznawany za jednego z najciekawszych, współczesnych muzyków jazzowych, co potwierdzają liczne nagrody, zaproszenia do muzycznych projektów realizowanych z czołowymi przedstawicielami europejskiej sceny muzycznej takich jak: Heinz Sauer czy Jan Erik Kongshaug, oraz liczne koncerty na rozmaitych europejskich festiwalach.

Młody pianista znalazł się obok najważniejszych europejskich muzyków jak Brad Mehldau czy Kenny Barron na wydawnictwie ACT – anthology Piano Works – Romantic Freedom. „There Again”. Na Festiwalu Enter zaprezentuje się z materiałem z albumu Wunderkammer nagranej wraz z izraelską klwaesynistką światowej sławy: Tamar Halperin, w koncercie ze specjalnym udziałem niemieckiego giatarzysty Hanno Busha, który zachwycił Leszka Możdżera na Festiawalu JazzBaltica 2010. Płytą Wunderkammer wydaną nakładem wytwórni ACT, muzycy w 2010 roku muzycy zdobyli prestiżową nagrodę ECHO za najlepszy album pianistyczny.

Zestawienie talentów muzyków będzie bajecznym zakończeniem festiwalowego programu. Halperin jako solistka i kameralistka występowała na tak prestiżowych scenach jak: Carnegie Hall, Alic Tully Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Musashino Hall w Tokyo, Recital Hall w Sydney.

Regularnie współpracuje m.in. z: Andreasem Schollem, z którym nagrała płytę Wanderer, The New York Philharmonic Orchestra, czy London-Based Serafin Camerata Orchestra.

Bilety na Enter Music Festival 2015 znajdziecie na www.eventim.pl.

Polecane

Share This