IMPREZA TYGODNIA: Life Festival Oświęcim


2015.05.06

opublikował:

IMPREZA TYGODNIA: Life Festival Oświęcim

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Life Festival Oświęcim jest Darek Maciborek. Urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu dziennikarz muzyczny radia RMF FM postanowił „odczarować” 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau.

Istotnym elementem Life Festival Oświęcim jest jego pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem – takie cele przyświecają organizatorom LFO. To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.

Program imprezy:

Czwartek, 18 czerwca

Afromental

Afromental to siedmiu pełnych energii i bardzo uzdolnionych facetów. Każdy z nich to wyrazista i nietuzinkowa postać. Zarówno prywatnie, jak i na scenie stanowią bardzo zgraną grupę. Grupę, jakiej jeszcze w Polsce nie było.

Muzyka, którą tworzą to wypadkowa inspiracji wszystkich członków zespołu, stylistycznie to mieszanka głównie rocka, hip-hopu, rapcore’u. Zespół wystąpi z materiałem koncertowym promującym najświeższy album “Mental House”, którym podkreśla swój niezależny charakter i niepowtarzalny styl muzyczny. Będziemy mogli zapewne usłyszeć charakterystyczny i towarzyszący temu zespołowi od lat groove i flow z pogranicza hip-hopu i soulu połączony z ciężkimi gitarowymi brzmieniami.

Bednarek

Wprowadził muzykę reggae do polskiego mainstreamu – jego piosenki grane są przez największe stacje radiowe i telewizyjne w kraju.

Początkowo występował z zespołem Star Guard Muffin by później utworzyć grupę firmowaną własnym nazwiskiem. Z nią w 2012 r. nagrał krążek „Jestem”.

W 2010 roku Bednarek wziął udział w trzeciej edycji programu „Mam talent!”, emitowanego przez telewizję TVN. W programie zaprezentował swoje wykonania piosenek „Tears in Heaven” Erica Claptona oraz „Is This Love” Boba Marleya. Ostatecznie zajął 2. miejsce.

W 2011 wraz z zespołem wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie zaprezentował piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” w wersji reggae.

Na początku 2012 roku wokalista wziął udział w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy” emitowanym przez TVP2. Bednarek stanął na czele szesnastoosobowej grupy wokalistów z Brzegu, z którą wygrał program. Nagroda pieniężna, którą otrzymał zespół została przeznaczona na Fundację Rozwój, wspierającą młode talenty.

„Póki co najbardziej mnie cieszy, że ludzie przychodzą mnie słuchać, by złapać pozytywną energię” – mówił dwa lata temu w wywiadzie dla PAP. Solidną jej dawkę otrzymamy w tym roku na LFO podczas koncertu Street Life.

Manu Chao La Ventura

Manu Chao to ikona anarchistów i alterglobalistów, artysta niepokorny, niewpasowujący się w schematy show businessu.

Osobiście wybiera miejsca, w których chce grać koncerty – w tym roku ze swym projektem Manu Chao La Ventura zagra w Polsce tylko raz, na Life Festival Oświęcim!

Manu Chao to jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie artystów na świecie. Alterglobalista, obrońca ubogich z Trzeciego Świata, zadeklarowany pacyfista – idealnie wpasowuje się w przesłanie LFO. Jego twórczość, tak jak Life Festival Oświęcim, łamie kulturowe i językowe granice. Urodzony w Paryżu muzyk śpiewa po angielsku, hiszpańsku, francusku, włosku – nierzadko potrafi połączyć te wszystkie języki w jednym utworze. Splata nie tylko różne mowy, ale też style – w jego utworach odnajdziemy brzmienia charakterystyczne dla takich gatunków jak rock, reggae, ska czy folk. Na scenie jest prawdziwym wulkanem energii. Jesteśmy przekonani, że w Oświęcimiu eksploduje on z podwójną siłą!

Piątek, 19 czerwca

Sebastian Riedel & Cree

Zespół Cree powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców – Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian, sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie.

Od ponad dwudziestu lat Cree wykonuje muzykę nawiązującą do stylistyki lat 60. i 70., którą można określić jako rock z wyraźnymi elementami bluesa. Ich ostatni studyjny krążek „Wyjdź…” ukazał się w 2013 r. , kilka miesięcy po triumfie zespołu w konkursie „Trendy” podczas festiwalu „Top Trendy 2013”. W Lipcu 2014 roku podczas Festiwalu Ku Przestrodze im. Ryszarda Riedla w Chorzowie zespół zarejestrował materiał z koncertu z którego ukazała się w listopadzie tego roku płyta pt. „Sebastian Riedel & Cree Live 20 urodziny”.

Mela Koteluk

Ma na koncie dwa autorskie albumy oraz liczne nagrody. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, zwyciężyła w plebiscycie Gazety Wyborczej „Ale Sztuka” oraz zdobyła dwa Fryderyki za wydany w 2012 roku debiutancki album „Spadochron”. Na tym krążku w unikalny sposób połączyła liryczny klimat z rockową przestrzenią. W listopadzie ub. r. ukazała się druga płyta Meli Koteluk „Migracje”, która przyniosła przeboje takie jak „Fastrygi” czy „Żurawie origami” i potwierdziła, że artystka, mimo młodego wieku, zdołała wypracować unikalny styl i język.

Nowe Sytuacje

Projekt stworzony przez muzyków oryginalnego składu zespołu Republika (Zbyszek Krzywański, Leszek Biolik, Sławek Ciesielski), do którego zaproszeni zostali wokaliści – Tymon Tymański, Piotr Rogucki i Jacek Bończyk.

Początkiem projektu był specjalny koncert pamięci lidera Republiki, Grzegorza Ciechowskiego, który odbył się w toruńskim klubie Odnowa w grudniu 2013 r. Na koncercie muzycy postanowili przypomnieć album „Nowe sytuacje” z 1983 r. – jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Koncert został entuzjastycznie przyjęty, dlatego muzycy postanowili, że projekt będzie kontynuowany. Efektem była trasa koncertowa „Nowe Sytuacje Live 2014”. Sukces tournée zachęcił muzyków do prezentowania również innych nagrań z repertuaru zespołu Republika. W tym roku Nowe Sytuacje proponują koncerty w oparciu o płytę „Masakra”, wzbogacone o największe przeboje Republiki. Podczas koncertu na LFO możemy się zatem spodziewać przebojów takich jak m.in. „Mamona”, „Śmierć w Bikini” czy „Obcy Astronom”.

Hey

Jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych od lat wpływający na historię polskiej muzyki. Od 1992 r. ich twórczość – znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej – szybko zjednały sobie publiczność.

Pierwsza płyta Hey’a „Fire” wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych. Przez ponad 20 lat działalności zespół oscyluje między grungem, rockiem alternatywnym aż po elektronikę.

Z takim stażem i dorobkiem mogliby już po prostu odcinać kupony, wydawać wyłącznie składanki z największymi przebojami i dzielić z się kombatanckimi wspomnieniami z czytelnikami kolorowych gazet. Hey to jednak prawdziwy fenomen – z każdą nową płytą wymyśla się na nowo, za każdym razem zawieszając poprzeczkę wyżej, zarówno sobie, jak i swoim fanom. „Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan”, dziesiąty album studyjny w dorobku formacji, to z jednej strony nawiązanie do najnowszych trendów światowej alternatywy, a z drugiej stuprocentowy Hey – połączenie enigmatycznych tekstów i charyzmatycznego śpiewu Katarzyny Nosowskiej, wizjonerskich kompozycji oraz produkcyjnego sznytu.

Kensington

Kensington to indie rockowy kwartet z Utrechtu w Holandii. W swoim rodzinnym kraju zespół wyprzedaje wielotysięczne koncerty, a niemal każdy ich singiel jest prawdziwym hitem. Grupa istnieje od 2005 r. i wydała dotychczas trzy duże albumy i dwie EP-ki.

Popularność zdobywali stopniowo – w styczniu 2011 r. po występie na festiwalu Eurosonic Noorderslag zostali zaproszeni do telewizyjnego show „De Wereld Draait Door”, gdzie zagrali na żywo utwór „Youth”. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się szybko. W lutym wyruszyli na trasę promującą album „No Borders Tour”, która okazała się wielkim sukcesem i zaowocowała późniejszymi występami na festiwalach takich jak EXIT w Serbii, Sziget w Węgrzech czy Stonerock w Niemczech. W czerwcu do tego grona dołączy Life Festival Oświęcim. W oczekiwaniu na koncert polecamy ostatni album Kensington – „Rivals”, który ukazał się w sierpniu 2014 r. nakładem Universal Music.

Jessie Ware

Na scenie potrafi hipnotyzować i ma znakomity kontakt z publicznością. Przyznaje, że lubi występować w Polsce. Popularność zawdzięcza głównie debiutanckiemu albumowi „Devotion” z 2012 r. , który przyniósł przeboje takie jak „Running” czy „Wildest Moments”.

Chciałam napisać piosenki, które będą równocześnie piękne i słodko-gorzkie, jak Sade. Sztuka polegała na tym, żeby wszystko wymieszać w odpowiednich proporcjach” – mówiła w jednym z wywiadów przy okazji premiery płyty. Sztuka się udała, czego dowodem aż osiem singli z albumu, piąte miejsce na liście UK Albums Chart, nominacja do Mercury Prize, a w Polsce – platynowa płyta. W serwisie Metacritic krążek uzyskał średnią liczbę 84 punktów (na 100 możliwych). Ocenę 9 na 10 album otrzymał m.in. od redakcji muzycznej BBC. Opiniotwórczy magazyn Pitchfork umieścił „Devotion” na liście stu najlepszych płyt ostatniej dekady.

W ubiegłym roku ukazał się drugi krążek Jessie Ware – „Tough Love”, który potwierdził jej zainteresowania klasycznym soulem, a jednocześnie najnowszymi trendami w muzyce pop. Piosenka Jessie Ware – „Meet Me In The Middle” trafiła też na ścieżkę dźwiękową filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, który stał się wielkim hitem w kinach na całym świecie.

Sobota, 20 czerwca

Taras Czubaj & Kozak System

Taras Czubaj – jeden z najpopularniejszych ukraińskich rockmanów, lider formacji Płacz Jeremiji zaprezentuje na LFO utwory z płyty „Homin”, nagranej niedawno wspólnie z formacją Kozak System, znaną już z występu na LFO2013.

Taras Czubaj – syn lwowskiego poety Hryhorija Czubaja to ukraiński muzyk rockowy, wokalista, kompozytor, tekściarz. Jest liderem grupy Płacz Jeremiji, której znakiem rozpoznawczym jest poważna, filozoficzna poezja, wykonywana przy akompaniamencie muzyki rockowej. Muzyka Płacz Jeremiji jest przepełniona emocjami, okraszona charakterystyczną lwowską kolorystyką.

Z kolei Kozak System to muzyczny wulkan energii będący połączeniem ukraińskiej i bałkańskiej muzyki, z wyraźnymi elementami rocka, punka, ska oraz reggae.

LemON

LemON to zespół, który okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. Zespół w ciągu zaledwie dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów. Fenomen zespołu polega również na tym, że osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, grając nietuzinkową i wymagającą muzykę.

Debiutancka płyta LemON pokryła się platyną, została nagrodzona statuetką TOP na festiwalu Sopot Top Trendy 2014, nagrodą Eska Music Award 2013, a także zdobyła nominację do Fryderyka 2013. Dwa lata po premierze swojego debiutu, LemON wydał kolejną płytę zatytułowaną od jednego z utworów – „Scarlett”.

Kayah & Transoriental Orchestra

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, w której wydaje płyty i promuje utalentowanych polskich artystów. Jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce.

Swój debiutancki autorski album “Kamień” wydała w 1995 roku i do tej pory ma na koncie 10 albumów (Kamień, Zebra, Kayah i Bregovic, JakaJaKayah, StereoTyp, The Best & the Rest, MTV Unplugged, Skała, Kayah & Royal Quartet i najnowszy Transoriental Orchestra). W czasie swojej solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu, czy albumu. W 2007 roku wydała DVD „Kayah – MTV Unplugged”, zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Jej wszystkie płyty otrzymały status Złotej lub Platynowej. Ostatnia płyta Kayah “Transoriental Orchestra” to selektywny wybór pieśni żydowskich z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah – śpiewa po hebrajsku, polsku, macedońsku, w jidysz, ladino, arabsku, a za sprawą utworu „Kicy bidy i bokha” autorstwa Papuszy, również po romsku.

UB40 feat. Ali Campbell, Astro and Mickey Virtue

UB40 ma na koncie 70 milionów sprzedanych płyt i znane wszystkim przeboje, takie jak „Red Red Wine”, „Can`t Help Falling in Love”, czy „Kingston Town”. W składzie słynnej brytyjskiej grupy, która pojawi się na głównej scenie stadionu MOSiR, znajdą się m.in. jej trzej współzałożyciele: wokalista Ali Campbell, trębacz Astro i klawiszowiec Mickey Virtue.

Zespół UB40 powstał w 1978 roku, a jego członkowie wywodzą się z klasy robotniczej – nazwa grupy to oznaczenie brytyjskiego formularza wydawanego osobom pobierającym zasiłek dla bezrobotnych. Tylko w latach 80. formacja umieściła na brytyjskiej liście przebojów niemal 30 singli! Były wśród nich takie ponadczasowe przeboje, jak „Red Red Wine”, czy nagrany wspólnie z wokalistką Chrissie Hynde z grupy The Pretenders utwór „I Got You Babe”. Do kanonu UB40 trzeba zaliczyć też ich własną wersję hitu Elvisa Presleya „(I Can’t Help) Falling In Love With You”, nie ustępującą popularnością oryginałowi, cover piosenki Boba Dylana „I’ll Be Your Baby Tonight” (z gościnnym udziałem Roberta Palmera), czy opiewający uroki życia w stolicy Jamajki utwór „Kingston Town”.

Chris De Burgh

Na scenie muzycznej jest obecny od wczesnych lat 70., jego płyty kupiło 50 milionów ludzi na całym świecie, a nagrana w 1986 roku ballada „The Lady In Red” to jeden z największych przebojów muzyki pop wszech czasów.

W ciągu niemal czterdziestoletniej kariery Chris De Burgh zdobył status supergwiazdy w wielu zakątkach świata, na niemal wszystkich kontynentach. „Zawsze starałem się być lojalny wobec moich fanów i spełniać ich oczekiwania” – tak wyjaśniał w jednym z wywiadów sekrety swej popularności. Słuchaczy urzekły jego niezwykle melodyjne utwory, takie jak „The Lady in Red”, „Missing You”, „High On Emotion” czy „Don`t Pay The Ferryman”. W utworach De Burgha słowa są równie ważne, co muzyka. Irlandczyk potrafi doskonale opowiadać historie za pomocą plastycznych i przejmujących tekstów. Jego ostatni jak dotąd, dwudziesty w dorobku album „The Hands of Man” ukazał się jesienią 2014 roku.

Irlandzki wokalista śpiewał już na koncertach z okazji zjednoczenia Niemiec, zakończenia wojny w Libanie oraz dla tysięcy kibiców na stadionie w Liverpoolu. Teraz wesprze antywojenne przesłanie LFO, pojawiając się 20 czerwca na scenie stadionu MOSiR w Oświęcimiu, na specjalnym koncercie „Artyści przeciwko wojnie”.

Imprezy towarzyszące:

Wtorek, 16 czerwca

Spektakl Klub hipochondryków

We wtorek 16 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury zobaczymy spektakl teatralny „Klub hipochondryków” ze Zbigniewem Zamachowskim w głównej roli.

To wyborna komedia w angielskim stylu, od ponad dziesięciu lat ciesząca się u widzów niesłabnącą popularnością. Główni bohaterowie to trzej mężczyźni, którzy cierpią na kryzys wieku średniego, objawiający się przede wszystkim hipochondrią. Antykwariusz Leo i architekci – rozwodzący się właśnie Ken oraz Tom, prześcigają się w wymyślaniu urojonych dolegliwości. Całość wyreżyserował Wojciech Malajkat, a w głównych rolach występują najlepsi polscy aktorzy – Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat i Piotr Polk. Zwariowany, grany w dynamicznym tempie spektakl będzie z pewnością znakomitą rozgrzewką przed pozostałymi wydarzeniami LFO.

Środa, 17 czerwca

British Rock Symphony

Spektakularne widowisko muzyczne, które będzie można zobaczyć w środę 17 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Spektakl jest swoistą muzyczną podróżą w czasie i przekrojem rozmaitych gatunków – od muzyki ludowej i klasycznych utworów Jerzego Fryderyka Haendla po rock, pop i soul.

Usłyszymy przeboje takich wykonawców, jak The Beatles, Queen, The Rolling Stones, U2, Led Zeppelin, Depeche Mode czy Eric Clapton, który był gwiazdą ubiegłorocznej edycji LFO. Dzięki orkiestrze symfonicznej, znane przeboje zyskają zupełnie inny wymiar, a całość dopełni wyjątkowa oprawa, obejmująca pokaz dud szkockich, efektownych tańców irlandzkich oraz nowoczesne wizualizacje.

Bilety na „British Rock Symphony” do nabycia w Oświęcimskim Centrum Kultury, przy ul. Śniadeckiego.

Darek Maciborek, dyrektor Life Festival Oświęcim był gościem ostatniego odcinka EVENT Programu.

Bilety na Life Festival Oświęcim 2015 znajdziecie tutaj:

Polecane

Share This