IMPREZA TYGODNIA: Ostróda Reggae Festival

To już 15 edycja wielkiego święta reggae.


2015.07.23

opublikował:

IMPREZA TYGODNIA: Ostróda Reggae Festival

Cztery sceny, 40 wykonawców oraz World Reggae Contest – oto, czego można się spodziewać po 15 edycji Ostróda Reggae Festival. Impreza startuje już 6 sierpnia. Do Ostródy przyjadą w tym roku m.in. Gentleman, Protoje, Richie Campbell, Capleton, Raging Fyah i wielu, wielu innych.

Kilkunastoletnia konsekwencja w budowaniu marki, wyjątkowa atmosfera, profesjonalna produkcja oraz rozbudowany i wielobarwny program to główne cechy Ostróda Reggae Festival, czołowej polskiej imprezy związanej z muzyczną wibracją rodem z Jamajki. W 2015 roku festiwal ponownie odbywa się w wyjątkowo magicznym miejscu – „Czerwonych Koszarach”, opustoszałej jednostce wojskowej w centrum Ostródy, która tak dobrze sprawdziła się podczas poprzedniej edycji.

Zobaczcie blisko półgodzinny film podsumowujący ubiegłoroczny festiwal.

Do Ostródy przyjedzie w tym roku 40 wykonawców z całego świata. Oto line-up imprezy:

6 sierpnia (czwartek), Amfiteatr:

15:00 – zwycięzca Debiuty Reggaeland 2015

16:00 – Shata QS

Jej korzenie rozwijały się nie tylko w Polsce, ale i głęboko w Azji oraz w Nowym Jorku. Shata QS na swojej płycie „Mr Mankind” prezentuje oryginalną wrażliwość i wypełnione niepokorną treścią progresywne utwory, wybrzmiewające funkiem, reggae, soulem, elektroniką i dubem.

17:00 – Vavamuffin

Po 11 koncertach od 2004 roku trudno dziś wyobrazić sobie ORF bez Vavamuffin. Dlatego warszawska załoga znów powraca, bo to dobra tradycja.

18:30 – Jafia

Nie tylko pozbyli się drugiego członu nazwy, ale również zdecydowanie poszerzyli horyzonty stylistyczne. Nowy album „Ka Ra Va Na” przedstawia Jafię nie tylko reggae’ową, ale również soulową, funkową, a nawet gospel. Wszystko jak zwykle – z wyjątkowym smakiem.

20:00 – Habakuk

Jeden z fundamentów polskiej sceny reggae przedstawił ostatnio światu album „Regrowth” z pogranicza muzyki etnicznej i reggae, nagrany z żeńskim chórem Kalokagathos. Pierwszy wspólny koncert zagrali w Ostródzie 3 lata temu. Teraz powracają w roku swojego 25-lecia jako jedna z kapel, która z festiwalem miała naprawdę dużo wspólnego na przestrzeni 15 lat istnienia imprezy.

21:30 – Bakshish

Bakshish to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. Powstali w Kluczborku w 1982 roku, a ich znaczenie dla polskiej sceny reggae jest niepodważalne.

Red Stage7 sierpnia (piątek)

15:00 Sielska

Sielska to odcięty od schematu drogowskaz, którego celem jest budowanie szczęścia w ludziach. Sielska to grupa ludzi wskazująca, że wspomnianym ów szczęściem nie są wartości materialne a wewnętrzny spokój.

16:00 November Project

„Rootsrockowa rastaferajna z Osiedla Przyjaźń” pod wodzą znanego z Łąki Łan wokalisty Paprodziada intryguje specyficznymi tekstami i niebanalną mieszanką pozytywnych wibracji. Ich hasło to „wszyscy jesteśmy specjalnej troski”.

17:00 The Relievers

Działają od 2004, ale dopiero ten rok przyniósł ich debiutancki album „13 Months of Sunshine”. Janek „Jahlove” Pęczak i załoga doświadczonych muzyków w piękny sposób oddają na nim hołd tradycyjnemu marleyowskiemu graniu.

18:00 Fyah Keepers

Ten świeży zespół jest świetnym przykładem przełamywania granic przez reggae oraz jedną z najmocniejszych manifestacji kulturalnych niezliczonej polskiej załogi na Wyspach. Ich pierwszy krajowy koncert będzie prezentacją debiutanckiego albumu, nagranego z czołowymi jamajskimi wokalistami i muzykami w Tuff Gong Studio w Kingston i miksowanej przez Sama Claytona z legendarnego Harry J. Nic nie jest niemożliwe.

19:30 Izrael Gra Kulturę

Na specjalnym koncercie Izrael przypomni utwory jednej z pionierskich grup polskiego reggae. Kulturze udało się wydać ongiś tylko jeden utwór, ale pamięć pozostała. To premierowe przedstawienie albumu „Izrael gra Kulturę”. Pamiętaj o korzeniach.

21:00 Richie Campbell

Jest jednym z najbardziej obiecujących artystów na europejskiej scenie reggae i pierwszą gwiazdą takiego formatu z Portugalii. Współpracował m.in. z Kymani Marleyem, Gentlemanem czy Anthony B. Świat pokochał go za podnoszący na duchu „That’s How We Roll”. Czas przedstawić go Polsce.

23:00 Black Roots

Od 1979 roku uważani są za jedną z głównych sił brytyjskiego roots reggae. 11-osobowa ekipa z Bristolu zaprezentuje piękno brytyjsko-jamajskiego kulturalnego połączenia, zarówno w przeszłości jak i teraz. Prawdziwa legenda po raz pierwszy w Polsce.

01:00 Tabu

Dzięki ciężkiej organicznej pracy i porywającym numerom, w rytmach ekipy z Wodzisławia tańczy dziś cała Polska. Najnowszy album będzie miał swoją premierę w Wodzisławiu na NMNZ i podczas ORF.

8 sierpnia (sobota)

World Reggae Contest:

15:00 Nova Raíz

Specjalna siła z Ameryki Południowej wypełniona dobrą wibracją oraz dużą ilością zdecydowania i miłości do Ostródy, które pozwoliły im wybrać się w tak długą wyprawę.16:00 Shanty


Nadciagają z miasta Londyn i przynoszą depczący bas, chwytliwe refreny i imprezowe wibracje. Ich reggae miesza się z soul, elektroniką i hip-hopem.

17:00 Dubska

To jeden z czołowych polskich zespołów reggae. Grupa powstała w Bydgoszczy w 1999 roku. W ich repertuarze obok witalnych, przebojowych piosenek znaleźć można liryczne dub/reggae o eterycznym, nastrojowym charakterze.

18:00 Chainska Brassika

Zaczęło się od szkolnego zespołu ska założonego w południowo-wschodnim Londynie pod przewodnictwem inspirującego nauczyciela muzyki.

19:00 The Banyans

To uniwersalny przekaz bazujący na współczesnej rzeczywistości ale napędzany jest duchem jamajskiego reggae lat 70.. W korzeniach i na nowocześnie, niosąc nadzieję i zaangażowanie.

20:30 Raging Fyah

To jeden z okrętów flagowych jamajskiego ruchu Reggae Revival. Czerpią inspiracje od ludzi i z kultur całego świata. Mieszają muzykę roots z afrykańskimi bębnami, rockiem, jazzem, soulem czy gospel. Są twórczą siłą, której globalna publiczność nie może już się oprzeć. Po raz pierwszy w Ostródzie – „w dniu Sądu Ostatecznego zagrają muzykę rebeliantów”

22:30 Gentleman & The Evolution

Na przestrzeni 20 lat podbił praktycznie cały świat poza Ostródą. Nadszedł czas by to zmienić. Świeżo po wydaniu znakomitego albumu „MTV Unplugged” i na 15-lecie festiwalu ten wyjątkowy niemiecki wokalista wraz ze swoim zespołem po raz pierwszy zagości na ORF.

01:00 Damian Syjonfam

Debiutancki album „Wracam do domu”, którego oficjalna premiera miała miejsce w Ostródzie w ub. roku, odbił się szerokim echem i dostarczył wielu wzruszeń. Naturalny flow, oryginalność i ciekawy przekaz z marszu zjednały mu tysiące fanów. Damian nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i na pewno potwierdzi to tegorocznym występem z D’Roots Brothers. Powstanie wciąż trwa.

9 sierpnia (niedziela)

15:00 Roots Rockets

Nie boją się odwoływać do innych stylów, mówić głośno o uczuciach czy pozwalać sobie na popisy muzyków. Wokaliście Beniaminowi nie można odmówić charyzmy i talentu. W Ostródzie  promować będą nowy album „Marsala 2.0.1.5.”.

16:00 Chonabibe

Album „Migracje” ukazał światu nową polską muzykę miejską – world hip-hop, beatbox, soul, reggae. Chonabibe idą własnymi drogami. W Ostródzie zaprezentują nową płytę „Panoramy” i zagrają niektóre hity w specjalnie przygotowanych reggae wersjach.

17:00 Bob One & Bas Tajpan

Razem są niezwykle zgranym duetem, w dużej mierze odpowiedzialnym za popularność fuzji reggae, dancehall i hip-hopu w Polsce. Po zawsze zapchanych sound systemowych setach, tym razem wystąpią  na Red Stage. „Nie przypuszczam, ja wiem – dobrze będzie.”

18:00 Tumbao

Jeden z najważniejszych zespołów polskiego reggae powraca na jeden koncert. Przypomną co znaczy solidny wrocławski vibe, który ongiś przykuł uwagę nie tylko środowiskowych fanów. Obecnie zajęci m.in. z Jamalem czy Bednarkiem, Tumbao razem na scenie po raz pierwszy od lat.

19:30 Bednarek

„Oddycham…” to najnowsze wydawnictwo grupy Bednarek, które już wkrótce pojawi się na rynku. W Ostródzie spodziewaj się więc nie tylko kolekcji doskonale znanych wszystkim przebojów, ale również nowych utworów z albumu przepełnionego solidnym reggae i inspirującą atmosferą studia rodziny Marleyów.

21:00 Protoje

Protoje odgrywa kluczową rolę w jamajskim ruchu „Reggae Revival”. Będąc zarówno autorem wyjątkowo nośnych przebojów, jak i filozoficznym myślicielem, artykułuje gniew wschodzącej generacji. Najnowszy album „Ancient Future” jest perłą współczesnego reggae. Czas na wielki powrót do Ostródy w towarzystwie The Indiggnation.

23:00 Capleton

Po raz pierwszy w Ostródzie jeden z najbardziej fundamentalnych jamajskich artystów. Aktywny na scenie od 1989 roku, z potężną kolekcją albumów i hitów pomiędzy reggae a dancehall, „Prorok”, jak kiedyś go nazwano, swoim wyjątkowo energetycznym show wskrzesi płomień by Babilon wreszcie spłonął.

01:00 Duberman

Solidny puls reggae i skład zawodowców związanych na co dzień ze Świetlikami, Jamalem, Vavamuffin czy Paprika Korps. „Duberman is back” to świetny powrót i jeden z najciekawszych polskich albumów ubiegłego roku. „Ludzie szczęśliwi”, jak o sobie piszą, zakończą w tym roku koncerty na Red Stage ORF.

Green Stage:

Scena producentów, DJ’ów i sound systemowych kolektywów jest zawsze ważnym elementem Ostróda Reggae Festival. Organizatorzy ogłosili pełen program Green Stage, funkcjonującej przez 3 dni od 19:00 do późnych godzin nocnych. Krajowych i zagranicznych gwiazd nie zabraknie.

Program sceny Green, tradycyjnie nagłaśnianej przez potężny krakowski Dubseed Sound System, podzielony został na trzy stylistyczne dni.

W piątek 7 sierpnia pod szyldem „reggae” zobaczyć będzie można showcase polskiego producenta K-Jah Sound, wcześniej znanego głównie jako połówka projektu Rastasize. Po międzynarodowym sukcesie „Sweet Love Riddim”, w Ostródzie wystąpi z wieloma gośćmi w ramach premiery producenckiego albumu „Link up”.

Sensacyjnie zapowiada się występ reprezentantów zachodniej Syberii, pierwszej rosyjskiej formacji wokalnej na międzynarodowej scenie reggae/dancehall –  K.W.S.S.C. & Ragga Killa Sound.

Dla Nowozelandczyka Dub Terminatora Ostróda będzie pierwszą wizytą w Polsce. Zdobył międzynarodowe uznanie dzięki tworzonej przez siebie oryginalnej mieszance dubstepu zabarwianego roots i reggae w futurystycznym wydaniu. Pracuje z MCs z całego świata, produkuje i remiksuje muzykę.

Dreadsquad to jedna z najważniejszych polskich eksportowych marek reggae. Pochodzący z Łodzi Marek Bogdański występuje na uznanych festiwalach na całym świecie i nagrywa z najlepszymi wokalistami reggae i dancehall. Tym razem jego gośćmi będą królowa londyńskich bashmentów Lady Chann oraz Mic Liper z Roots Melody.

Sobota 8.08 to hasło „dancehall”, bo tego typu muzyki pojawi się w tym dniu najwięcej.

Sensithief na swoich imprezach prezentują bardzo dużo nowego dancehallu, wzbogaconego o domieszki takich gatunków jak soca, r’n’b czy rap. Margos, GUK, Ihaman oraz nawijacze Hopkins i Kudłacz zdołali już zagrać w każdym większym i mniejszym mieście w Polsce oraz na większości letnich festiwali reggae.

Warszawskie Zjednoczenie Soundsystem (na zdjęciu) od 14 lat łączy wszystkie nurty jamajskości – od roots reggae poprzez dub do najnowszego dancehallu. W tym roku Pablopavo, Diego i Krzaku wydali album „Inity”. To siła czerpiąca inspiracje z klasycznych jamajskich nawijaczy.

Rory jest częścią Stone Love Movements, najbardziej wpływowego sound systemu w jamajskiej kulturze, oraz uznanym producentem, odpowiedzialnym m.in. za album Jah9 „New Name”. Legendarny jamajski selektor po raz pierwszy wystąpi w Polsce. Stone Love Sound System został zbudowany w Kingston w 1972 roku przez Winstona „Wee Pow” Powella, uhonorowanego w ub. roku Order of Distinction, wysokim odznaczeniem państwowym za swoje zasługi dla jamajskiej kultury. Grali w USA, całej Europie czy Japonii.

Nie ma bardziej widowiskowego sound systemu dancehall w Polsce niż Dancehall Masak-Rah, którzy w tym roku wystąpią w Ostródzie z Juniorem Stresssem w składzie. Przez 6 lat zagrali setki imprez, znacząco przyczyniając się do popularyzacji dancehall w kraju. W 2013 roku Dancehall Masak-Rah zdobyła nagrodę „Nocne Marki” Aktivista w kategorii Impreza Roku.

Niedziela 9 sierpnia stoi pod znakiem dubu.

Polski projekt z Irlandii Arubdub w Ostródzie będzie miał premierę swojego debiutanckiego albumu „Eternal Fire”. Rozpoczęli działalność w początkach 2014 roku, kiedy Gołąb, Dreadarek i Monika spotkali się i postanowili współpracować. Wcześniej aktywni byli m.in. w zespołach punk, HC czy world music. Dziś tworzą razem „future dub”.

Dub Dynasty to współpraca pomiędzy Alpha Steppa oraz Alpha & Omega, dwoma generacjami brytyjskiej uduchowionej basowej muzyki. Ich muzyka bazuje na rytmach ‘steppers’, tradycyjnych digitalno-dubowych instrumentalnych dźwiękach i delikatnych elektronicznych ornamentach, ale idealnie wpasowywuje się w dubstepowe sety z basami uderzającymi tak samo mocno jak jakiekolwiek nowoczesne wobble. W Ostródzie Ben & Christine towarzyszyć będzie Cian Finn z Irlandii, dobrze znany ze współpracy m.in. z Radikal Guru czy Prince Fatty.

Francuzi z O.B.F. (Original Bass Foundation) od lat 90-tych są jednym z głównych graczy na europejskiej scenie sound systemowej. Ich najcięższy cyfrowo-dubowy styl zawsze powoduje trzęsienie ziemi. Na początku tego wieku zbudowali więc własny zestaw nagłośnieniowy, obecnie uważany za jeden z najmocniejszych w Europie. Stali się również producentami i wykształcili swój własny styl, który wniósł powiew nowego w dubowy świat. W ub. roku wydali swój debiutancki album „Wild”. Z O.B.F. zaśpiewa Shanti D z Paryża.

Radikal Guru to największy polski potentat jeżeli chodzi o produkcje dub/dubstep. W Ostródzie łączy siły ze swoim regularnym partnerem Cianem Finnem z Irlandii oraz Dubdadda – wokalistą Zion Train. Dubdadda wydał niedawno w polskiej wytwórni Moonshine reedycję swojego kultowego solowego albumu „Lo-Fi Pon De Hi-Fi”. W takim zestawie wystąpią w Polsce po raz pierwszy. Trzy talenty w jednym zabójczym secie, który podsumuje Dub Day na Green Stage i wybuchowo zakończy tegoroczny festiwal.

07.08 PIĄTEK

REGGAE DAY

19:00 K-JAH SOUND SHOWCASE

21:00 K.W.S.S.C. & RAGGA KILLA SOUND

23:00 DUB TERMINATOR

01:00 DREADSQUAD FEAT. LADY CHANN & MIC LIPER

08.08 SOBOTA

DANCEHALL DAY

19:00 SENSITHIEF

21:00 ZJEDNOCZENIE SOUND SYSTEM

23:00 RORY STONE LOVE

01:00 DANCEHALL MASAK-RAH

09.08 NIEDZIELA

DUB DAY

19:00 ARUBDUB

21:00 DUB DYNASTY FEAT. CIAN FINN

23:00 O.B.F. SOUND SYSTEM FEAT. SHANTI D

01:00 RADIKAL GURU FEAT. DUBDADDA & CIAN FINN

Polecane