Izrael zagrają w Hard Rock Cafe

Zespół zagra na 6. urodzinach klubu.


2013.03.23

opublikował:

Izrael zagrają w Hard Rock Cafe

26 marca Hard Rock Cafe  Warsaw obchodzić będzie swoje VI urodziny. Tego wieczoru na scenie zobaczymy legendę polskiego reggae – formację Izrael. Będzie to jednocześnie jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia grupy, który uświetni kilku specjalnych gości: Vivian Quarcoo, Milo Kurtis, Tomek Lipiński, Pablopavo, Paweł „Kelner” Rozwadowski, Vienio, Ewa Brylewska, Kasia Malejonek. Całość odbędzie się w ramach cyklu Pepsi Rocks.

Izrael od początku jest supergrupą, która konsekwentnie stawia na reggae, stając się niemal natychmiast niekwestionowaną gwiazdą polskiej odmiany tego stylu. Zespół istnieje od 1983 roku. Po zaledwie kilku miesiącach działalności formacja nagrała pierwszą płytę zatytułowaną „Biada, biada, biada”. Album wprawił w sporą konsternację zarówno krytyków, jak i dużą część fanów. Nie chodziło nawet o samo reggae i to, że nad Wisłą było to zjawisko względnie nowe, ale także o konsekwencję, z jaką Izrael importował do Polski nie tylko samą muzykę, ale też całą jej kulturową otoczkę – włącznie z rastafariańską ideologią.

Reggae powstało na Jamajce na styku anglosaskiej popkultury i muzycznej tradycji czarnoskórych potomków afrykańskich niewolników. Było zjawiskiem na poły ludowym. Izrael tej ludowości nie unika, ale konsekwentnie idzie do przodu poszukując nowych brzmień i obszarów DUB Reggae. Od początku zespół miał też swój akcent jazzowy. Stąd wzięła się współpraca z Wojtkiem Konikiewiczem, Alkiem Koreckim i Włodkiem Kiniorskim. Środowisko  jazzowe ich zaakceptowało.

Przez zespół przewinęło się niemal 100 osób, a stały skład grupy wykształcił się dopiero w roku 1989. Wtedy w Izraelu grali Robert, Maleo, Vivian, Samik, Stopa i Dżu Dżu (który zastąpił basistę Alika Dzikiego). Po trasie koncertowej w Czechosłowacji dołączył do nich także Włodek Kiniorski. Rok 1990 to koncerty w Wielkiej Brytanii, dzięki którym powstał ich kultowy album pt. „1991” nagrany w studio Ariwa. Muzycy Izraela brali udział w bardzo wielu znanych projektach muzycznych – m. in. Voo Voo, Brygada  Kryzys, Houk, Armia i Wilki; część z nich występuje obecnie z innymi grupami takimi jak: Kryzys, Brygada Kryzys, Maleo Reggae Rockers, Deuter, Trebunie Tutki, 2TM2,3; Kinior & Makaryk, Immanuel czy Szum.

Zespół wydał 9 albumów, w tym ostatnie wydawnictwo pt. „IZRAEL meets Mad Professor & Joe Ariwa”, które jest dubową wersją wydanej w 2008 płyty pt. „Dża Ludzie”, zawierające piosenki grupy nagrane po 11-letniej przerwie. Powrót tej legendarnej grupy spełnił oczekiwania sympatyków gatunku. Płyta zawiera ciekawy i bardzo różnorodny materiał, którego punktem wyjścia jest oczywiście reggae. Jednak na szczególną uwagę zasługuje znakomite brzmienie krążka, który został nagrany w Ariwa Studio w Londynie – jednym z najlepszych studiów nagraniowych specjalizujących się w produkcji reggae na świecie. Utwory były rejestrowane osobiście przez właściciela studia, legendarnego Mad Professora – jednego z największych producentów reggae, znanego z pracy z takimi artystami jak Sade, Massive Attack, Jamiroquai czy Depeche Mode.

Obecnie grupa obchodzi trzydziestą rocznicę założenia i z tej okazji będzie koncertować na największych festiwalach oraz w wybranych klubach w Polsce. Na koncertach będzie można zobaczyć najlepszy skład zespołu w postaci: Maleo, Roberta Brylewskiego, Pawła Kelnera, Samika, Dzudzu, Kiniora, Janka Próściskiego a także tak znakomitych gości jak Muniek Staszczyk, Tomek Lipiński, Milo Kurtis, Vivian Quarto i innych.

Data: 26.03.2013

Miejsce: Hard Rock Cafe Warsaw, ul. Złota 59

Start: 21:00

Bilety: 31 zł – dla posiadaczy legitymacji ISIC / 36 zł – przedsprzedaż / 48 zł – w dniu koncertu

Polecane