Jak zadbać o wysoką jakość dźwięku w domu?

Kilka rad pozwalających w pełni cieszyć się ulubioną muzyką.


2020.04.24

opublikował:

Jak zadbać o wysoką jakość dźwięku w domu?

Świetny dźwięk nie jest łatwy do zdefiniowania, ale nie trzeba być ekspertem, by go rozpoznać. Jest wyraźny, płynny, zbalansowany i daje poczucie komfortu. Na odbiór muzyki ma wpływ wiele czynników: jakość sprzętu, otoczenie, nastrój czy nawet pora dnia. Co możemy zrobić, aby nasze doświadczenia muzyczne w domu były najpełniejsze?

Odpowiednie otoczenie

Bardzo ważnym aspektem istotnym dla naszego odbioru muzyki jest akustyka pomieszczenia. Głośniki powinny być ustawione w równej odległości od słuchacza − najlepiej na wysokości uszu. Stawianie głośników za telewizorem, filarami czy innymi fizycznymi przeszkodami odbije się negatywnie na akustyce.

Każde pomieszczenie jest inne i by uzyskać optymalne brzmienie dobrze jest dostosować ustawienia głośników do specyfiki danego miejsca. Użytkownicy produktów Sonos posiadający urządzenie z iOS lub iPadOS mogą skorzystać z funkcji regulacji Trueplay. Po dokonaniu kilku odsłuchów w różnych punktach pomieszczenia, aplikacja dostroi głośnik do konkretnego pokoju.

Ale akustyka to nie wszystko. By zaczerpnąć ze wszystkich dźwięków naszej ulubionej piosenki musimy najpierw zapewnić ciszę wokół. Przed wciśnięciem przycisku „play” dajmy sobie moment na skupienie i przestawmy słuch na nasz główny zmysł w danej chwili.

Źródło dźwięku

Serwis streamingowy? Własne pliki? Płyta CD? Winyl? Przy każdym z tych źródeł trzeba w trochę inny sposób zadbać o możliwie najlepszą jakość dźwięku.

Usługi streamingowe stają się dziś najpopularniejszym sposobem na słuchanie muzyki. Cenimy wolność wyboru jaką nam dają, dzięki obszernym bibliotekom albumów i wygodzie użytkowania. Przy wyborze serwisu streamingowego warto zwrócić uwagę na to, jaki bitrate plików on oferuje – im wyższy, tym lepiej. Minimum to pliki mp3 o bitrate 320 kbps, a najlepsze będą formaty bezstratne, jak WAV czy FLAC. Takie same kryteria dotyczą streamowania własnych plików.

Płyty winylowe przed każdym odtworzeniem można przetrzeć specjalną szczoteczką, a igłę gramofonu co jakiś czas przeczyścić z kurzu. Poprawi to trwałość wkładki, a także zapobiegnie trzaskom podczas odtwarzania.

Używając płyt CD warto dbać, aby nie były one porysowane. Należy je przechowywać w oryginalnych pudełkach i wkładamy je do nich od razu po wyjęciu z odtwarzacza. Gdy odtwarzacz CD sprawia problemy rozwiązaniem może być płyta czyszcząca laser.

Dobrze połączony system

W przypadku tradycyjnych zestawów audio istotne jest również okablowanie. Przewody, wtyczki i styki powinny być wysokiej jakości. Aby zapobiec uszkodzeniom przewodów te dłuższe najlepiej ukryć w rynienkach i pospinać opaskami samozaciskowymi.

Zaletą systemów bezprzewodowych jest brak plątaniny kabli i większa elastyczność – głośniki można obsługiwać smartfonem i łatwiej je przenosić do różnych pomieszczeń. Istotna jest natomiast jakość łączności. Ma na nią wpływ klasa używanego routera, jego zasięg i ustawienie. Dla najlepszego działania warto wybrać dla sieci kanał WiFi, którego nie używają sąsiednie sieci.

Z połączonych ze sobą bezprzewodowo głośników można utworzyć tzw. multi-room. Dzięki niemu możemy dosłownie wędrować z muzyką po domu. Głośniki będą włączać się w tych pomieszczeniach, w których aktualnie się znajdziemy. Multi-room pozwala też na słuchanie różnych rzeczy w różnych pokojach w ramach jednego systemu.

Tagi


Polecane

Share This