Janelle Monaé ślepa na płeć


2020.01.14

opublikował:

Janelle Monaé ślepa na płeć

foto: mat. pras.

10 stycznia GLAAD i Kampania Praw Człowieka prowadziła akcję promowaną hasztagiem #IAmNonbinary, mającą na celu zwiększenie widoczności społeczności niebinarnej. Z kampanią zidentyfikowała się piosenkarka Janelle Monaé, która na swoim Twitterze zamieściła #IAmNonbinary i gifa, w którym postawione jest pytanie:

– Czy jesteś chłopcem czy dziewczynką? Jestem doświadczeniem.

Janelle, już w jednym z wcześniejszych wywiadów twierdziła, że jest biseksualna i stwierdziła, że identyfikuje się panaseksualnością.

Niebinarność, to zbiorcze określenie spektrum tożsamości płciowych, które nie są wyłącznie męskie lub kobiece, i wychodzą w ten sposób poza tę polaryzację i binarność. Osoby niebinarne mogą identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach, nie mające ich w ogóle, mające zmienną tożsamość lub jako trzecia płeć, kategoria obejmująca osoby, które nie przypisują nazwy swojej płci/tożsamości rodzajowej i kategorie spoza zachodniego kręgu kulturowego. Tożsamość płciowa/rodzajowa jest oddzielna od orientacji seksualnej, a osoby niebinarne mają różne orientacje seksualne, tak jak transpłciowi i cispłciowi mężczyźni i kobiety.

Panseksualizm — seksualny, romantyczny lub emocjonalny pociąg do osób niezależnie od ich płci, lub tożsamości płciowej. Osoby panseksualne mogą określać siebie jako osoby „ślepe na płeć”, zapewniając, że kwestie gender i płci nie są czynnikami wpływającymi na ich romantyczny lub seksualny pociąg do innych. Osoby określające się jako panseksualne podkreślają również, że ich działania nie obejmują pedofilii, zoofilii czy nekrofilii, a jedynie zgodne zachowania seksualne między dorosłymi.

Polecane

Share This