Jazz Na Starówce w gwiazdorskiej obsadzie


2009.06.21

opublikował:

Jazz Na Starówce w gwiazdorskiej obsadzie

4 lipca rusza w Warszawie XV edycja jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w Polsce – Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce.

Jest jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość wysłuchania gwiazd muzyki jazzowej. Każdy sobotni koncert w lipcu i sierpniu na Rynku Starego Miasta w Warszawie gromadzi od 3000 do 4000 tysięcy publiczności, a jedna edycja przyciąga około 50 tysięcy jazzfanów w różnym wieku. Festiwal jest wizytówką artystyczną Warszawy oraz atrakcją kulturalną i turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy. Na stałe wpisał się w pejzaż popularnych i cenionych wydarzeń artystycznych kraju.

Tylko w ostatnich 2 latach wystąpiły na festiwalu takie międzynarodowe gwiazdy jak : David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Avishai Cohen, Tony Lakatos, Lars Danielsson, Caecilie Norby, Marilyn Mazur. Najwybitniejsi polscy artyści jak min.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski , Leszek Możdżer prezentowali swoje premierowe projekty.

Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach , także w prasie zagranicznej. Spot z festiwalu pojawił się w czołówce kampanii promującej Warszawę w świecie – BBC World, 4 lata temu TV Deutche Welle zrealizowała reportaż o festiwalu. Przez 14 lat festiwalu, który jest marką sama w sobie, 70 tysięcy publiczności – zróżnicowanej wiekowo, wysłuchało 130 koncertów.

XV edycja festiwalu zapowiada się niezwykle ciekawie, tradycyjnie będzie zróżnicowana stylistycznie. Wielu ciekawych artystów, gwiazd ,niektórzy po raz pierwszy odwiedzą Warszawę. Odbędą się 4 premiery.

Oto daty poszczególnych występów:

Djabe – 4 lipca

String Connection – 11 lipca

Malene Mortensen Group – 18 lipca

Bryan Corbett & Funk de Nite – 25 lipca

Włodzimierz Nahorny Trio – 1 sierpnia

Katy Roberts Quartet – 8 sierpnia

Silvana Malta Quartet – 15 sierpnia

Bobo Stenson Trio – 22 sierpnia

Torsten Goods Group – 29 sierpnia

XV MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE 2009

Warszawa, Rynek Starego Miasta, 4lipca- 29 sierpnia, soboty, godz.19.00

www.jazznastarowce.pl

Polecane

Share This