Jazz nad Wisłą: Slowdown Day w Cudzie nad Wisłą


2012.05.27

opublikował:

Jazz nad Wisłą: Slowdown Day w Cudzie nad Wisłą

Warsaw Music Week trwa i dziś (znów) zawita do warszawskiego Cudu Nad Wisłą, w którym ciągle można oglądać pokonkursową wystawę Koncertowej Fotografii Roku. Dzisiejszy wieczór w Cudzie należeć będzie do Maćka Trfonidisa, jego projektów muzycznych i… jego wytwórni.

Impreza „Slowdown Day” rozpocznie się o 17.00 a wjazd kosztuje 10zł.

Maciej Trifonidis (ur. 24 lutego 1974 w Warszawie) – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety…

Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno – filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazzowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (Trifonidis Studio).

Płyty:

Mafrik (Aye Ya) /2005

Horny Trees (Horny Trees) /2007

Tricphonix (Tricphonix) /2007

Trifonidis Orchestra (Trifonidis Orchestra) /2008

Trifonidis Free Orchestra (…be like a child…) /2009

Horny Trees (Branches Of Dirty Delight) /2009

Trifonidis Downtown Project (Downtown) / 2010

Trifonidis Downtown Sextet (growl and whisper) /2010

Tricphonix (Street Band – the Dudes) /2010

Trifonidis (music illustration I,II) /2010

Trifonidis (roots)/ 2011

Trifonidis Downtown Solo/ Inside – Outside (premiera w 2012)

muzyka do filmów:

„Dla Ciebie, Polsko” i „Cud nad Wisłą” (1921) wydawnictwo DVD filmoteki narodowej

muzyka do filmów na żywo:

„Krzyż i mauser”

„Hamlet”

„Pionierzy”

„Zmęczona śmierć”

„Tartuffe”

„Droga silnych”

„Hotel Imperial”

„The Vagabond”

„Pawnshop”

„Generał”

instrumentarium:

gitary/ cytry/ banjo

saksofony sopranowy/ altowy

flet poprzeczny/ flety proste

darbuk, riq

Aktualnie tworzy w formacje: Tricphonix Orchestra, Trifonidis Free Orchestra, Trifonidis Downtown Project oraz w Horny Trees.

Kamil Szuszkiewicz Solo

Kamil Szuszkiewicz – muzyk warszawski, bardzo fajny i wszechstronny. Wśród artystów, z którymi współpracował, znaleźli się m.in.: Adama Kamissoko, Władysław Jagiełło, Arturas Bumsteinas, Tadeusz Sudnik, Ziv Ravitz, Iza Kowalewska, Rafał Sarnecki, Wolfram, Baaba, Piotr Bejnar i wielu innych. Członek efemerycznego kolektywu improwizatorskiego KAPACITRON (Wojtek Traczyk, Wojtek Sobura, Hubert Zemler), gra w zespole Marcina Maseckiego PROFESJONALIZM. TRIFONIDIS FREE ORCHESTRA i innych.

Osaka Vacuum

Skład:

Ray Dickaty – Tenor Saxophone

Mikołaj Pałosz – Cello

Paweł Szpura – Drums

Osaka Vacuum to projekt Raya Dickaty i Mikołaja Pałosza w założeniu badający metody `instant composing` i swobodnej muzyki improwizowanej. Mając za sobą kilka występów w duecie Ray i Mikołaj zaprosili do współpracy Pawła Szpurę i stworzyli trio. Po kilku próbach i koncertach postanowili nagrać materiał w studio Maćka Cieślaka czując, że będzie on odpowiednim realizatorem dla rodzaju muzyki jaką chcą nagrać. Sesja została zarejestrowana bezpośrednio na taśmy analogowe dające ten rodzaj głębi i ciepła jakiego brakuje we wpółczesnych nagraniach cyfrowych. W zamyśle muzyków było też uchwycenie aury jaka towarzyszy nagraniom z lat 60tych z wytwórni ESP.

Rezultaty niech mówią same za siebie, gdy trio odkrywa klimaty rozpięte pomiędzy intensywnością „Way Ahead” a kojącą abstrakcją „Mystery”. Utwór otwierający płytę słusznie nazwany „Emerging View” jest jak podążanie za odległym horyzontem; rozpoczynając się prostymi zdaniami na bębnach, do których stopniowo dołączają saksofon i wiolonczela rozwija się wraz z wyłaniającym się widokiem aby zakończyć się w burzy barw i głębinach tonalności. Wszystkie instrumenty współgrając intuitywnie, a w szczególności połączenie saksofonu i wiolonczeli, które miejscami trudno odróżnić, łączą się w jeden nieustannie podtrzymywane przez zapamiętałą i precyzyjną grę Pawła Szpury. Nie jest to płyta z tematami i solistami. Wszelkie przebłyski pojawiających się refrenów są wynikiem zjednoczonej gry wszystkich muzyków, z których każdy ma równe prawa. Takie było założenie przed wejściem do studia gdyż muzycy nie chcieli płyty na wiodący tenor z towarzyszeniem sekcji. Tak było i tak pozostanie demokratycznym wyrazem woli.

Tricphonix Orchestra

Jedenasto osobowa Free – Funk – Punk orkiestra pod dowództwem Maciej Trifonidisa. Energetyczna dawka mocnego uderzenia i pozytywnej energii. Pięć saksofonów, puzon, trąbka, tuba, conga, bas i bębny. Mówi się o nich Funkowa Godzilla, gdyż równają z ziemią, wszystko co napotkają.

Zespół ma na koncie dwie płyty Tricphonix (2007 slowdown) i Tricphonix Street Band (2010 slowdown)

TRICPHONIX ORCHESTRA

Maciej Trifonidis – alt,sporan

Kacper Szroeder – trąbka

Tomek Stawiecki – klarnet

Daniel Polkowski – tenor

Marek Maciejewski – tenor

Bartosz Smoragiewicz – baryton

Robert Żelazko – puzon

Piotr Janiec – tuba

Jarek Kulik – conga,perc

Jacek Szafraniec – bas

Marcin Banasiak – drums

Polecane

Share This