Jazzowe interpretacje (nie tylko polskiego) hip-hopu


2016.10.17

opublikował:

Jazzowe interpretacje (nie tylko polskiego) hip-hopu

Fot: F. Basara / mat. pras.

EABS to jazzowy septet związany z Wrocławiem i legendarnym klubem Puzzle, w którym wyklarował się dzisiejszy kształt, brzmienie i idea zespołu. Na „Puzzle Mixtape” znalazły się utwory z gościnnym udziałem Jeru The Damaja, M.E.D., Pauliny Przybysz, Coultraina i Ben LaMara, a także instrumentalne reinterpretacje numerów Smarki Smarka, Pete Rocka, A Tribe Called Quest oraz Łony i Webbera.

Twórcy tak piszą o okolicznościach powstania albumu:

„W czasach, gdy bebop był na szczycie, muzycy z różnych zespołów mogli często się spotykać, wspólnie jamować lub wyzywać się na muzyczne pojedynki. Przez kolektywne granie dzielili się wiedzą i różnymi trickami, jeden od drugiego. To właśnie to pozwoliło muzyce ciągle się rozwijać. W latach 2012-2014 podobna idea towarzyszyła wrocławskiemu cyklowi Electro-Acoustic Beat Sessions, z którego później wykrystalizował się septet EABS. Zmienił się jedynie język wypowiedzi i technologia poszła do przodu. Muzycy zaczęli rekonstruować wcześniej dokonane w hip-hopie dekonstrukcje jazzu i funku. Historycy zajmą się tym, czy stało się to za sprawą Madliba, Roberta Glaspera czy może jeszcze kogoś innego. Polskim Minton’s Playhouse stały się w tamtym okresie Puzzle, gdzie na scenie spotykali się młodzi ze starszymi i groźni wyjadacze z dobrze zapowiadającymi się kotami”.

Album “PUZZLE Mixtape” dostępny jest do pobrania za darmo na stronie internetowej www.eabs.pl. Można go też posłuchać poniżej:

Materiał dostępny będzie również na kasecie w limitowanej edycji 200 sztuk, które także będą dostępne za darmo. Szukajcie ich na koncertach EABS oraz w sklepach tj. AsfaltShop, Paul’s Boutique, Vinylgate, SideOne.

 

Polecane

Share This